Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-22, 20:10 Autor: PAP

Holandia/ Borsuki ryjące nory pod torami sparaliżowały ruch pociągów

Koleje holenderskie ProRail musiały wstrzymać ruch pociągów na kilku trasach na północy i południu kraju z powodu aktywności borsuków ryjących nory pod torami kolejowymi. Problem nie zostanie rozwiązany szybko, ponieważ borsuki są pod ochroną - informuje w środę BBC.

Borsuki okazały się w tym roku wyjątkowo aktywne - podkreśla BBC. Jak wykazała kontrola przeprowadzona w ostatnich dniach, zwierzęta ryły nory znacznie częściej, co ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo torów kolejowych. Utworzone przez borsuki podziemne korytarze okazały się rozległe, co oznacza ryzyko osiadania torów kolejowych. Z powodu nor pod szynami trzeba było we wtorek zawiesić wszystkie połączenia między Eindhoven i Den Bosch - i to co najmniej na tydzień.


Spółka ProRail oświadczyła, że trudno określić, jak szybko problem zostanie rozwiązany, bo status zwierząt chronionych oznacza, iż naprawa toru wymaga uzyskania zezwolenia władz. Kolejarze muszą dostać zgodę na ingerencję w środowisko zamieszkania borsuków.


Borsuki lubią glebę piaszczystą, co oznacza, że nasypy kolejowe są dla nich idealnym miejscem do życia - wyjaśnia portal NLTimes.


Na razie na zamkniętym odcinku uruchomiono kursowanie autobusu zastępczego, co wydłuży podróż o 30-60 minut. Następnie koleje będą musiały podjąć decyzję, co zrobić z borsukami, a potem dopiero będzie można naprawić tory i podłoże pod nimi.


Już wcześniej przewoźnik zetknął się z tym problemem w rejonie Molkwerum, w prowincji Fryzja. Kilka tygodni temu również tam trzeba było wstrzymać ruch pociągów. Teraz koleje planują usypanie w tym rejonie sztucznego pagórka, w którym borsuki będą mogły ryć swoje tunele.


"Życie z borsukami to prawdziwa łamigłówka dla ProRail", bowiem koleje muszą zapewnić jednocześnie "bezpieczny ruch pociągów, jak i dobrostan borsuków" - oświadczył przewoźnik. (PAP)


awl/ mms/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 12:40 Korea Płd./ Stowarzyszenie Jadalnych Psów: wspierany przez żonę prezydenta zakaz sprzedaży psiny uderzyłby w sektor… Członkowie Koreańskiego Stowarzyszenia Jadalnych Psów protestowali we czwartek w Seulu przeciwko sugestiom prezydentowej Kim Keon Hee i obrońców praw zwierząt… » więcej 2023-06-09, godz. 12:30 Premier: rząd PiS nie dopuści, by realizowana była polityka narzucania kwot migracyjnych Dopóki będzie rząd PiS, nie dopuścimy, aby polityka narzucania nam kwot migracyjnych, kwot uchodźców była realizowana - powiedział premier Mateusz Morawiecki… » więcej 2023-06-09, godz. 12:30 W poniedziałek konsultacje ws. projektu ustawy "Przyszłość+";Trzecia Droga zaprasza przedstawicieli KO, PiS, Lewicy… W poniedziałek Trzecia Droga organizuje w Warszawie konsultacje w sprawie swojego pierwszego projektu 'Przyszłość+'; Lider Polski 2050 Szymon Hołownia poinformował… » więcej 2023-06-09, godz. 12:30 Formuła 1 - wyścig w Kanadzie nie jest zagrożony Wyścig Formuły 1 o Grand Prix Kanady, ósma runda mistrzostw świata, zaplanowany na 18 czerwca na torze im. Gillesa Villeneuve'a w Montrealu nie jest zagrożony… » więcej 2023-06-09, godz. 12:30 Ukraina/ Fotograf PAP z Chersonia: w ewakuacji pomagają wolontariusze z całego kraju Wolontariusze z całej Ukrainy pomagają w ewakuacji mieszkańców częściowo zatopionego Chersonia na południu kraju, który zalewany jest wodami Dniepru po… » więcej 2023-06-09, godz. 12:20 RFN/ Aktywiści klimatyczni zaatakowali luksusowy hotel na niemieckiej "wyspie bogaczy" Aktywiści klimatyczni grupy 'Ostatniego Pokolenia' zaatakowali luksusowy hotel na niemieckiej wyspie Sylt, nazywanej często 'wyspą bogaczy'. Spryskali pomarańczową… » więcej 2023-06-09, godz. 12:20 Szwecja/ Siły NATO będą mogły stacjonować na szwedzkim terytorium jeszcze przed uzyskaniem członkostwa w sojuszu Rząd w Sztokholmie zezwolił siłom NATO na stacjonowanie na terytorium Szwecji jeszcze przed dołączeniem kraju do sojuszu, aby wzmocnić przyszłe wspólne… » więcej 2023-06-09, godz. 12:20 Były bramkarz Arsenalu i Chelsea Petr Cech hokeistą Oxford City Stars Czech Petr Cech, były bramkarz zespołów angielskiej ekstraklasy piłkarskiej Arsenalu i Chelsea Londyn, w sezonie 2023/24 ponownie będzie występował na lodowisku… » więcej 2023-06-09, godz. 12:20 Wielkopolskie/ Ostrzeżenie IMGW przed burzami z gradem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem, jakie spodziewane są w… » więcej 2023-06-09, godz. 12:20 Telus: UE koniecznie musi utworzyć korytarze solidarnościowe UE musi wypracować instrumenty, które utworzą faktyczne korytarze solidarnościowe pozwalające na eksport ukraińskiej żywności w głąb Europy. Bez nich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »