Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-21, 08:30 Autor: PAP

W Wielkiej Brytanii ma powstać księżycowy reaktor jądrowy

Brytyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła wsparcie dla projektu firmy Rolls-Royce, który dotyczy budowy nuklearnego reaktora na potrzeby misji na księżycowych. Miałby on działać na powierzchni Srebrnego Globu i zapewniać energię astronautom.

Jedną z największych potrzeb wszelkich kosmicznych misji jest zapewnienie dostatecznej ilości energii. W przypadku budowy bazy na Księżycu będzie ona potrzebna do budowy i działania habitatu razem z systemami podtrzymywania życia, do ładowania baterii skafandrów, łazików, narzędzi, czy do komunikacji.


Nad rozwiązaniem tych kwestii pracują inżynierowie z firmy Rolls-Royce. Chcą, aby na powierzchni Księżyca, astronautów w energię zaopatrywać z pomocą mikroreaktora jądrowego. Przedsiębiorstwo uważa, że takie - zdolne do produkcji dużych ilości energii urządzenie - pozwoli na znaczne podniesienie naukowej wartości kolejnych misji.


Reaktor ma być znacząco mniejszy i lżejszy, niż baterie słoneczne. Dzięki temu ma działać niezależnie od ukształtowania terenu czy nasłonecznienia. Co więcej, mógłby zostać wykorzystany także na Ziemi, do celów komercyjnych czy obronnych - argumentują eksperci.


Narodowa Agencja Kosmiczna Wielkiej Brytanii przeznaczyła właśnie 2,9 mln funtów na grant dla Rolls-Royce’a, aby wspomóc firmę w przygotowaniu demonstracji takiego reaktora. To drugie wsparcie ze strony Agencji - po tym, jak przeznaczyła 249 tys. funtów na wcześniejsze badania.


"Eksploracja kosmosu to ostateczny laboratoryjny test transformujących cywilizację technologii, których potrzebujemy także na Ziemi: od materiałów, po roboty, żywność, technologie bezpieczne dla środowiska i wiele innych" - powiedział George Freeman, minister ds nauki, innowacji i technologii.


"Podczas gdy przygotowujemy się do ponownego wysłania ludzi na Księżyc, po raz pierwszy od ponad 50 lat, wspieramy ekscytujące badania, takie jak praca nad modułowym reaktorem księżycowym tworzonym przez Rolls-Royce. To może być pionierskie źródło energii dla księżycowej bazy" - dodał.


Agencja liczy na to, że prace spowodują jednocześnie powstanie wielu nowych miejsc pracy. Firma liczy natomiast na stworzenie gotowego do wysłania w kosmos reaktora do 2029 roku.


Wraz z wymienionym przedsiębiorstwem, nad reaktorem pracują liczne instytucje, w tym znane brytyjskie uniwersytety.


„Nowa transza pomocy ze strony Brytyjskiej Agencji Kosmicznej wiele znaczy dla prowadzonego w Rolls-Royce Programu Mikro-Reaktora. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Brytyjską Agencją Kosmiczną i wieloma brytyjskimi instytucjami naukowymi, aby zaprezentować to co najbardziej wartościowe w brytyjskiej innowacji i wiedzy o przestrzeni" - mówi Abi Clayton, dyrektorka Future Programmes w Rolls_Royce. (PAP)


Marek Matacz


mat/ zan/


Kraj i świat

2023-06-09, godz. 06:50 W kraju przybyło posad Po słabym kwietniu maj podgrzał polski rynek pracy. Wzrosła liczba ofert online oraz w urzędach - pisze piątkowa 'Rzeczpospolita'. » więcej 2023-06-09, godz. 06:50 Wielkopolskie/ Prokuratura po raz drugi umorzyła śledztwo ws. śmierci dziecka po dwukrotnym wypisaniu ciężarnej ze… Prokuratura po raz drugi umorzyła śledztwo ws. dwukrotnego wypisania ze szpitala we Wrześni (woj. wielkopolskie) kobiety w 40. tygodniu ciąży. Ciężarna… » więcej 2023-06-09, godz. 06:50 W tym roku potwierdzono w Polsce już ponad 4,9 tys. przypadków boreliozy Od 1 stycznia do 31 maja potwierdzono w Polsce 4988 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze - wynika z najnowszego zestawienia opublikowanego… » więcej 2023-06-09, godz. 06:50 Mularczyk: Bruksela nie zainteresowałaby się komisją ds. badania wpływów rosyjskich, gdyby nie działania polskiej… Opozycja chce zablokować prace komisji ds. badania wpływów rosyjskich i stąd uruchomienie Komisji Europejskiej; Bruksela nie zainteresowałaby się tą sprawą… » więcej 2023-06-09, godz. 06:40 Śląskie/ W piątek na katowickim Muchowcu odbędzie się Forum GEN.PL W piątek na Muchowcu w Katowicach wystartuje Forum GEN.PL, podczas którego młodzi ludzie będą dyskutować nad ważnymi dla nich tematami. Na wydarzeniu znajdą… » więcej 2023-06-09, godz. 06:40 Szef ośrodka przy NATO: Ukraina wygrywa na polu informacyjnym w Europie i Ameryce Północnej Ukraina wygrywa na polu informacyjnym w kraju, w Europie i w większości w Ameryce Płn.; Rosja wygrywa u siebie, natomiast w reszcie świata trwa w tej dziedzinie… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 The Weeknd kręcił serial "Idol" u siebie w domu. Z oszczędności Serial „Idol”, którego gwiazdą i współtwórcą jest The Weeknd, to spełnienie jego marzenia. Sam Levinson, który ostatecznie podjął się reżyserii… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: piątek pochmurny w większości kraju z opadami deszczu na południu Piątek będzie zapowiada pochmurny i deszczowy w prawie całym kraju. Opady deszczu możliwe w południowej części kraju. W zachodnio-centralnej Polsce obowiązuje… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 Włochy/ Prasa: hotelarz apeluje do swojej branży, by walczyła z influencerami - darmozjadami Właściciel hotelu w Rzymie mobilizuje innych hotelarzy, by razem z nim zwalczali zjawisko, które według niego stało się prawdziwą plagą. Chodzi o tzw… » więcej 2023-06-09, godz. 06:20 Teleskop Webba wykrył najdalsze związki organiczne Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba dostrzegł złożone substancje organiczne w galaktyce odległej aż o 12 mld lat świetlnych. Obserwacja pomoże zrozumieć oddziaływania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »