Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 05:50 Autor: PAP

Naukowcy opracowali elektroniczną skórę z wszechkierunkowym rozciągliwym czujnikiem nacisku

Elektroniczną skórę, inspirowaną skórą i narządem czuciowym krokodyla, stworzyli naukowcy z Korei Południowej. Wyniki badań zostały opublikowane w piśmie "Small".

Jak wyjaśnia szef zespołu naukowców prof. Kilwon Cho, zastosowany w elektronicznej skórze wszechkierunkowy czujnik ciśnienia "skutecznie wykrywa nacisk nawet przy obciążeniu rozciągającym". Może być on stosowany jako czujnik nacisku w protetyce, miękkiej robotyce czy w interfejsach człowiek-maszyna.


Rozwój sztucznej skóry, wyposażonej w liczne elektroniczne czujniki, jest niezbędny w wielu dziedzinach, np. rehabilitacji (protezy) czy robotyce. Jednym z kluczowych elementów tej technologii są rozciągliwe czujniki nacisku, które mogą wykrywać różne rodzaje dotyku i nacisku oraz być odporne na wiele cykli wytrzymałości zmęczeniowej.


Zespół południowokoreańskich naukowców z Pohang University of Science and Technology i University of Ulsan stworzył wszechkierunkowy rozciągliwy czujnik nacisku z mikrokopułami i pomarszczonymi powierzchniami. Inspiracją dla badaczy była skóra krokodyla i jej z unikalny narząd czuciowy.


Krokodyle mają niezwykłą zdolność wyczuwania małych fal wody i ruchów powietrza, przez co namierzają swoje ofiary. Jest to możliwe dzięki niezwykle wyrafinowanemu i wrażliwemu narządowi zmysłu znajdującemu się na ich skórze. Narząd ten składa się z półkulistych guzków czuciowych, które są ułożone w powtarzający się wzór z pomarszczonymi "zawiasami" między nimi. Kiedy krokodyl porusza swoim ciałem, zawiasy odkształcają się, podczas gdy część czuciowa pozostaje nienaruszona. Umożliwia to krokodylowi zachowanie wyjątkowego poziomu wrażliwości na bodźce zewnętrzne.


Inspirując się skórą krokodyla i jego narządem czuciowym, koreańscy naukowcy - poprzez wynalezienie półkulistego elastomerowego polimeru z delikatnymi fałdami, zawierającego długie lub krótkie nanoprzewody - stworzyli urządzenie, które przewyższa dostępne obecnie czujniki ciśnienia. Podczas gdy inne czujniki tracą czułość pod wpływem mechanicznych odkształceń, nowy czujnik zachowuje swoją czułość nawet po rozciągnięciu w jednym lub dwóch różnych kierunkach.


Dzięki drobno pomarszczonej strukturze powierzchni czujnik zachowuje wysoką czułość na nacisk nawet w przypadku znacznego odkształcenia. Po przyłożeniu zewnętrznej siły mechanicznej pomarszczona struktura rozciąga się, zmniejszając nacisk na półkulisty obszar wykrywania. Ta redukcja naprężeń sprawia, że nowy czujnik wykazuje wyjątkową czułość nawet przy rozciągnięciu do 100 proc. w jednym kierunku i 50 proc. w dwóch różnych kierunkach.


Więcej informacji w artykule źródłowym (https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/smll.202270287). (PAP)


Tomasz Szczerbicki


szt/ bar/


Kraj i świat

2024-03-28, godz. 13:20 Złoty Kask na żużlu - w poniedziałek po raz trzeci z rzędu w Opolu W poniedziałek po raz trzeci z rzędu w Opolu odbędzie się żużlowy turniej o Złoty Kask, będący jednocześnie Memoriałem Jerzego Szczakiela. Na liście… » więcej 2024-03-28, godz. 13:20 Rosja/ Władze twierdzą, że w 2023 r. Rosja importowała części lotnicze głównie z Gabonu Jeśli wierzyć oficjalnym rosyjskim danym handlowym, w 2023 roku Rosja sprowadziła z Gabonu części zamienne do samolotów o wartości niemal 1,5 mld dolarów… » więcej 2024-03-28, godz. 13:20 Łódź/ Bezpieczeństwo mieszkańców tematem posiedzenia Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego Bezpieczeństwo mieszkańców województwa łódzkiego oraz potrzeby policji były tematem czwartkowego spotkania Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego m.in. z… » więcej 2024-03-28, godz. 13:20 Podkarpackie/ Ponad 183 mln zł na inwestycje wodno-ściekowe w gminach Do 21 podkarpackich gmin trafi ponad 183 mln zł dofinansowania na realizację projektów z zakresu gospodarki wodno-ściekowej. To pieniądze z programu operacyjnego… » więcej 2024-03-28, godz. 13:20 Zwyczaje wielkanocne na Górnym Śląsku: palenie żuru, kulanie jaj, procesje konne, brama z wydmuszek Palenie żuru, kulanie jaj, procesje konne, brama z wydmuszek - Robert Garstka i Aleksander Lysko w opracowaniu „Czas niezwykły. Obrzędowość doroczna na… » więcej 2024-03-28, godz. 13:10 Barbórka i tradycje górnicze dziedzictwem kulturowym ludzkości - wniosek w UNESCO 27 marca do Sekretariatu Konwencji UNESCO 2003 w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego wpłynął wniosek o wpisanie Barbórki i tradycji górniczych… » więcej 2024-03-28, godz. 13:10 Sztab Generalny WP: szef obrony Sił Zbrojnych Francji z wizytą w Polsce W czwartek wizytę w Polsce składa szef obrony Sił Zbrojnych Francji Thierry Burkhard. W programie wizyty jest m.in. spotkanie z szefem SGWP gen. Wiesławem… » więcej 2024-03-28, godz. 13:10 Buczyńska: ruszył konkurs na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Wolności - CRSO Minister ds. społeczeństwa obywatelskiego, przewodnicząca Komitetu ds. Pożytku Publicznego Agnieszka Buczyńska poinformowała PAP, że w Biuletynie Informacji… » więcej 2024-03-28, godz. 13:00 Szesnaścioro polskich łuczników zaprezentuje się w zawodach w Antalyi Osiem kobiet i tyle samo mężczyzn wyleci 1 kwietnia na zawody łucznicze w Antalyi. Po nich czwórki najlepszych przygotowywać się będą do pierwszych zawodów… » więcej 2024-03-28, godz. 13:00 Ekspert o kaszubskich zwyczajach: w Wielki Piątek kultywowano chłostanie domowników rózgą agrestu lub jałowca Na Kaszubach w Wielki Piątek - tzw. Płaczëbóg obowiązywał bardzo ścisły post, a miejscami kultywowano archaiczny obyczaj biczowania się, smagania domowników… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »