Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-22, 16:20 Autor: PAP

Toruń/ Mieszkańcy miasta zapłacą o ok. 6 zł więcej za odbiór śmieci

Mieszkańcy Torunia zapłacą o ok. 6 zł więcej za odbiór śmieci — nie 14-15 a 20-21 zł. To finał sporu toruńsko-bydgoskiego o obiór śmieci przez bydgoską spalarnię. W wyniku negocjacji stawki w dwóch największych miastach regionu będą takie same, ale Toruń musi pokryć koszty transportu odpadów.

PAP informowała pod koniec grudnia, że od 1 stycznia miasto Toruń ma płacić zdecydowanie więcej za odbiór śmieci przez bydgoską spalarnię. Ceny miały być komercyjne, a nie oparte o porozumienie z 2009 roku. Władze Torunia argumentowały, że porozumienie jest w mocy, spalarnia wspólna, a cena dla bydgoszczan i torunian winna być taka sama.


Władze Bydgoszczy kwestionowały od jesieni 2022 roku podpisane w 2009 roku porozumienie. Od stycznia Toruń płacił ceny komercyjne, ale prowadzone były negocjacje dotyczące dalszej współpracy w tym zakresie.


"Udało nam się wypracować kompromis" – powiedział w środę na konferencji prasowej prezydent Torunia Michał Zaleski.


"Negocjacje miały wyjaśnić, czy i w jakim zakresie będziemy w stanie dalej współpracować na zasadach akceptowalnych w Toruniu i Bydgoszczy. Doszliśmy do momentu, w którym zbliżyliśmy się bardzo w warunkach treści porozumienia i jesteśmy w momencie, kiedy można powiedzieć, że jest możliwość zawarcia go" - mówił włodarz miasta.


W sprawie transportu odpadów - głównego punktu spornego, miasto Toruń zgodziło się na pokrycie tych kosztów, ale "w akceptowalnych i rozsądnych cenach". Cena za tonę ma wynieść 166,58 zł.


W treści porozumienia ma znalazł się też punkt o tym, że spór w sprawie porozumienia z 2009 roku rozstrzygnie sąd.


"Strony umawiają w ten sposób, że rozstrzygnięcie sądu będzie wiążące. Czyli, jeżeli sąd rozstrzygnie, że nie było podstaw do zrywania porozumienia z 2009 roku, to wtedy oczywiście wracamy do niego. W sposób cywilizowany, a więc z uwzględnieniem także tego, co wynika z nowego porozumienia" – mówił Zaleski.


Toruń będzie domagał się zwrotu środków, które zapłacił za to zadanie od 1 stycznia w kwocie równej różnicy między opłatą komercyjną a stawką wynegocjowaną w nowym porozumieniu. Władze Torunia przekazały, że prezydent Bydgoszcz Rafał Bruski zadeklarował, iż taki zwrot nastąpi.


Sprawą porozumienia zajmą się 30 marca toruńscy radni. Na ten dzień zwołana zostanie nadzwyczajna sesja Rady Miasta.


"Dzisiaj mieszkanki i mieszkańcy Torunia wnoszą opłaty za odbiór odpadów w wysokości 14 i 15 złotych. Nowe porozumienie to oczywiście wzrost tej opłaty o ok. 6 zł, czyli do poziomu 20-21 zł" – wskazał Zaleski. Nowe stawki mają zacząć obowiązywać od czerwca. (PAP)


Autor: Tomasz Więcławski


twi/ mir/


Kraj i świat

2023-06-04, godz. 02:40 Ukraina/Systemy obrony powietrznej Kijowa odpierają ataki W niedzielę nad ranem przystąpiły do akcji systemy obrony powietrznej Kijowa odpierając rosyjskie ataki na rejon miasta - poiformowała na Telegramie administracja… » więcej 2023-06-04, godz. 02:00 Indie/Premier Modi zapowiada "surowe ukaranie" winnych tragicznej katastrofy kolejowej Premier Inddi Narendra Modi zapowiedział w sobotę 'surowe ukaranie' osób, ktore okażą się winne tragicznej katastrofy kolejowej, do ktorej doszło w piątek… » więcej 2023-06-04, godz. 01:00 Kolejna prowincja Kanady - Quebec zwróciła się o pomoc do wojska w walce z pożarami Quebec jest kolejną prowincją Kanady, która w związku z pożarami lasów zwróciła się do rządu federalnego o pomoc wojska. Rząd w Ottawie wysłał wojsko… » więcej 2023-06-04, godz. 00:40 IMGW ostrzega przed przymrozkami z soboty na niedzielę niemal w całej Polsce Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed przymrozkami, które w nocy z soboty na niedzielę mogą wystąpić w województwach: kujawsko-pomorskim… » więcej 2023-06-04, godz. 00:40 Opole/ Przyznano nagrody 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych W sobotę jury przyznało nagrody za najlepsze inscenizacje w ramach 47. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. W specjalny sposób wyróżniono dwa spektakle: 'Sen… » więcej 2023-06-04, godz. 00:30 French Open - wyniki turnieju mężczyzn (aktl.) Wyniki sobotnich meczów 3. rundy mężczyzn turnieju tenisowego French Open w Paryżu: Casper Ruud (Norwegia, 4) - Zhizhen Zhang (Chiny) 4:6, 6:4, 6:1, 6:4Holger… » więcej 2023-06-04, godz. 00:00 Premier złożył gratulacje piłkarzom Ruchu Chorzów po awansie do ekstraklasy Jedna z najbardziej utytułowanych polskich drużyn, 14-krotny Mistrz Polski Ruch Chorzów awansował do Ekstraklasa po najdłuższym w swojej historii okresie… » więcej 2023-06-03, godz. 23:50 PP piłkarzy ręcznych - Sabate: to nie był rewanż za ligę (opinie) Po finałowym meczu Pucharu Polski piłkarzy ręcznych Orlen Wisła Płock - Barlinek Industria Kielce (30:25) powiedzieli: Xavi Sabate (trener Orlen Wisły):… » więcej 2023-06-03, godz. 23:50 Puchar Szkocji - Celtic po raz 41. z trofeum Piłkarze Celticu Glasgow na stadionie Hampden Park wygrali z Inverness 3:1 i po raz 41. w historii klubu sięgnęli po Puchar Szkocji. » więcej 2023-06-03, godz. 23:50 Po strzelaninie na granicy izraelsko-egipskiej ministrowie obrony obu krajów omówili środki zapobiegające podobnym… Minister obrony Egiptu Mohamed Zaki i jego izraelski odpowiednik Joaw Galant omówili w sobotę 'niezbędne środki, aby zapobiec powtórzeniu się' incydentu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »