Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-21, 14:10 Autor: PAP

Słowacja/ Rozpoczęło się wyburzanie domu zastrzelonego dziennikarza śledczego; w miejscu domu powstanie pomnik

We wtorek w miejscowości Velka Macza (50 km od Bratysławy) rozpoczęły się prace przy wyburzaniu domu, w którym w 2018 r. zostali zastrzeleni dziennikarz śledczy Jan Kuciak i jego narzeczona Martina Kusznirowa. W tym miejscu powstanie Pomnik Wolności Słowa.

Z wnioskiem o wyburzenie domku jednorodzinnego zwróciły się do władz gminnych rodziny zamordowanych.


Przyszły pomnik zostanie zrealizowany zgodnie z projektem wybranym w konkursie, do którego zgłosiło się 30 pracowni architektonicznych i artystycznych. Zwycięski projekt przewiduje nachylenie terenu, aby uzyskać wrażenie „poczucie braku równowagi, odchylenia i permanentnej zmiany” – tłumaczą twórcy.


Realizacja ma rozpocząć się w przyszłym roku po wyłonieniu w przetargu wykonawcy. Koszt budowy Pomnika Wolności Słowa przewidziano na około 388 000 euro. Przyszły pomnik ma z jednej strony upamiętniać zamordowanych, z drugiej ma proponować przestrzeń do refleksji nad przyszłością.


W lutym br. minęła piąta rocznica zabójstwa Kuciaka i Kusznirovej. Policja uznała, że dziennikarz śledczy został zastrzelony w związku z jego pracą. Zatrzymano pięć osób i trójka z nich, w tym bezpośredni wykonawcy zabójstwa, zostali skazani. Główny podejrzany o zlecenie morderstwa biznesmen Marian Koczner oraz jego współpracowniczka Alena Zsuzsova zostali uniewinnieni. Werdykt został zakwestionowany przez Sąd Najwyższy i proces przeciwko Kocznerowi i Zsuzsovej został wznowiony.


Piotr Górecki (PAP)


ptg/ kgod/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 13:40 Ziobro: jeśli PiS poprze rozwiązania prezydenta dot. komisji ds. badania wpływów rosyjskich, nie będziemy z tego powodu… Jeśli PiS zdecyduje się poprzeć rozwiązania prezydenta dot. powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich, to będziemy brali to poważnie pod uwagę… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 LN siatkarek - jedna zmiana w składzie na turniej w Hong Kongu Trener reprezentacji siatkarek Stefano Lavarini ogłosił skład na kolejny turniej Ligi Narodów, który w dniach 13-18 czerwca odbędzie się w Hong Kongu. W… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 French Open - Świątek i Muchova w statystyce (dokumentacja) Sobotni finał French Open będzie trzecim pojedynkiem Igi Świątek z Karoliną Muchovą. Zarówno w 2019 roku w turnieju WTA, jak i rok później w imprezie… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 Kujawsko-pomorskie/ Wybuch i wyciek gazu z rurociągu w Ludkowie k. Inowrocławia Do wybuchu i wycieku gazu z rurociągu wysokiego ciśnienia doszło w Ludkowie k. Inowrocławia (Kujawsko-Pomorskie). Na miejscu jest dwanaście zastępów straży… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 SG: służbowy samochód obrzucony kamieniami i cegłami przez migrantów Grupa ponad 20 cudzoziemców na granicy polsko-białoruskiej zaatakowała funkcjonariuszy Straży Granicznej. Kamieniami i cegłami obrzucony został służbowy… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 Do Sejmu wpłynął projekt, który zakłada m.in. zaprzestanie wygaszania emerytur pomostowych Do Sejmu wpłynął projekt PiS, który zakłada m.in. uchylenie wygaszającego charakteru emerytur pomostowych, ochronę działaczy związkowych w sprawach z… » więcej 2023-06-09, godz. 13:40 CIS: Komunikat ws. wyznaczenia terminu na zgłaszanie kandydatur na członka Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania… Centrum Informacyjne Sejmu informuje: Komunikat ws. wyznaczenia terminu na zgłaszanie kandydatur na członka Państwowej Komisji ds. przeciwdziałania wykorzystaniu… » więcej 2023-06-09, godz. 13:30 A. Mularczyk: wszyscy deputowani Bundestagu otrzymali list wraz raportem o polskich stratach wojennych Do wszystkich deputowanych w Bundestagu został dostarczony list wraz raportem o polskich stratach wojennych w latach 1939-45; niebawem raport trafi do deputowanych… » więcej 2023-06-09, godz. 13:30 EKF 2023: transformacja energetyczna to wyzwanie nie tylko dla gospodarki, ale i ubezpieczycieli (MediaRoom) „Jesteśmy u progu zielonej transformacji energetycznej. Oznacza to perspektywę realizacji wielkich projektów przemysłowych, które będą musiały być we… » więcej 2023-06-09, godz. 13:30 Premier: w ciągu paru tygodniu zajmiemy się projektem ws. bezpłatnych leków dla dzieci i seniorów pow. 65 roku ż… W ciągu najbliższych paru tygodni będziemy realizować ustawę dotyczącą dostępu do bezpłatnych leków dla kolejnych grup. Obecnie projekt podlega dodatkowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »