Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-21, 20:50 Autor: PAP

Katowice/ Od 4 kwietnia nabór propozycji do „zielonego budżetu”

Nabór propozycji do „zielonego budżetu” Katowic, czyli puli budżetu obywatelskiego, wydzielonej wyłącznie na cele związane z miejską przyrodą i ekologią, rozpocznie się w tym roku 4 kwietnia – podał we wtorek miejscowy magistrat. Pod tym kątem wydane mają zostać 3 mln zł.

Miasto sygnalizuje, że wprowadzony w 2020 r. "zielony budżet" jest podobny do budżetu obywatelskiego na etapie zgłaszania wniosków i ich weryfikacji, ostatecznie przybierając jednak formę konsultacji społecznych. Jego środki mogą zostać przeznaczone np. na: sadzenie drzew i krzewów, rewitalizację małych skwerów, tworzenie łąk kwietnych czy warsztaty edukacyjne w zakresie przyrody i ekologii.


We wtorek katowicki samorząd przekazał, że w tegorocznej, czwartej edycji „zielonego budżetu” mieszkańcy mogą zgłaszać projekty od 4 do 28 kwietnia, a następnie wnioski będą przechodziły przez weryfikację formalną i merytoryczną. W ostatnim etapie komisja złożona z urzędników i zewnętrznych ekspertów wybierze najciekawsze projekty, które zostaną zrealizowane w kolejnym roku.


Podobnie jak w poprzednich latach, w tej edycji na realizację wybranych projektów przeznaczono 3 mln zł, z czego 2,4 mln zł zostanie rozdzielone pomiędzy 22 dzielnice w ramach wniosków lokalnych, a 600 tys. zł trafi na zadania o charakterze ogólnomiejskim.


„Poprzednie edycje Zielonego Budżetu miasta Katowice pokazały, że mieszkańcy doskonale wiedzą, czego potrzebują w swoim otoczeniu oraz potrafią wskazać, które działania proekologiczne są dla nich najważniejsze” – powiedział, cytowany w informacji miasta, prezydent Katowic Marcin Krupa. „Ubiegłoroczny rekord 222 zgłoszonych pomysłów do +zielonego budżetu+ jest tego potwierdzeniem” – dodał.


W trzech dotychczasowych edycjach zielonego budżetu mieszkańcy złożyli 514 projektów, z których do realizacji przeznaczono 239, za ponad 7,5 mln zł.


We wtorek katowicki samorząd pokazał nowo nasadzone drzewa na odbetonowanym fragmencie placu przy ul. Stawowej, w rejonie zbiegu ul. Chopina i Mickiewicza. Zasadzono tam dwa żółte kasztanowce o wysokości 4 metrów i 14 cm w obwodzie pnia. Docelowo mogą one dorosnąć do kilkunastu metrów. Utworzenie tej rabaty ma pozwolić na naturalną retencję około 60 tys. litrów wód opadowych rocznie.


Jak podało we wtorek miasto, wzdłuż całej ul. Stawowej w ramach Zielonego Budżetu zostanie posadzonych w tym roku siedem kolejnych drzew. Będzie to realizacja dwóch wniosków – „Zielona Stawowa” i „Drzewa wracają na Stawową”. Obecnie opracowywana jest dokumentacja przetargowa na wykonanie tego zadania. Zazielenienie Stawowej nawiąże do historii tej ulicy, przy której przed laty rosły drzewa, wycięte ze względu na ich zły stan.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ skr/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 22:00 Wielkopolskie/ Ostrzeżenie IMGW przed upałem w czwartek i piątek IMGW wydał w środę ostrzeżenie pierwszego stopnia o upałach, które w czwartek i piątek mogą dotknąć Wielkopolskę. Lokalnie temperatura maksymalna w… » więcej 2023-06-07, godz. 22:00 Afganistan/ 25 osób, w tym dziewięcioro dzieci, zginęło w wypadku minibusu Co najmniej 25 osób, w tym dziewięcioro dzieci i 12 kobiet, zginęło w środę w wypadku minibusu, który spadł do wykrotu w prowincji Sar-e-Pol na północy… » więcej 2023-06-07, godz. 21:50 Pomorskie/ IMGW ostrzega przed upałami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed upałami dla części województwa pomorskiego. W czwartek termometry wskażą… » więcej 2023-06-07, godz. 21:50 Ukraina/ Doradca prezydenta: walka z Rosją jest walką z absolutnym złem i każdy powinien nazwać to po imieniu Ukraińcy walczą dziś z Rosją, czyli absolutnym złem, a walka ze złem wymaga od wszystkich, by nazwali pewne rzeczy po imieniu - ocenił w środę na Twitterze… » więcej 2023-06-07, godz. 21:30 Francja/ Prezydent Macron zapowiada pomoc dla Ukrainy po zniszczeniu tamy w Nowej Kachowce Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w środę rozmawiał telefonicznie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim, zapowiedział wysłanie… » więcej 2023-06-07, godz. 21:30 KPRP: Informacja o procedurze stosowania prawa łaski (komunikat) - Kancelaria Prezydenta RP informuje: Zgodnie z art. 139 Konstytucji Prezydent RP stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez… » więcej 2023-06-07, godz. 21:30 Estonia/ Badanie: stosunek do przyjmowania uchodźców z Ukrainy zależy od narodowości ankietowanych Stosunek do przyjmowania w Estonii uchodźców z Ukrainy zależy od narodowości ankietowanych - wynika z badań firmy Turu-uuringute AS zleconych przez estoński… » więcej 2023-06-07, godz. 21:30 Kante śladami Benzemy, podpisał trzyletni kontrakt z saudyjskim Al-Ittihad Francuz N'Golo Kante idzie śladami kolegi z reprezentacji Karima Benzemy i podpisał trzyletni kontrakt z saudyjską drużyną Al-Ittihad - podała agencja AFP… » więcej 2023-06-07, godz. 21:30 Łudogorec Razgrad po raz 12. z rzędu piłkarskim mistrzem Bułgarii Łudogorec Razgrad, którego piłkarzem jest Jakub Piotrowski, po raz 12. z rzędu został mistrzem Bułgarii. Tytuł zapewnił sobie wygrywając w ostatniej kolejce… » więcej 2023-06-07, godz. 21:30 Liga MLS - Messi potwierdził, że chce przenieść się do Interu Miami Argentyńczyk Lionel Messi potwierdził, że chce bronić barw Interu Miami w amerykańskiej lidze MLS. Wcześniej tę informację podały zagraniczne media, m.in… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »