Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 08:10 Autor: PAP

Szynkowski vel Sęk: porozumienie ws. izraelskich wycieczek to dobry prognostyk

Jest to dobry prognostyk, że po niespełna półtora roku bardzo niełatwych rozmów udało się uzgodnić treść umowy, która zupełnie zmieni wymiar wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski - powiedział minister ds. europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk.

W środę w Warszawie szefowie MSZ Polski i Izraela: Zbigniew Rau i Eli Cohen podpisali porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce i gwarantujące także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach. Między innymi o to porozumienie Szymon Szynkowski vel Sęk został zapytany w czwartek na antenie Polskiego Radia 24.


"Jest to dobry prognostyk, że po niespełna półtora roku bardzo niełatwych rozmów udało się uzgodnić treść umowy, która zupełnie zmieni wymiar wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski" – powiedział minister ds. europejskich. Zwrócił uwagę na kontrowersje wokół otoczki tych wycieczek, podkreślając jednocześnie, że "sama idea tych wycieczek jest oczywiście warta wsparcia i my zawsze to podkreślaliśmy".


Szynkowski vel Sęk przypomniał, że izraelska młodzież była "odseparowana agentami ochrony, bardzo często również od możliwości pozyskania obiektywnej informacji, a także od swoich polskich rówieśników". "Przedstawiano im po prostu Polskę taką, jaka w znaczącej mierze nie istnieje - Polskę jako kraj groźny, w którym mają się czego obawiać, wywoływano w nich poczucie zagrożenia" - powiedział.


"To nie miało waloru edukacyjnego, tylko walor dezinformacyjny, niezwykle dla naszego kraju szkodliwy. Postanowiono z tym zerwać" – zaznaczył. "Determinacja mojego kolegi z Ministerstwa Spraw Zagranicznych - Pawła Jabłońskiego - który zajmował się negocjacją tej umowy, była rzeczywiście bardzo duża i to też jest jego duży osobisty sukces, że udało się te zapisy w znaczącej mierze zgodnie z polskim interesem wynegocjować" – podkreślił minister ds. europejskich.


Wskazał, że "wymiar i całe otoczenie tych wycieczek zmieni w takim kształcie, że rzeczywiście ta młodzież przyjeżdzająca do Polski będzie miała okazję zobaczyć Polskę taką jaką ona jest, bez odseparowania agentów ochrony, bez też takiej możliwości nieskrępowanego działania agentów ochrony izraelskiej na terytorium Polski". "To była też rzecz nie do zaakceptowania" - dodał.


Zbigniew Rau poinformował w środę, że "porozumienie z Izraelem porządkuje i optymalizuje zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce, gwarantuje także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach".


Umowa gwarantuje m.in. możliwość organizowania polskich wycieczek w Izraelu na tych samych zasadach, co izraelskich w Polsce. Rau podczas konferencji w środę podkreślił, że wedle umowy ważnym punktem programów wycieczek maja być spotkania młodzieży z obu państw.


Według ministra Raua porozumienie stanowi również, że programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci związanych z historią Holocaustu. Jeśli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, to jego zapewnienie wycieczkom młodzieży spoczywać będzie na kraju przyjmującym. (PAP)


autorka: Anna Kruszyńska


akr/ akub/


Kraj i świat

2023-06-05, godz. 14:30 BiH/ Radio Wolna Europa: Moskwa naciska na władze, by kupowały więcej rosyjskiego paliwa, wypierając surowce z UE Rosja naciska na władze Bośni i Hercegowiny, by kupowały więcej produkowanego w Serbii rosyjskiego paliwa. Rząd BiH chce wprowadzenia zmian prawnych dających… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 Premier: pracujemy nad tym, by nasza infrastruktura wyglądała tak, jak w najbogatszych krajach Europy Pracujemy nad tym, by nasza infrastruktura wyglądała tak, jak w najbogatszych krajach Europy, a bezpłatne autostrady dla polskich kierowców, to kolejne zobowiązanie… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 Hongkong/ Producentka reportażu o brutalnym ataku uniewinniona przez Sąd Najwyższy Sąd najwyższy w Hongkongu uchylił w poniedziałek wyrok skazujący dziennikarkę Bao Choy za składanie fałszywych oświadczeń w celu uzyskania dostępu do… » więcej 2023-06-05, godz. 14:30 Rzecznik rządu: nie ma decyzji, czy będziemy popierać poprawki prezydenta do ustawy o komisji ds. wpływów rosyjsk… Nie ma decyzji, czy będziemy popierać poprawki prezydenta Andrzeja Dudy do ustawy o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Nie wykluczam sytuacji… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Białystok/ Miasto ogłosiło program obchodów 80. rocznicy powstania w getcie Miasto Białystok ogłosiło w poniedziałek program obchodów 80. rocznicy powstania w miejscowym getcie. Oprócz głównych uroczystości zaplanowanych na 16… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Izrael/ Wiceszef MSZ Jabłoński z szefem izraelskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Hanegbim rozmawiał o rosyjskiej… Przebywający od niedzieli w Izraelu podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński spotkał się w poniedziałek w Jerozolimie z szefem… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Fundacja ITAKA: przed ucieczką nastolatka z domu chroni tylko dobra relacja z dzieckiem Przed ucieczką nastolatka z domu chroni nas tylko jedna rzecz - to dobra relacja z własnym dzieckiem - oceniła w rozmowie z PAP wiceprezes Fundacji ITAKA Izabela… » więcej 2023-06-05, godz. 14:20 Senat/ MZ: od kilkunastu lat obserwowany jest ogólny trend malejącego stanu zaszczepienia Od kilkunastu lat obserwowany jest ogólny trend malejącego stanu zaszczepienia i wzrost liczby osób uchylających się od szczepień obowiązkowych - powiedział… » więcej 2023-06-05, godz. 14:10 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych – Marcin Janas trenerem Unii Tarnów Marcin Janas został nowym trenerem piłkarzy ręcznych Grupy Azoty Unii, z którą podpisał dwuletni kontrakt - poinformował tarnowski klub. Zastąpi na tym… » więcej 2023-06-05, godz. 14:10 Synoptyk IMGW: w poniedziałek pogodnie i ciepło W poniedziałek po południu będzie pogodnie i ciepło na przeważającym obszarze kraju. Na południu termometry wskażą nawet 27 stopni C. Przelotny deszcz… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »