Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-22, 06:40 Autor: PAP

"Dziennik Gazeta Prawna": Kłótnia językowa na ostrzu skalpela

2,5 proc. lekarzy spoza UE nie otrzymało zgody na pracę w Polsce. Główny powód to brak znajomości języka polskiego - informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez "DGP" 200 medykom Naczelna Izba Lekarska odmówiła wydania prawa do wykonywania zawodu. Jednym z głównych powodów był brak wystarczającej znajomości języka polskiego.


"Ostatecznie w 70 przypadkach utrzymano postanowienie w mocy. To pokazuje, że spór o kwestie językowe nadal nie został rozwiązany. Ministerstwo wciąż uważa, że problemu nie ma, a samorząd lekarski walczy o to, by było to kryterium dopuszczenia lekarzy spoza UE na polski rynek" - wskazano.


"DGP" podnosi, że "furtkę do dopuszczenia ich do pracy na uproszczonych zasadach otworzono w trakcie pandemii". Początkowo stało się tak m.in. w szpitalach tymczasowych. Obecnie zgodnie z przepisami są trzy ścieżki otrzymania zgody w uproszczony lub warunkowy sposób. Żadna nie wymaga egzaminu z języka polskiego.


Gazeta informuje, że do końca stycznia tego roku do ministerstwa o zgodę na pracę w Polsce wystąpiło 3,5 tys. lekarzy oraz 1,5 tys. pielęgniarek i położnych spoza UE. Zgodę resortu, jak wynika z informacji przekazanych +DGP+, otrzymało na razie ok. 2,3 tys. osób z pierwszej grupy i niewiele ponad tysiąc z drugiej" - pisze dziennik. Dodaje, że lekarze, żeby zacząć pracę, muszą jeszcze dostać pozwolenie z izby lekarskiej. Te jednak mówią krótko: pozwolenie na pracę dla kogoś, kto nie umie mówić dobrze po polsku, będzie niebezpieczne dla pacjentów.


"Są już pierwsze skargi i sprawy od pacjentów, w których jednym z elementów jest kwestia błędnej komunikacji. Według Ministerstwa Zdrowia ostateczną odpowiedzialność ponosi placówka, która zatrudnia takiego medyka" - wskazuje gazeta. (PAP)


mmu/ ktl/


Kraj i świat

2024-04-18, godz. 17:50 Senat przyjął nowelizację ustawy o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami Senatorowie przyjęli w czwartek ustawę zmieniającą nowelizację ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z lipca 2023 roku. W czwartek wprowadzono… » więcej 2024-04-18, godz. 17:50 Zachodniopomorskie/ Ekolodzy o 3. edycji akcji Czysta Odra: wpuszczamy życie do rzeki 20 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Czech, Polski i Niemiec weźmie udział w trzeciej edycji akcji Czysta Odra, która oficjalnie startuje 26 kwietnia. Inicjator… » więcej 2024-04-18, godz. 17:50 Turniej WTA w Rouen - Piter w półfinale debla Katarzyna Piter i Brytyjka Samantha Murray pokonały w drugiej rundzie Amerykankę Quinn Gleason i Słowenkę Dalilę Jakupovic 7:5, 6:0 i awansowały do półfinału… » więcej 2024-04-18, godz. 17:50 USA/ Prezydent Duda: infrastruktura Trójmorza pozwoliła zrezygnować z rosyjskich źródeł energii Rosyjska agresja na Ukrainę szczególnie mocno dotknęła Europy Środkowo-Wschodniej; infrastruktura Trójmorza umożliwiła nam rezygnację z rosyjskich źródeł… » więcej 2024-04-18, godz. 17:50 Bydgoszcz/ 15-latka zginęła pod tramwajem Nie żyje 15-letnia dziewczyna, która w czwartek w Bydgoszczy wpadła pod tramwaj na ul. Fordońskiej. Wypadek spowodował poważne utrudnienia w ruchu samochodów… » więcej 2024-04-18, godz. 17:50 Nie żyje hrabia Jan Artur Tarnowski, najstarszy syn ostatniego właściciela Dzikowa – obecnie dzielnicy Tarnobrzega W wieku 90 lat zmarł hrabia Jan Artur Tarnowski, najstarszy syn ostatniego właściciela Dzikowa - obecnie dzielnicy Tarnobrzega. To dzięki jego staraniom do… » więcej 2024-04-18, godz. 17:50 Podkarpackie/ Tajemnicza pieczęć znaleziona w lasach regionu Podczas wiosennej akcji poszukiwań na terenach pól bitewnych z I wojny światowej członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Galicja odkryli m.in… » więcej 2024-04-18, godz. 17:50 "FT": według szefowej EBC wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów może łamać prawo Prezeska Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde uważa, że istnieją prawne przeszkody, by przekazać Ukrainie zamrożone rosyjskie aktywa. To mogłoby… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 Szef MON: Chcemy, żeby polska wersja czołgów K2 była produkowana w Poznaniu Zamiar produkcji polskiej wersji koreańskiego czołgu K2 w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu podtrzymał w czwartek wicepremier, szef MON Władysław… » więcej 2024-04-18, godz. 17:40 Podkarpackie/ Fijołek: Ponad 185 mln zł na inwestycje oświatowe w mieście Ponad 185 mln zł wynoszą łącznie inwestycje oświatowe realizowane obecnie w Rzeszowie - przekazał w czwartek prezydent miasta Konrad Fijołek na konferencji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »