Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 09:40 Autor: PAP

Gawkowski o wspólnej liście opozycji: za mało jest rzetelnej debaty wewnątrz, zamiast na zewnątrz

Lepiej byłoby, gdyby wszyscy liderzy opozycji spotkali się i porozmawiali o wspólnej liście, a nie "szantażowali się sondażami". Za mało jest w tej sprawie rzetelnej debaty wewnątrz, zamiast na zewnątrz - powiedział lider klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.

W czwartek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski był gościem TVP1, gdzie pytany było o wspólną listę opozycji na zbliżające się wybory parlamentarne.


"My pół roku temu, czyli we wrześniu, październiku 2022 roku mówiliśmy: zróbmy jedną listę do końca roku, bo jak nie zrobimy do końca roku, to później będzie już czas wyborczy, przeciąganie liny i skończy się to tym, że będzie kłótnia na opozycji" - odpowiedział.


Wskazał, że w tej kwestii Lewica nie ma sobie nic do zarzucenia. "Lewica chciała i dzisiaj, jeśli byłaby taka decyzja, zrobiłaby wspólną listę. Niestety czas został przechodzący, więcej jest przy tym sporów i kręcenia, za mało jest rzetelnej debaty wewnątrz, a nie na zewnątrz" - zaznaczył.


Ocenił, że lepiej byłoby, gdyby wszyscy liderzy opozycji spotkali się przy kawie i porozmawiali, a nie "szantażowali się sondażami". "To nie doprowadzi do niczego dobrego. Jeżeli mamy gdzieś szukać porozumienia to w +Pakcie Rządzenia+" - dodał.


W poniedziałek "Gazeta Wyborcza" napisała, że Fundacja Forum Długiego Stołu postanowiła sprawdzić, jaki wariant startu byłby optymalny dla demokratycznej opozycji, gdyby wybory odbywały się dziś. Fundacja uzbierała blisko 90 tys. zł na sondaż, który zrealizował Kantar Public. Przepytano w nim 4 tys. respondentów, ale osobno o różne warianty. Wariant D zakładał wspólną listę KO, Lewicy, Polski 2050 i PSL. Tylko w tym przypadku Donald Tusk, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń mogliby liczyć na większość w Sejmie - 245 mandatów (50,9 proc. poparcia). We wszystkich pozostałych wariantach startu dwóch lub więcej bloków opozycyjnych ugrupowania opozycyjne nie zyskiwały większości w Sejmie. (PAP)


ak/ itm/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 15:30 LN siatkarzy - Chiny i Japonia rozpoczęły od zwycięstwa (wyniki) Chiny pokonały Bułgarię 3:2, a Japonia wygrała z Iranem 3:0 w dwóch pierwszych meczach tegorocznej edycji Ligi Narodów siatkarzy. Polacy rozpoczną rywalizację… » więcej 2023-06-06, godz. 15:30 French Open - wyniki turnieju kobiet Wyniki meczów 1/4 finału kobiet turnieju tenisowego French Open w Paryżu: wtorekAryna Sabalenka (Białoruś, 2) - Jelina Switolina (Ukraina) 6:4, 6:4Karolina… » więcej 2023-06-06, godz. 15:30 Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii ma nowy tomograf komputerowy Pracownię tomografii komputerowej otwarto we wtorek w Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii w Morawicy koło Kielc. Koszt zakupu nowoczesnego urządzenia (2,5… » więcej 2023-06-06, godz. 15:30 Straż Graniczna podpisała umowę na zakup 110 samochodów za 17,5 mln zł We wtorek podpisaliśmy umowę na zakup 110 samochodów patrolowych seat ateca. To pierwsze samochody tej marki we flocie SG - przekazała rzeczniczka Straży… » więcej 2023-06-06, godz. 15:30 Ambasador Ukrainy: atak Rosji na zaporę nie zatrzyma naszej kontrofensywy Wysadzenie zapory wodnej nie zatrzyma ukraińskiej kontrofensywy, jesteśmy przygotowani - powiedział we wtorek w RMF 24 ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwa… » więcej 2023-06-06, godz. 15:30 UE/ Komisja Europejska: wysadzenie tamy w Nowej Kachowce pokazuje barbarzyński charakter rosyjskiej agresji Unia Europejska potępiła we wtorek zniszczenie tamy wodnej w Nowej Kachowce na Dnieprze na południu Ukrainy jako nowy przykład 'barbarzyńskiej agresji' Rosji… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 French Open - Sabalenka po raz pierwszy w półfinale w Paryżu Rozstawiona z numerem drugim Białorusinka Aryna Sabalenka pokonała Ukrainkę Jelinę Switolinę 6:4, 6:4 i po raz pierwszy w karierze awansowała do półfinału… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Jerozolima/ Wystawa „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności” - od wtorku We wtorek wieczorem w Centrum Dziedzictwa Menachema Begina zostanie otwarta wystawa IPN „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”. „Chcieliśmy pokazać w Jerozolimie… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Prezes RCL: SN uzurpuje sobie kompetencję bycia nadwładzą i lekceważy rozstrzygnięcie TK Sąd Najwyższy narusza prerogatywy prezydenta, uzurpuje sobie kompetencję bycia nadwładzą i lekceważy rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego - powiedział… » więcej 2023-06-06, godz. 15:20 Bortniczuk: minimum trzy godziny treningu sportowego na półkoloniach prozdrowotnych Akademicki Związek Sportowy został operatorem rządowego programu wakacyjnych półkolonii prozdrowotnych. 'Półkolonie mają zawierać minimum trzy godziny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »