Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-20, 17:00 Autor: PAP

Warszawa/ Przyznano nagrody w konkursie Polka XXI wieku (korekta)

Dyrektorka berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Hanna Radziejowska, socjolog prof. Mirosława Grabowska i prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik - znalazły się wśród laureatek drugiej edycji konkursu Polka XXI w. Laury wręczono w środę w Warszawie w obecności premiera Mateusz Morawieckiego.

W środę wieczorem w Warszawie ogłoszono zwyciężczynie drugiej edycji konkursu Polka XXI w. organizowanego przez Fundację Projekt PL. W wydarzeniu wziął udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.


Laury przyznano w 7 kategoriach. Na jury składało się 61 osób, wśród których były również laureatki z pierwszej edycji konkursu. Oprócz nagród głównych wręczono kilkadziesiąt wyróżnień.


W kategorii innowacje i nowe technologie zwyciężyła Katarzyna Geiger. Nagrodę otrzymała z rąk prezesa Rady Ministrów. Jej startup skupia się na odsalaniu i oczyszczaniu zanieczyszczonej wody za pomocą odnawialnych źródeł energii.


W kategorii przedsiębiorczość wygrała Katarzyna Goch, która stworzyła ekspercką aplikację mobilną iYoni, która ma zadanie wspieranie zdrowia i płodności kobiet.


W kategorii samorząd zwyciężyła prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik. Doceniono jej pracę na rzecz regionu i społeczności lokalnej.


W czwartej kategorii - zdrowie - laur odebrała Aleksandra Wesołowska za stworzenie sieci banków mleka kobiecego.


W kategorii edukacja jury uznało, że na nagrodę zasługuje prezeska fundacji Sarigato Iwona Duda, która buduje społeczności skupione m.in. wokół inicjatywy hakersi.


W kolejnej kategorii - działalność społeczna - zwyciężyła prezeska i założycielka Fundacji Javani Dorota Napierała, która wspiera nastoletnich rodziców i ich otoczenie.


W ostatniej kategorii - kultura - wygrała dyrektorka berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego Hanna Radziejowska. Nagrodzono ją m.in. za organizację działań kulturalnych w kierowanym przez siebie instytucie i wsparcie działań na rzecz niepodległości Ukrainy.


Przyznano również dwie nagrody specjalne. Pierwszą otrzymała z rąk prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej socjolog i ekspert zajmująca się metodologią badań społecznych, była prezes CBOS prof. Mirosława Grabowska.


Drugą nagrodę specjalną otrzymała - za pomoc uchodźcom ukraińskim - prezeska Kamiliańskiej Misji Społecznej Adriana Porowska.


Konkurs Polka XXI w. skierowany jest do liderek wyróżniających się swoją działalnością w ramach 7 kategorii: przedsiębiorczość, samorząd, edukacja, zdrowie, działalność społeczna, innowacje i nowe technologie oraz kultura.


Jak podali organizatorzy, konkurs Polka XXI w. nagradza sukcesy kobiet w biznesie, nauce, kulturze, działalności NGO i nagłaśnia je na skalę ogólnopolską.


Polka XXI w. to wydarzenie odbywające się w Międzynarodowym Dniu Kobiet, w którym udział biorą aktywistki społeczne, menadżerki, ekspertki, przedstawicielki administracji rządowej i samorządowej, które spotykają się, aby podjąć debatę o najważniejszych dla kobiet i Polek kwestiach, m.in. zdrowia, rodziny oraz tego, czego kobiety oczekują od edukacji, kultury, czy postępu technologicznego.


Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Projekt PL. Celem Fundacji jest ustawicznie przypominanie, że życie gospodarcze i społeczne nie będzie dobrze funkcjonować bez wrażliwości i otwartości na człowieka i rodzinę.(PAP)


szz/ mir/


Kraj i świat

2024-06-02, godz. 04:40 Paryż - dyscypliny olimpijskie: surfing Włączenie surfingu do programu igrzysk w Tokio i jego debiut miały na celu przyciągnięcie młodszej publiczności. Trzy lata temu pierwszymi mistrzami olimpijskimi… » więcej 2024-06-02, godz. 04:40 Paryż - dyscypliny olimpijskie: szermierka Szermierka to jedna z niewielu dyscyplin, które nigdy nie zostały wyłączone z programu olimpijskiego. Jest w nim stale obecna, od pierwszych igrzysk nowożytnych… » więcej 2024-06-02, godz. 04:40 Paryż - dyscypliny olimpijskie: taekwondo Taekwondo jest jedną z najstarszych lub... najmłodszych dyscyplin sportowych, które obecne będą w igrzyskach w Paryżu. Wszystko zależy od tego, jak patrzy… » więcej 2024-06-02, godz. 04:40 Paryż - dyscypliny olimpijskie: tenis Początków tenisa można by doszukiwać się jeszcze w starożytności. W Grecji, Rzymie, Egipcie, Persji czy Arabii bardzo popularna była gra z piłką, w której… » więcej 2024-06-02, godz. 04:40 Paryż - dyscypliny olimpijskie: tenis stołowy Tenis stołowy, choć uprawiany na całym świecie od ponad wieku, jest jednym z najmłodszych sportów olimpijskich. Po raz pierwszy zawodnicy stanęli do walki… » więcej 2024-06-02, godz. 04:40 Kosowo/ Szef MSW: Belgrad nieustannie próbuje destabilizować kraj Władze Serbii nieustannie próbują destabilizować Kosowo. Na północy kraju wykryto skład mundurów serbskiej policji i sił specjalnych. Ryzyko eskalacji… » więcej 2024-06-02, godz. 04:40 Paryż - dyscypliny olimpijskie: triathlon Triathlon to jedna z najmłodszych dyscyplin olimpijskich. Podobnie jak taekwondo swój debiut miał dopiero w 2000 roku w Sydney. Polacy dotychczas nie odnosili… » więcej 2024-06-02, godz. 04:40 Paryż - dyscypliny olimpijskie: wioślarstwo Po raz pierwszy olimpijskie regaty wioślarskie rozegrano w 1900 roku, jednakże tradycje tego sportu sięgają wiele wieków wstecz. Starożytne źródła podają… » więcej 2024-06-02, godz. 04:40 Paryż - dyscypliny olimpijskie: wspinaczka sportowa Wspinaczka sportowa zadebiutowała w olimpijskim programie w igrzyskach w Tokio w 2021 roku. Rywalizowano w kombinacji, na którą składały się czasówka, bouldering… » więcej 2024-06-02, godz. 04:40 Paryż - dyscypliny olimpijskie: zapasy Zapasy to jedna z dyscyplin olimpijskich, które niejako współtworzą tę imprezę i są jej centralną częścią. W historii igrzysk tylko raz, w 1900 roku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »