Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-21, 13:40 Autor: PAP

Włochy/ Premier Meloni: naród Ukrainy broni wartości, na których zbudowana jest nasza cywilizacja

Premier Włoch Giorgia Meloni potwierdziła we wtorek poparcie dla Ukrainy, której naród - jak mówiła w Senacie - "broni także wartości wolności i demokracji, na których zbudowana jest nasza cywilizacja i same cele prawa międzynarodowego". "Bez niego siłę prawa zamienimy na prawo silniejszego" - ostrzegła.

W wystąpieniu w parlamencie w Rzymie przed rozpoczynającym się w czwartek szczytem Unii Europejskiej szefowa rządu oświadczyła: "Niezbędna jest jedność UE w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę".


Powiedziała też: "W wymiarze geopolitycznym i dyplomatycznym fundamentalne znaczenie ma presja na Moskwę, by zapewnić poszanowanie prawa międzynarodowego i, co więcej, stworzyć warunki dla drogi negocjacji w celu osiągnięcia sprawiedliwego pokoju".


Dotychczas zdaniem premier warunki te "nie dojrzały"; ale "każdego dnia dążymy do nich z wytrwałością" - mówiła.


Giorgia Meloni stwierdziła też, że rząd bierze na siebie odpowiedzialność za wzrost wydatków na zbrojenia.


"Ten rząd ma zwyczaj bronić narodowych interesów. Nie robiliśmy nigdy tajemnicy z tego, że chcemy podnieść nakłady na wydatki militarne" - wskazała.


Następnie zadeklarowała: "Bierzemy na siebie odpowiedzialność za to przekonani, że poszanowanie zobowiązań jest kluczowe, by bronić narodowej suwerenności. Wolność ma swoją cenę: jeśli nie jesteś w stanie się bronić, zrobią to inni, ale wystawią ci za ro rachunek".


W swym wystąpieniu premier Włoch mówiła także o kwestii migracji, która staje się ponownie coraz pilniejszym wyzwaniem w związku z nasileniem się napływu migrantów na wybrzeża Włoch.


Odnosząc się do katastrofy łodzi blisko brzegów Kalabrii, w której zginęło pod koniec lutego około stu osób, szefowa rządu powiedziała: "Nie możemy czekać bezczynnie na następną tragedię na morzu; niebezpieczeństwo wpisane w podróże organizowane przez przemytników bez skrupułów".


Premier mówiła, że na szczycie UE powtórzy, że "nie ma nawet minuty do stracenia" w kwestii napływu migrantów.


"Nie chcemy więcej opłakiwać niewinnych ofiar na Morzu Śródziemnym" - dodała ostrzegając, że kryzys migracyjny "staje się strukturalny".


"Chcę powtórzyć; przed każdym hipotetycznym prawem do emigracji każdy człowiek ma prawo, by nie być zmuszonym do migracji w poszukiwaniu lepszego życia. Właśnie ten aspekt Europa i Zachód w tych latach umyślnie lekceważyły" - oświadczyła włoska premier.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)


sw/ tebe/


Kraj i świat

2023-05-30, godz. 16:40 Wiceszef MSWiA: w związku z inwestycją w PKN Orlen wzmocnienie sił policji w Płocku (krótka) Dokonaliśmy już wzmocnienia policji w Płocku i planujemy dalsze zwiększenie sił, które będą odpowiadały za bezpieczeństwo - zapewnił wiceminister spraw… » więcej 2023-05-30, godz. 16:40 Prezes RCL: komisja ds. badania wpływów rosyjskich nie będzie wydawać wyroków (opis) Komisja ds. badania wpływów rosyjskich będzie organem administracji publicznej, co oznacza, że ona nie będzie wydawać wyroków, a decyzje administracyjne… » więcej 2023-05-30, godz. 16:40 RPA/ MSZ chce przyznać immunitety dyplomatyczne uczestnikom szczytu BRICS, w tym Putinowi Ministerstwo spraw zagranicznych RPA poinformowało we wtorek o zamiarze przyznania immunitetów dyplomatycznych uczestnikom sierpniowego szczytu BRICS. W związku… » więcej 2023-05-30, godz. 16:40 Minister ds. europejskich: Polska i KE podjęły wspólną inicjatywie na rzecz ukraińskich dzieci deportowanych do Rosji… Premier Mateusz Morawiecki i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podjęli wspólną inicjatywę na rzecz dzieci ukraińskich deportowanych do Rosji… » więcej 2023-05-30, godz. 16:40 Minister Czarnek odznaczył naukowców Medalami „Sapientia et Veritas" Za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej… » więcej 2023-05-30, godz. 16:40 „Scena była dla mnie azylem w trudnych momentach”. Alicja Majewska obchodzi dziś 75. urodziny W minioną sobotę na scenie Opery Leśnej w Sopocie odebrała Bursztynowego Słowika. Nagroda na tym festiwalu, do którego wcześniej nie miała szczęścia… » więcej 2023-05-30, godz. 16:30 Łotwa/ Z centrum Rygi usunięto pomnik Puszkina W jednym z ryskich parków we wtorek rano usunięto pomnik Aleksandra Puszkina. Według władz stolicy Łotwy pomnik stał tam nielegalnie i był wykorzystywany… » więcej 2023-05-30, godz. 16:30 Minister ds. UE: wypowiedź Reyndersa o komisji badającej wpływy rosyjskie zawiera dwie oczywiste nieprawdy Wypowiedź komisarza Didiera Reyndersa o komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP zawiera dwie oczywiste nieprawdy - ocenił… » więcej 2023-05-30, godz. 16:20 NATO rozmieszcza dodatkowe siły w Kosowie w odpowiedzi na starcia z serbskimi demonstrantami W odpowiedzi na starcia z serbskimi demonstrantami w Kosowie, w wyniku których 30 żołnierzy sił pokojowych NATO zostało rannych, Sojusz postanowił rozmieścić… » więcej 2023-05-30, godz. 16:20 Włochy/ Prezydent na terenach powodziowych: odbudowa to narodowy wymóg Prezydent Włoch Sergio Mattarella podczas wtorkowej wizyty na terenach zniszczonych przez powódź w regionie Emilia-Romania mówił, że ich odbudowa jest „narodowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »