Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 08:30 Autor: PAP

Szynkowski vel Sęk: 12 maja - spotkanie europejskich ministrów Trójkąta Weimarskiego

12 maja w Zamku w Kórniku pod Poznaniem odbędzie się spotkanie ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego - poinformował w czwartek minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

Na antenie Polskiego Radia 24 Szymon Szynkowski vel Sęk został m.in. zapytany o to, czy "nie został zakrzyczany, kiedy zaproponował +przegląd odpowiednich obszarów kompetencyjnych Unii i sprawdzenie, czy z niektórych nich Unia nie powinna się wycofać+, a także czy jest w ogóle klimat, że ktoś jest gotów wycofać się z tego, co już zostało zdobyte".


"Będziemy do takiej dyskusji gromadzić koalicję woli i odwagi. Kolejnym takim rozdziałem tej dyskusji jest spotkanie ministrów ds. europejskich Trójkąta Weimarskiego, a więc pani minister z Niemiec, pani minister z Francji, ja zaś jestem gospodarzem tego spotkania" – powiedział minister ds. europejskich, jednocześnie informując, że to spotkanie odbędzie się 12 maja w Zamku w Kórniku pod Poznaniem.


Przekazał także, że podczas tego spotkania "głównym tematem będzie rozszerzenie Unii Europejskiej i integracja, ale również i jednym z tematów będzie kwestia reformy instytucjonalnej". "Tam będzie pewnie okazja do zderzenia intelektualnego i refleksji na temat dwóch wizji Europy" - dodał.


Zapewnił, że "rozmawiamy z tymi, którzy mają inną wizję Europy, ale gromadzimy wokół naszej osi przedstawionej przez pana premiera Mateusza Morawieckiego koalicję tych, którzy mają podobną wizję jak my". Wskazał, że są to "czescy konserwatyści, rząd pani premier Meloni, ale nie tylko, bo tych, którzy patrzą na Unię Europejką podobnie jest w Europie coraz więcej". "Będą na pewno naszymi sojusznikami, a zobaczymy i policzymy się w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jak silne wsparcie ma właśnie taka wizja Europy" – powiedział Szynkowski vel Sęk. (PAP)


Autorka: Anna Kruszyńska


akr/ dki/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 15:40 Szef KNF: sektor bankowy przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych Polski sektor bankowy jest przygotowany na negatywny wyrok TSUE w sprawie dotyczącej wynagrodzenia za korzystanie z kapitału w przypadku unieważnienia umowy… » więcej 2023-06-05, godz. 15:40 Izrael/ Wiceszef polskiej dyplomacji Jabłoński odwiedził instytut Jad Waszem w Jerozolimie Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP Paweł Jabłoński odwiedził w poniedziałek w Jerozolimie instytut… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Katowice wybierają wykonawcę kąpieliska przy stawie Morawa Wykonawcę kąpieliska na północnym brzegu stawu Morawa, a także m.in. traktu pieszo-rowerowego po jego południowej stronie, wybiera samorząd Katowic - poinformowała… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii (opis) Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ogłoszonym w poniedziałek wyroku uznał, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Świetny debiut filmu „Spider-Man: Poprzez multiwersum” w amerykańskich kinach Kontynuacja nagrodzonej Oscarem animacji „Spider-Man Uniwersum” z 2018 roku, film „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, szturmem podbija amerykańskie kina… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Nowy aparat PET-CT w placówce Affidea w Wojskowym Instytucie Medycznym W zlokalizowanej na terenie Wojskowego Instytutu Medycznego placówce Affidea jest już dostępny nowy cyfrowy aparat PET-CT. To pierwsze takie urządzenie w Europie… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 Minister klimatu: Ponad 42 mln zł na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach Ponad 42 mln zł przeznaczyliśmy na utworzenie 700 ekopracowni w szkołach na terenie całej Polski - poinformowała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu… » więcej 2023-06-05, godz. 15:30 W. Brytania/ Media: plaga kradzieży maszyn rolniczych, które są potem przemycane do Rosji Nieoczekiwanym efektem ubocznym zachodnich sankcji na Rosję jest znaczący wzrost kradzieży maszyn rolniczych w Wielkiej Brytanii, które są przemycane przez… » więcej 2023-06-05, godz. 15:20 NASA wyśle w kosmos wiersz z podpisami na pokładzie sondy Europa Clipper Amerykańska agencja kosmiczna zachęca do wysłania swoich imion jako podpisów do wiersza, który poleci na pokładzie sondy Europa Clipper w kierunku Jowisza… » więcej 2023-06-05, godz. 15:10 Podlaskie/ Wiceminister edukacji zachęca do udziału w teście sprawdzającym umiejętności cyfrowe Jeszcze do jesieni potrwa test IT Fitness, sprawdzający umiejętności cyfrowe uczniów. Do wzięcia udziału w tym teście zachęcał w poniedziałek w Szkole… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »