Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-21, 14:30 Autor: PAP

Anna Moskwa: w czasie kryzysu zadbaliśmy o najbardziej potrzebujących

W czasie kryzysu, zamrażając m.in. ceny prądu, gazu, wprowadzając dodatki energetyczne, zadbaliśmy o najsłabszych, najbardziej potrzebujących - podkreśliła we wtorek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Szefowa resortu klimatu i środowiska podczas konferencji "Chronimy Polaków" zwróciła uwagę, że ostatni rok i zima był czasem wielu ważnych lekcji i wniosków. "Myślę, że Polacy wyciągnęli wnioski właściwe. Jeśli opozycja mówi, że czegoś zabraknie, to na pewno nie zabraknie. A jeżeli opozycja mówi, że coś będzie drogie, to będzie dokładnie odwrotne" - podkreśliła.


Anna Moskwa zwróciła uwagę, że kierowane przez nią ministerstwo w czasie kryzysu wprowadziło szereg instrumentów wsparcia tak dla odbiorców indywidualnych jak i dla firm. Wsparciem objęto także tzw. podmioty wrażliwe jak szkoły, szpitale, czy żłobki.


"Zadbaliśmy o tych najsłabszych, najważniejszych i najbardziej potrzebujących pomocy" - zaznaczyła minister.


Przypomniała, że rząd zamroził m.in. ceny prądu i gazu w 2023 roku tak dla firm jak i samorządów. Wprowadzono dodatki energetyczne dla indywidualnych odbiorców - dopłaty do węgla, drewna, oleju, czy gazu LPG. Przykładowo wprowadzono limity cenowe w energii elektrycznej dla gospodarstw domowych (693 zł/MWh), samorządów oraz sektora MŚP (785 zł/MWh). W 2023 roku obowiązuje też maksymalna cena za gaz na poziomie 200,17 zł/MWh. Ceny gazu - jak dodała Moskwa - zostały zamrożone także dla 2,7 tys. piekarni. Wymieniła ponadto dopłaty do cen ciepła.


Minister podkreśliła, że Polska jako jedyne państwo w Unii Europejskiej objęło wsparciem samorządy.


Anna Moskwa dodała, że pomoc trafiła do beneficjentów "na czas, a nie po czasie, kiedy pojawił się kryzys, kiedy trzeba było szybko i odpowiednio reagować".


Szefowa MKiŚ zwróciła ponadto uwagę, że pomoc rządu trafiła również do przedsiębiorstw energochłonnych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że pomoc trafi do 208 firm (w tym 14 mikro i małych, 55 średnich i 139 dużych), a suma udzielonej pomocy to ponad 2,4 mld zł. W ub.r. rekompensaty przyznano 92 podmiotom na kwotę prawie 800 mln zł.


Minister wyjaśniła, że pieniądze na te działania pochodziły nie tylko z budżetu państwa, ale również z przychodów spółek energetycznych, tak państwowych jak i prywatnych. (PAP)


autor: Michał Boroń


mick/ drag/


Kraj i świat

2023-06-07, godz. 18:20 Liga MLS - media: Messi będzie piłkarzem Interu Miami Argentyński piłkarz Lionel Messi, który nie przedłuży kończącego się w tym miesiącu kontraktu z Paris Saint-Germain, będzie bronił barw Interu Miami… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Włochy/ Po raz pierwszy w historii parlamentu deputowana karmiła dziecko w sali obrad Po raz pierwszy w historii włoskiego parlamentu deputowana weszła na salę obrad z niemowlęciem, które następnie karmiła piersią, co pokazały w środę… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 NFZ przypomina, gdzie znaleźć pomoc medyczną w święto i weekend Za podstawową pomoc medyczną w weekendy, święta, wieczorami i w nocy odpowiadają gabinety nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - przypomina Narodowy Fundusz… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Senat/ Komisja za ustawą o świadczeniu wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła w środę rządową ustawę o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Kraków/ Igrzyska Europejskie będzie zabezpieczać 1200 policjantów i dwa razy tyle strażaków 1200 policjantów i 2500 strażaków będzie czuwać nad bezpieczeństwem podczas III Igrzysk Europejskich, które 21 czerwca rozpoczną się w Krakowie - zapowiada… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 W parlamentarnym zespole ds. przestępstw gospodarczych o nowelizacji Prawa o notariacie Kwestie związane ze zmianami w Prawie o notariacie były tematem środowego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Zwalczania Przestępstw Gospodarczych i Lichwy… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 Włochy/ Agencja Ansa: papież po operacji jest już w swoim pokoju w klinice Gemelli Papież Franciszek jest już po operacji jamy brzusznej i został przewieziony do swojego pokoju na dziesiątym piętrze rzymskiej kliniki Gemelli - podała w… » więcej 2023-06-07, godz. 18:20 EKF 2023: celem transformacji technologicznej w usługach finansowych jest podwyższenie efektywności (MediaRoom) Nowoczesne technologie zmieniają dotychczasowy schemat funkcjonowania firm ubezpieczeniowych. Boty potrafią nie tylko udzielać podstawowych odpowiedzi, ale… » więcej 2023-06-07, godz. 18:10 Hiszpania/ Rząd zgodził się na stacjonowanie w bazie Rota dwóch nowych amerykańskich niszczycieli Rząd Hiszpanii wyraził zgodę na stacjonowanie w położonej na południu kraju bazie sił morskich Rota dwóch nowych niszczycieli USA. Pierwszy z amerykańskich… » więcej 2023-06-07, godz. 18:00 Ministerstwo Zdrowia: na liście bezpłatnych leków dla seniorów jest obecnie 2046 pozycji Na liście bezpłatnych leków dla seniorów, którzy ukończyli 75 lat jest obecnie 2046 pozycji; dzięki programowi seniorzy zaoszczędzili już 4,6 mld zł… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »