Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 14:20 Autor: PAP

Szef MS o doniesieniach o Radosławie Sikorskim: sprawa wymaga dogłębnego wyjaśnienia

Doniesienia o pieniądzach z ZEA dla Radosława Sikorskiego wymagają dogłębnego wyjaśnienia wszystkich detali i szczegółów sprawy, tu na horyzoncie jest widoczny bardzo poważny skandal - powiedział szef MS Zbigniew Ziobro, pytany o doniesienia holenderskiej gazety o przychodach europosła PO.

Na konferencji prasowej w czwartek Ziobro został zapytany o informacje przekazane przez holenderski dziennik "NRC", wedle których europoseł PO Radosław Sikorski otrzymuje rocznie 100 tys. dolarów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas.


Ziobro w odpowiedzi zwrócił uwagę na kwestię tzw. afery "Katargate", dotyczącej zarzutów o korupcję niektórych europosłów, którzy otrzymywać mieli pieniądze z Kataru oraz Maroka za wspieranie interesów tych państw wewnątrz UE.


"Nie chcę tu rozstrzygać sprawy, ale choćby to skojarzenie, które samo się nasuwa wymaga pełnego i rzetelnego wyjaśnienia sytuacji" - powiedział Ziobro. Jak mówił, "polityk, który został wybrany przez polskich obywateli powinien realizować swój mandat, za znakomite pieniądze zresztą, w sposób całkowicie wolny, bez jakichkolwiek wpływów".


"Z jakiegoś powodu pobiera za coś 100 tys. dolarów od jednego z państw z Zatoki Perskiej - wydaje mi się, że (to) iż poświęcił temu uwagę holenderski dziennik o czymś świadczy, jest to sprawa, która wymaga dogłębnego wyjaśnienia".


Szef MS stwierdził, że sprawą powinny zainteresować się władze Parlamentu Europejskiej, władze frakcji EPP, do której należy Sikorski, a także lider PO Donald Tusk, który "tyle mówi o uczciwości i transparentności". "Chcielibyśmy się przekonać, że rzeczywiście te zachowania nie mogą być w żaden sposób powiązane i kojarzone z tym, co jest opisywane na świecie jako skandal +Katargate+. Chciałbym wierzyć, że tak jest, ale do tego potrzebne jest bardzo rzetelne wyjaśnienie wszystkich detali i szczegółów tej sprawy, bo tu na horyzoncie jest widoczny bardzo poważny skandal" - ocenił Ziobro.


Jak podaje "NRC", kontakty między europejskimi politykami, a zagranicznymi państwami są pod lupą po tym, gdy wyszedł na jaw skandal łapówkarski w Parlamencie Europejskim. "NRC" informuje, że Sikorski otrzymuje od ZEA 100 tys. dolarów rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas. "Konferencja została utworzona przez Emiraty nieco ponad 10 lat temu jako sposób na prowadzenie międzynarodowej dyplomacji za pomocą +miękkiej siły+" – czytamy w dzienniku.


"Analiza wyników głosowania Sikorskiego przeprowadzona przez NRC pokazuje, że zajmuje on stanowisko przychylne Emiratom i ich najwierniejszemu sojusznikowi Arabii Saudyjskiej" – czytamy w holenderskim dzienniku.


Gazeta wylicza m.in., że Sikorski poparł w Parlamencie Europejskim sprzeciw wobec wstrzymania dostaw broni do krajów zaangażowanych w "wyniszczającą wojnę w Jemenie". Dziennik wskazuje, że wróg Emiratów, Iran, jest regularnie atakowany przez Sikorskiego, ale jednocześnie europoseł PO jest bardziej pobłażliwy "dla represyjnych reżimów" ZEA i Arabii Saudyjskiej.


"Jego zachowanie podczas głosowań w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia, wynika z rozmów z byłymi i obecnymi politykami europejskimi, z których większość chciała rozmawiać tylko pod warunkiem zachowania anonimowości" - pisze "NRC".(PAP)


autorzy: Mikołaj Małecki, Mateusz Mikowski


mml/ mm/ mrr/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 09:50 W katalońskiej jaskini odkryto rysunki sprzed kilku tysięcy lat W jednej z jaskiń położonym w pobliżu Terragony kompleksie La Cova de la Vila natrafiono na rysunki pochodzące z epoki wczesnego brązu. Zdaniem badaczy jest… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 MŚ w łyżwiarstwie figurowym - triumf pary sportowej gospodarzy Para sportowa gospodarzy Riku Miura i Ryuichi Kihara zdobyła zloty medal mistrzostw świata w łyżwiarstwie figurowym, które odbywają się w japońskiej Saitamie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 Piotr Müller o wizycie księcia Williama: podkreśla polskie zaangażowanie w przeciwdziałanie wojnie w Ukrainie Rola Polski w kontekście przeciwdziałania wojnie w Ukrainie, która jest prowadzona przez Rosję, jest niebagatelna. Wizyta w naszym kraju księcia Williama… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 Australia/ Premier ogłosił pierwsze od 24 lat referendum; dotyczy praw ludności rdzennej Premier Australii Anthony Albanese ogłosił w czwartek przeprowadzenie w kraju pierwszego od 24 lat referendum, w którym zostanie zadane pytanie o zgodę obywateli… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 Kluby piłkarskie z ministerialnym dofinansowaniem Ponad 114 milionów złotych otrzymają kluby piłkarskie ekstraklasy i 1. ligi z programu Ministerstwa Sportu i Turystyki na rozwój infrastruktury. Najwięcej… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 Kraków/ Zmarł rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz W środę w godzinach późnowieczornych w Krakowie zmarł rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Białkiewicz. Musimy pożegnać Jego Magnificencję Rektora… » więcej 2023-03-23, godz. 09:50 "WSJ": na Bali powstała „Mała Moskwa”; Rosjanie nielegalnie przedłużają pobyt Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę dziesiątki tysięcy Rosjan przybyły na tropikalną wyspę Bali, a wielu z nich nie wróciło do kraju. Łamią przepisy… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Warszawa/ ZDM: jeżeli miasto wprowadzi płatne parkowanie w weekend będzie miało dodatkowo 20 mln zł przychodu ZDM wyliczył, że roczny przychód po wprowadzeniu w śródmieściu płatnego parkowania w weekendy wyniósłby rocznie 20 mln zł. Ocenił ponadto, że wprowadzenie… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Reuters: Erdogan walczy o przywrócenie wiarygodności ekonomicznej Turcji przed majowymi wyborami Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan walczy o przywrócenie wiarygodności ekonomicznej kraju przed majowymi wyborami. Jego najnowsze wysiłki zaprzepaściła… » więcej 2023-03-23, godz. 09:40 Wiceszef MSZ: jestem przekonany, że w tym roku będziemy mieli ambasadora w Izraelu Umową o współpracy w zakresie organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce 'przywróciliśmy normalność' - ocenił w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »