Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 09:20 Autor: PAP

Łódź/ Mieszkańcy protestują przeciwko wycince lasu na Lublinku pod budowę hal i magazynów

Mieszkańcy łódzkiego osiedla w pobliżu lotniska Lublinek sprzeciwiają się budowie hal przemysłowych i magazynów, które mają stanąć w miejscu obecnego lasu. To – jak przekonują – zielone płuca tej części Łodzi. Pod petycją online przeciw planom magistratu podpisało się ponad 1,5 tys. osób.

Mieszkańcy położonego w południowo-zachodniej części Łodzi osiedla Pienista-Lublinek bronią drzew rosnących na zielonym terenie leśnym w rejonie ulic Pienista, Sołtyka i Laskowicka. Na obszarze ograniczonym tymi ulicami - zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku przez Radę Miejską w Łodzi uchwałą o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – ok. 70 ha terenów zielonych ma zostać przeznaczone na infrastrukturę magazynową i logistyczną, czyli pod budowę dużych hal przemysłowych, magazynów i centrów logistycznych.


Jak alarmują mieszkańcy osiedla, przyjęcie przez Miejską Pracownię Urbanistyczną miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego będzie oznaczać, że hale oraz magazyny powstaną w miejscu obecnego dzikiego, zielonego terenu leśnego, który służy mieszkańcom tej części Łodzi. Zwracają uwagę, że to zielone płuca tego obszaru i tereny bardzo cenne przyrodniczo.


"Las był tam od wielu, wielu lat i jest ważną częścią naszego otoczenia. To spokojna okolica, oaza dla wielu starszych ludzi i rodzin z dziećmi. Ale władze miasta uważają, że lepszym dla nas otoczeniem zamiast lasu, będą magazyny i ciężarówki. W dodatku niedawno wydano tam pozwolenie na budowę mieszkań, część z nich już stanęła, część niedługo ma się rozpocząć - wszystko zaraz obok tych magazynów. Ludzie zamiast mieć widok na las, mają patrzeć na tiry i kontenery. Zamiast słuchać ptaków, będą słyszeć hałas przeładunków i silników. Zamiast oddychać świeżym powietrzem, będą wdychać spaliny" – tłumaczyła mieszkanka osiedla Irena Salska.


Jak dodała, sprzeciw dotyczy dalszego uszczuplania terenów zielonych w tym miejscu, bo duża część lasu została już wycięta na sygnalizację dla lotniska, a obecnie wycinane są stare drzewa, krzewy, karczowany jest las, który – jak mówiła - nie tylko oczyszcza zanieczyszczone powietrze, ale jest również miejscem spacerów rodzin, siedliskiem zwierząt i naturalną barierą dla hałasu ze strony lotniska.


"Władz Łodzi nie interesuje drzewostan czy zwierzęta. Mają tam stanąć hale, co w konsekwencji znacznie zwiększy ruch samochodowy i ciężarówek po drogach, które i tak już są w stanie agonalnym. Zwiększy się zanieczyszczenie powietrza i hałas, z powodu maszyn i ruchu, nie będzie drzew, zwierząt przyjemnego dla oka otoczenia" – przekonywała Salska.


Mieszkańcy na początku marca złożyli w łódzkim magistracie petycję o aktualizację studium i zmianę przeznaczenia obszaru na teren zieleni o charakterze parkowym (np. park leśny "Zielony Lublinek") lub tereny zielone. W tradycyjnej, papierowej formie poparło ją ponad 900 osób. Uruchomiono też wersję online petycji do prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, pod którą obecnie zebrano ponad 1,5 tys. podpisów m.in. za wstrzymaniem realizacji uchwały i zmianę studium, zaprzestaniem i zakazem dalszej wycinki drzew, przeprowadzeniem konsultacji społecznych, pozostawieniem terenów zielonych zamiast terenów magazynowych i produkcyjnych oraz ochronę terenów zielonych, zwierząt i ptaków.


"Mieszkańcy oczekują, że teren ten zachowa wartości przyrodnicze i rekreacyjne, by obszar pozostał oazą i miejscem spacerów, wycieczek i uprawiania sportu oraz bytowania zwierząt. Każde tereny zielone to najcenniejsze zasoby naturalne i dobro publiczne dla obecnych i przyszłych pokoleń zwłaszcza w dobie zmian klimatycznych! W związku z tym chcemy zachować te tereny zielone w niezmienionej formie!" – podkreślono w petycji zamieszczonej na stronie www.petycjeonline.com/zielony_lublinek.


Autorzy petycji zwracają uwagę, że lepszym miejscem na hub logistyczny niż te proponowane w projekcie planu zagospodarowania, jest teren po drugiej stronie obszaru leśnego na Lublinku, znajdujący się bliżej drogi ekspresowej S14.


Łódzki magistrat w odpowiedzi dla PAP zapewnił, że Miejska Pracownia Urbanistyczna jest w stałym kontakcie z mieszkańcami osiedla.


"Obecnie trwają rozmowy w tej sprawie. Finalny kształt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego obszaru zostanie wypracowany w ramach dialogu między Urzędem Miasta Łodzi a lokalną społecznością" – zadeklarowano. (PAP)


autor: Bartłomiej Pawlak


bap/ akub/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 15:40 Szef KNF: sektor bankowy przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych Polski sektor bankowy jest przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy… » więcej 2023-06-05, godz. 15:40 Izrael/ Wiceszef polskiej dyplomacji Jabłoński odwiedził instytut Jad Waszem w Jerozolimie Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Paweł Jabłoński odwiedził w poniedziałek w Jerozolimie instytut… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Katowice wybierają wykonawcę kąpieliska przy stawie Morawa Wykonawcę kąpieliska na północnym brzegu stawu Morawa, a także m.in. traktu pieszo-rowerowego po jego południowej stronie, wybiera samorząd Katowic - poinformowała… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (opis) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Świetny debiut filmu „Spider-Man: Poprzez multiwersum” w amerykańskich kinach Kontynuacja nagrodzonej Oscarem animacji „Spider-Man Uniwersum” z 2018 roku, film „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, szturmem podbija amerykańskie kina… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Nowy aparat PET-CT w placówce Affidea w Wojskowym Instytucie Medycznym W zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego placówce Affidea jest już dostępny nowy cyfrowy aparat PET-CT. To pierwsze takie urządzenie w Europie… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Minister klimatu: Ponad 42 mln zł na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach Ponad 42 mln zł przeznaczyliśmy na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach na terenie całej Polski - poinformowała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 W. Brytania/ Media: plaga kradzieży maszyn rolniczych, które są potem przemycane do Rosji Nieoczekiwanym efektem ubocznym zachodnich sankcji na Rosję jest znaczący wzrost kradzieży maszyn rolniczych w Wielkiej Brytanii, które są przemycane przez… » więcej 2023-06-05, godz. 15:20 NASA wyśle w kosmos wiersz z podpisami na pokładzie sondy Europa Clipper Amerykańska agencja kosmiczna zachęca do wysłania swoich imion jako podpisów do wiersza, który poleci na pokładzie sondy Europa Clipper w kierunku Jowisza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:10 Podlaskie/ Wiceminister edukacji zachęca do udziału w teście sprawdzającym umiejętności cyfrowe Jeszcze do jesieni potrwa test IT Fitness, sprawdzający umiejętności cyfrowe uczniów. Do wzięcia udziału w tym teście zachęcał w poniedziałek w Szkole… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »