Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-22, 19:10 Autor: PAP

Łotwa/ Dyrektor ośrodka eksperckiego NATO: Rosja nie ma sił by wciągnąć kraje bałtyckie do swojej strefy wpływów

Rosja chciałaby wciągnąć kraje bałtyckie do swojej strefy wpływów, ale obecnie nie ma sił na realizację swych celów strategicznych w tych państwach - uważa Janis Sarts, dyrektor Centrum Eksperckiego NATO ds. Komunikacji Strategicznej w stolicy Łotwy Rydze.

Ekspert zaznaczył, że na Łotwie, tak jak w wielu innych krajach, obecni są agenci wpływu Rosji i "pożyteczni idioci" - pisze w środę portal LSM. Według Sartsa to jeden z instrumentów najskuteczniej wykorzystywanych przez Kreml w Europie.


Pytany o to, jakie są rosyjskie cele, jeśli chodzi o Łotwę, ekspert stwierdził, że zmieniają się one wraz z okolicznościami. Na przykład obecnie Moskwie zależy, by zmniejszyć łotewską pomoc dla Ukrainy i żeby Ryga nie mówiła na Zachodzie tak głośno o potrzebie wspierania Kijowa.


"To jest cel taktyczny. Zaś według mnie celem strategicznym byłaby Łotwa w strefie wpływów Rosji" - podkreślił.


"Obecnie Rosja moim zdaniem nie ma sił ani środków na cele strategiczne w krajach bałtyckich. Na cele taktyczne ma. Ale i w tym przypadku - jeśli spojrzymy na proces demontażu (na Łotwie sowieckich) pomników, to (zobaczymy, że) była to możliwość, którą Rosja mogła wykorzystać... A w rzeczywistości do niczego nie doszło. Myślę, że to dlatego, że nie ma zasobów" - kontynuował dyrektor NATO StratCom COE.


Według niego zasoby Kremla wykorzystywane są w samej Rosji, by wspierać reżim, a także na Ukrainie i w największych krajach Zachodu. (PAP)


ndz/ ap/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 06:20 The Weeknd kręcił serial "Idol" u siebie w domu. Z oszczędności Serial „Idol”, którego gwiazdą i współtwórcą jest The Weeknd, to spełnienie jego marzenia. Sam Levinson, który ostatecznie podjął się reżyserii… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: piątek pochmurny w większości kraju z opadami deszczu na południu Piątek będzie zapowiada pochmurny i deszczowy w prawie całym kraju. Opady deszczu możliwe w południowej części kraju. W zachodnio-centralnej Polsce obowiązuje… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 Włochy/ Prasa: hotelarz apeluje do swojej branży, by walczyła z influencerami - darmozjadami Właściciel hotelu w Rzymie mobilizuje innych hotelarzy, by razem z nim zwalczali zjawisko, które według niego stało się prawdziwą plagą. Chodzi o tzw… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 Teleskop Webba wykrył najdalsze związki organiczne Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostrzegł złożone substancje organiczne w galaktyce odległej aż o 12 mld lat świetlnych. Obserwacja pomoże zrozumieć oddziaływania… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 W Tiranie powstaje mural z Messim Gigantyczny mural przedstawiający uśmiechniętego Lionela Messiego w reprezentacyjnej koszulce jest na ukończeniu w jednej z najbardziej znanych dzielnic albańskiej… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 Bio-Gąbka – biopreparat do usuwania leków i fenolu w oczyszczalni ścieków Bio-Gąbka to biopreparat usuwający pozostałości leków - takich jak paracetamol czy ibuprofen - w oczyszczalniach ścieków. Nośnikiem odpowiedzialnych za… » więcej 2023-06-09, godz. 06:10 Kiwi jako lek na zaparcia Spożywanie dwóch owoców kiwi dziennie przynosi ulgę w zaparciach - informuje „The American Journal of Gastroenterology”. » więcej 2023-06-09, godz. 06:10 80 lat temu odbył się zjazd Związku Patriotów Polskich – agentury podporządkowanej ZSRS 80 lat temu, w dniach 9-10 czerwca 1943 r. w Moskwie odbył się zjazd Związku Patriotów Polskich. Tworzący ją na polecenie Stalina komuniści dążyli do… » więcej 2023-06-09, godz. 06:00 Po 2019 r. tempo wzbierania wód wokół Płw. Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie Po 2019 r. tempo wzrostu poziomu wód wokół Półwyspu Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie - wynika z badań hiszpańskiego Instytutu Oceanografii, działającego… » więcej 2023-06-09, godz. 06:00 Nowy lek opóźnia rozwój glejaka, śmiertelnego nowotworu mózgu Przeznaczony do terapii celowanej lek o nazwie worasidenib skutecznie opóźnia postęp określonej postaci glejaka - wolno rosnącego, ale śmiertelnego nowotworu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »