Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-21, 09:40 Autor: PAP

Rzecznik rządu: Polska przystąpi do porozumienia ws. wspólnego zakupu amunicji

Obecnie trwa nasza, wewnętrzna, krajowa procedura, ale oczywiście przystąpimy do europejskiego porozumienia ws. wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia pomocy Ukrainie; Polska będzie beneficjentem tego programu - podkreślił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

W poniedziałek Europejska Agencja Obrony (EDA) poinformowała, że 17 krajów Unii Europejskiej oraz Norwegia porozumiało się tego dnia w sprawie wspólnego zakupu amunicji w celu udzielenia pomocy Ukrainie i uzupełnienia krajowych zapasów.


Müller był pytany w TVP1 o doniesienia, że Polska nie podpisała tego porozumienia. "Przed chwilą jeszcze rozmawiałem z naszym ambasadorem przy UE, w tej chwili trwa procedura wewnętrzna nasza krajowa, jeżeli chodzi o zgodę na ten dokument. I my z racji na to, że też jesteśmy beneficjentem tego projektu, bo jesteśmy jednym z większych producentów amunicji, to oczywiście przystąpimy do tej procedury" - oświadczył rzecznik rządu.


Podkreślił, że zamówienia amunicji w dużej części będą realizowane na terenie Polski. "To są ustalenia dotyczące poszczególnych spółek, więc co do zdolności produkcyjnych, to muszą same spółki się wypowiadać. Natomiast mamy kilka zakładów, dosyć istotnych, dużych, które też we wcześniejszych latach były istotne, jeśli chodzi o tworzenie zapasów dla polskiej armii" - powiedział Müller.


Zaznaczył, że zapotrzebowanie na amunicję jest jednym z większych problemów na frontach w Ukrainie. Dodał, że Polska liczy, iż nasze zakłady zbrojeniowe odegrają istotną rolę przy realizacji porozumienia. (PAP)


autor: Karol Kostrzewa


kos/ par/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 06:00 Po 2019 r. tempo wzbierania wód wokół Płw. Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie Po 2019 r. tempo wzrostu poziomu wód wokół Półwyspu Iberyjskiego wzrosło niemal dwukrotnie - wynika z badań hiszpańskiego Instytutu Oceanografii, działającego… » więcej 2023-06-09, godz. 06:00 Nowy lek opóźnia rozwój glejaka, śmiertelnego nowotworu mózgu Przeznaczony do terapii celowanej lek o nazwie worasidenib skutecznie opóźnia postęp określonej postaci glejaka - wolno rosnącego, ale śmiertelnego nowotworu… » więcej 2023-06-09, godz. 05:50 Prognoza pogody na 9 i 10 czerwca Jak informuje IMGW, Półwysep Skandynawski pozostaje w zasięgu wyżu a zachodnia Rosja oraz Europa Zachodnia znajdują się w zasięgu układów niżowych… » więcej 2023-06-09, godz. 05:40 Izrael/ Rozpoczęto testy bezzałogowych taksówek powietrznych Izrael rozpoczął w tym tygodniu testy autonomicznych dronów, które mogą przewozić pasażerów i ciężkie ładunki. W ramach inicjatywy rządowej przygotowywana… » więcej 2023-06-09, godz. 05:10 Prezydent Iranu z wizytą w trzech dyktaturach Ameryki Łacińskiej Prezydent Iranu Ebrahim Raisi złoży w przyszłym tygodniu wizyty w trzech dyktaturach Ameryki Łacińskiej: na Kubie, w Wenezueli i w Nikaragui - podała irańska… » więcej 2023-06-09, godz. 04:30 Politico: Szef dyplomacji USA uda się w przyszłym tygodniu do Pekinu Sekretarz stanu USA Antony Blinken planuje podróż do Pekinu w przyszłym tygodniu - podał w czwartek portal Politico. W lutym w ostatniej chwili Blinken odwołał… » więcej 2023-06-09, godz. 04:10 Bloomberg: USA ogłoszą w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy Stany Zjednoczone ogłoszą w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów - podała agencja Bloomberg, powołując… » więcej 2023-06-09, godz. 03:50 Węgry/ Prezydent Novak: popieram uniezależnienie się od rosyjskich surowców, ale zajmie nam to trochę czasu Popieram jak największe uniezależnienie się od rosyjskiego gazu i ropy, ale zajmie nam to trochę czasu - powiedziała w czwartkowym wywiadzie dla „Neue Zuercher… » więcej 2023-06-09, godz. 03:20 Kuba/ Władze dementują doniesienia o chińskiej bazie szpiegowskiej na wyspie Kubańskie władze zaprzeczają informacjom amerykańskich mediów, według których rząd w Hawanie zawarł z Chinami porozumienie w sprawie utworzenia na wyspie… » więcej 2023-06-09, godz. 03:10 USA/ Były prezydent Donald Trump ogłosił, że postawiono mu zarzuty w sprawie przetrzymywania niejawnych dokumentów… Były prezydent USA Donald Trump ogłosił w czwartek, że prokuratura postawiła mu zarzuty i musi się stawić się w sądzie we wtorek w sprawie przetrzymywanych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »