Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-21, 05:50 Autor: PAP

COVID-19 ma związek z wyższym ryzykiem rozwoju zaburzeń żołądkowo-jelitowych

COVID-19 wydaje się sprzyjać rozwojowi długotrwałych zaburzeń żołądkowo-jelitowych, w tym zespołowi jelita drażliwego – sugerują wyniki badań opublikowane w czasopiśmie „Gut”. Badania przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Bolońskiego i Polikliniki św. Urszuli w Bolonii.

„Zebrane przez nas dane pokazują, że osoby, które zaraziły się COVID-19 doświadczają objawów żołądkowo-jelitowych częściej niż osoby, które nie zostały nim dotknięte - wyjaśnił Giovanni Barbara, profesor zwyczajny na Wydziale Nauk Medycznych i Chirurgicznych Uniwersytetu w Bolonii i koordynator badania. - Biorąc pod uwagę ogromne rozprzestrzenianie się COVID-19 na całym świecie, powinniśmy zatem spodziewać się wzrostu liczby diagnoz związanych z zaburzeniami interakcji jelitowo-mózgowych”.


Wiadomo, że infekcje wirusowe mogą wpływać na układ pokarmowy, a zwłaszcza sprzyjać rozwojowi zespołu jelita drażliwego. Zespół ten ma zwykle charakter przewlekły i charakteryzuje się szeregiem zaburzeń jelitowych wpływających na okrężnicę, w tym zmienioną motoryką jelit, wzdęciami i skurczami brzucha. Do tej pory nie było jednak jasne, czy zakażenie koronawirusem również może prowadzić do takich konsekwencji.


Następnie naukowcy przeprowadzili prospektywne badanie (DOI: 10.1136/gutjnl-2022-328483) w celu oceny częstości występowania objawów żołądkowo-jelitowych i zaburzeń interakcji jelitowo-mózgowych u pacjentów hospitalizowanych z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. W badaniu wzięło udział 2183 pacjentów hospitalizowanych w 36 ośrodkach w 14 krajach: Włoszech, Bangladeszu, Egipcie, Izraelu, Indiach, Macedonii, Malezji, Rumunii, Federacji Rosyjskiej, Serbii, Hiszpanii, Szwecji, Turcji i na Cyprze. Pacjenci, którzy zachorowali na COVID-19, byli oceniani przy przyjęciu do szpitala, a następnie obserwowano ich przez kolejne 12 miesięcy, porównując z osobami niezarażonymi koronawirusem.


Jak wykazała analiza danych, pacjenci hospitalizowani z powodu COVID-19 częściej zgłaszali obecność objawów żołądkowo-jelitowych (59,3 proc.) niż grupa kontrolna (39,7 proc.). Częściej pojawiały się też nowe rozpoznania zespołu jelita drażliwego, które wiązano ze współistnieniem alergii, trudnościami w oddychaniu podczas hospitalizacji z powodu COVID-19 oraz przewlekłym przyjmowaniem inhibitorów pompy protonowej (leków blokujących produkcję kwasu w żołądku). Po 6 i 12 miesiącach od hospitalizacji depresji osoby z COVID-19 zgłaszały również wyższy poziom lęku i depresji.


„Wiemy, że wirus SARS-CoV-2 może również infekować przewód pokarmowy, co potwierdza możliwość, że COVID-19 może prowadzić do rozwoju zespołu jelita drażliwego – wskazał Giovanni Marasco z Zakładu Nauk Chirurgicznych na Uniwersytecie w Bolonii i pierwszy autor badania. - Ślady koronawirusa znaleziono w jelicie cienkim nawet sześć miesięcy po zakażeniu: pozwala to sądzić, że przedłużający się stan zapalny i aktywacja układu odpornościowego mogą prowadzić do rozwoju obserwowanych objawów żołądkowo-jelitowych”.(PAP)


Autor: Paweł Wernicki


pmw/ agt/


Kraj i świat

2024-04-19, godz. 19:40 MRiRW: trwają prace na rzecz zwiększania eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin Trwają prace na rzecz zwiększania eksportu polskich produktów rolno-spożywczych do Chin - poinformowało w piątek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odnosząc… » więcej 2024-04-19, godz. 19:40 Grażyna Torbicka, Tomasz Kot i Alicja Bachleda-Curuś dzielą się wrażeniami z wystawy prac Andrzeja Wróblewskiego… Wystawa „Andrzej Wróblewski (1927-1957). W pierwszej osobie” - jest jednym z wydarzeń towarzyszących Biennale Art 2024, wybranych przez Adriano Pedrosa… » więcej 2024-04-19, godz. 19:40 Paryż - Aleksandra Pietruk z kwalifikacją olimpijską w strzelectwie Aleksandra Pietruk (Kaliber Białystok) zajęła czwartą pozycję w karabinie z trzech postaw na 50 m w olimpijskim turnieju kwalifikacyjnym w Rio de Janeiro… » więcej 2024-04-19, godz. 19:40 Ekstraklasa piłkarzy ręcznych - Unia - Wybrzeże 25:33 O miejsca 9-14: Grupa Azoty Unia Tarnów - Energa Wybrzeże Gdańsk 25:33 (14:15). Najwięcej bramek: dla Unii - Władysław Parowinczak 8, Jakub Adamski 4… » więcej 2024-04-19, godz. 19:30 Hiszpania/ Premier zainaugurował pierwszą w Europie fabrykę chińskich aut Premier Hiszpanii Pedro Sanchez otworzył w piątek symbolicznie pierwszą europejską fabrykę chińskich samochodów. Będą one produkowane w dawnym zakładzie… » więcej 2024-04-19, godz. 19:30 USA/ Zwrot Johnsona ws. pomocy dla Ukrainy to wynik m.in. alarmujących raportów wywiadu Spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy m.in. z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu… » więcej 2024-04-19, godz. 19:30 K.Bosak (Konfederacja): potrzebujemy ludzi, którzy mają odwagę sprzeciwiać się dominującym trendom w PE Potrzebujemy ludzi, którzy mówią prawdę i mają odwagę sprzeciwiać się dominującym trendom w Parlamencie Europejskim - mówił w piątek w Koszalinie jeden… » więcej 2024-04-19, godz. 19:30 Toruń/ Zaleski: jestem zakochany w Toruniu; będę współpracował z radą miasta Ubiegający się o reelekcję prezydent Torunia Michał Zaleski powiedział w piątek na zakończenie kampanii wyborczej przed II turą, że jest 'zakochany w… » więcej 2024-04-19, godz. 19:30 Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału (krótka) Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500… » więcej 2024-04-19, godz. 19:20 Sąd przesłuchuje świadków w procesie ws. śmiertelnego wypadku w przepompowni ścieków Przesłuchania świadków rozpoczął w piątek Sąd Rejonowy w Białymstoku, w procesie w sprawie wypadku, do którego doszło w sierpniu 2022 r. w przepompowni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »