Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-21, 08:30 Autor: PAP

Włochy/ Wicepremier Ukrainy Wereszczuk nie sądzi, by Chiny zdecydowały się na sprzedaż broni Rosji

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała włoskiemu dziennikowi "Corriere della Sera", że nie sądzi, by Chiny zdecydowały się na sprzedaż broni Rosji. Tak odniosła się do trwającej wizyty chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie.

W opublikowanej we wtorek rozmowie z największą włoską gazetą ukraińska wicepremier stwierdziła: "Chiny tradycyjnie prowadzą politykę zagraniczną jako gracz-ekspert. Nie sądzę, by Xi zamierzał angażować się w otwarty konflikt z Zachodem, by ułatwić współpracę z Rosją".


Jej zdaniem władze w Pekinie nie chcą narazić się na ryzyko sankcji gospodarczych i nowych napięć, zwłaszcza - dodała - po tak ważnym ruchu, jak nakaz aresztowania Władimira Putina wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny.


Wereszczuk, mówiąc o chińskim planie pokojowym, zaznaczyła: "My mamy 10 punktów przedstawionych przez prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego i mamy nadzieję, że Chiny będą po naszej stronie, po stronie prawdy i sprawiedliwości".


"Niech Chińczycy wezmą pod uwagę to, że wprowadzenie zawieszenia broni jest niemożliwe, jeśli nie poprzedzi go wycofanie sił rosyjskich z terytorium Ukrainy".


Wyraziła zarazem opinię, że telefoniczna rozmowa przywódcy Chin z prezydentem Ukrainy "byłaby ważnym krokiem".


Zapytana o to, czy obawia się wysłania chińskiej broni do Rosji, wicepremier odparła: "to doprowadziłoby do bezpośredniego starcia z Zachodem. Myślę, że chińscy liderzy są znacznie inteligentniejsi od rosyjskich".


Odnosząc się do niedawnej wizyty Putina w Mariupolu Iryna Wereszczuk oznajmiła: "Także Hitler odwiedził Mariupol w 1941 roku i dobrze pamiętać o tym, jak skończył".


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)


sw/ mal/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 07:30 9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów 9 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Archiwów. 'Archiwa nie dotyczą wyłącznie przeszłości, ale wpływają także na teraźniejszość' - powiedział… » więcej 2023-06-09, godz. 07:30 Kanada/ Badanie: wody Arktyki będą wolne od lodu za niecałe 10 lat, wcześniej niż zakładano Wody Arktyki mogą być latem wolne od lodu już za niecałe 10 lat, a to znaczy, że mogą być łatwiej dostępne dla żeglugi przynajmniej dziesięć lat wcześniej… » więcej 2023-06-09, godz. 07:30 Raport: ujednolicenie prędkości w terenie zabudowanym przyczyniło się do spadku liczby wypadków Ujednolicenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h zarówno w dzień jak i w nocy przyczyniło się do spadku liczby wypadków - wynika z raportu przeprowadzonego… » więcej 2023-06-09, godz. 07:20 Johnny Depp kończy 60 lat Choć mówi, że aktorem został z przypadku, a za swą największą pasję uważa muzykę, bez jego ról trudno wyobrazić sobie amerykańskie kino ostatnich… » więcej 2023-06-09, godz. 07:20 Świat/ Fala zwolnień w branży technologicznej - ponad 200 tys. osób straciło pracę w 2023 r. Firmy technologiczne zwolniły na świecie ponad 200 tys. pracowników w pierwszych pięciu miesiącach br. - wynika z danych strony layoffs.fyi. Większość… » więcej 2023-06-09, godz. 07:20 Prezes RCL o decyzji Komisji Europejskiej: polski rząd ma prawo powoływać organy ds. wewnętrznych Polski rząd ma prawo powoływać organy do spraw wewnętrznych, nie wchodzących w obszar kompetencji Unii Europejskiej - powiedział PAP prezes Rządowego Centrum… » więcej 2023-06-09, godz. 07:20 Śląskie/ Rekonstrukcja bitwy pod Szczekocinami z 6 czerwca 1794 roku W niedzielę 11 czerwca o godz. 15 w Parku Miejskim w Szczekocinach (Śląskie) odbędzie się widowisko historyczne, które ma zakończyć rekonstrukcja bitwy… » więcej 2023-06-09, godz. 07:10 Lachowicz z MF: urzędnicy podatkowi z różnych państw UE będą mogli prowadzić wspólne kontrole Urzędnicy podatkowi z różnych państw UE będą mogli prowadzić wspólne kontrole; także na terytorium Polski, o ile polska administracja odpowie na taki… » więcej 2023-06-09, godz. 07:10 Włochy/ Badania: nocne marki mają gorsze nawyki żywieniowe od rannych ptaszków Osoby, które późno wstają i są aktywne do nocy mają gorsze nawyki żywieniowe od „rannych ptaszków” - takie wyniki badań naukowców z uniwersytetu… » więcej 2023-06-09, godz. 07:10 Zachodniopomorskie/ Jedwabna tkanina ołtarzowa z XVII wieku trafiła do muzeum w Stargardzie Jedwabna tkanina ołtarzowa z 1678 roku trafiła do Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Stargardzie. Eksponat znajdował się niegdyś w tamtejszym kościele… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »