Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 14:20 Autor: PAP

A.Zandberg: Radosław Sikorski zamknął sobie drogę do przyszłego rządu

Radosław Sikorski zamknął sobie drogę do przyszłego rządu, polski minister nie może widnieć na takiej liście płac - napisał współprzewodniczący Lewicy Razem Adrian Zandberg, nawiązując do publikacji holenderskiego "NRC", według którego Sikorski otrzymuje rocznie 100 tys. dolarów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

"Nie wiem, jak można łączyć +walkę o demokrację+ z braniem kasy od szejków. Emiraty to państwo autorytarne, nieuznające wolności słowa, uwikłane w brudną wojnę jemeńską" - napisał na Twitterze Adrian Zandberg. "Pan europoseł zamknął sobie drogę do przyszłego rządu. Polski minister nie może widnieć na takiej liście płac" - ocenił.


Holenderska gazeta „NRC” napisała, że europoseł KO Radosław Sikorski otrzymuje od ZEA 100 tys. dolarów rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas. „Konferencja została utworzona przez Emiraty nieco ponad 10 lat temu jako sposób na prowadzenie międzynarodowej dyplomacji za pomocą +miękkiej siły+” – czytamy. Rozmówcy liberalnej holenderskiej gazety twierdzą, że zachowanie Radosława Sikorskiego "podczas głosowań w połączeniu z płatnościami budzi podejrzenia”.


Do publikacji odniósł się w czwartek sam Sikorski, publikując list, który - jak poinformował - skierował do redaktora naczelnego "NRC". Europoseł i były szef MSZ oraz MON podkreślił w nim, że "jest zaskoczony tonem i treścią artykułu prasowego na temat jego roli jako członka prestiżowej konferencji Sir Bani Yas Forum". Jak zaznaczył, jego działalność pozaparlamentarna jest wymieniona w oświadczeniu majątkowym złożonym w PE.


Radosław Sikorski wskazał, został poproszony o dołączenie do Rady Doradczej Forum w 2017 roku - a więc na dwa lata przed wyborem do PE. "Dlatego uważam za niesprawiedliwe i niewłaściwe łączenie tej prestiżowej roli z moją działalnością posła do PE. Oświadczam niniejszym, że na moje głosowania w PE w żaden sposób nie wpływa działalność zewnętrzna" - podkreślił Sikorski.(PAP)


Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka


sdd/ ann/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 18:10 USA/ Szef Pentagonu: Ukraina ma duże szanse na sukces wiosennej ofensywy Ukraina ma duże szanse na to, by jej wiosenna ofensywa zakończyła się sukcesem - ocenił we wtorek w Senacie szef Pentagonu Lloyd Austin. Przewodniczący Kolegium… » więcej 2023-03-28, godz. 18:10 Sejmowa komisja za zmianami w ustawie o służbie więziennej i nowej nazwie dla Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwo… Za zmianami w ustawie o służbie więziennej i zmianie nazwy Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości na Akademię opowiedziała się sejmowa komisja sprawiedliwości… » więcej 2023-03-28, godz. 18:10 Estonia/ Eurodeputowany o artykule Politico: wprowadzanie rosyjskiej propagandy do polityki UE jest nieakceptowalne Sianie niepewności i wprowadzanie rosyjskiej propagandy do polityki Unii Europejskiej jest nieakceptowalne - napisał we wtorek na Twitterze estoński eurodeputowany… » więcej 2023-03-28, godz. 18:10 MKOl przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów, decyzja w sprawie igrzysk później (opis) Międzynarodowy Komitet Olimpijski przywrócił możliwość startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych pod flagą neutralną pod warunkiem, że… » więcej 2023-03-28, godz. 18:10 Solidarna Polska: UE wydaje wyrok na samochody spalinowe Skandaliczna decyzja. Unia Europejska wydaje wyrok na samochody spalinowe - w ten sposób politycy Solidarnej Polski skomentowali przyjęte we wtorek rozporządzenie… » więcej 2023-03-28, godz. 18:00 UE/ Minister Moskwa: Polska głosowała przeciwko przedłużeniu o 12 miesięcy środków nadzwyczajnych mających ograniczyć… Podczas wtorkowego posiedzenia unijnych ministrów odpowiedzialnych w rządach swoich krajów za kwestie energetyki Polska głosowała przeciwko przedłużeniu… » więcej 2023-03-28, godz. 18:00 Kraków/ Kierownik budowy i inspektor z zarzutami w związku z pożarem archiwum miejskiego Kierownik budowy i inspektor nadzoru inwestorskiego to dwie kolejne osoby, które usłyszały zarzuty w związku z pożarem krakowskiego archiwum miejskiego -… » więcej 2023-03-28, godz. 18:00 Matt Damon ujawnił, że film „Oppenheimer” Christophera Nolana trwa aż trzy godziny 21 lipca tego roku do kin trafi najnowszy film Christophera Nolana zatytułowany „Oppenheimer”. Będzie to pierwsza produkcja zrealizowana przez twórcę trylogii… » więcej 2023-03-28, godz. 18:00 SG ws. zapory elektronicznej na granicy z Rosją: ruszyły prace nad Centrum Nadzoru W komendzie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie ruszyły prace nad Centrum Nadzoru, do którego będą docierały sygnały z zapory… » więcej 2023-03-28, godz. 18:00 P.Wawrzyk o przywróceniu możliwości startów Rosjan i Białorusinów w sportach indywidualnych: to dzień hańby MK… To bardzo zła decyzja dająca argumenty rosyjskiej propagandzie i dzień absolutnej hańby MKOl - powiedział we wtorek PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk, komentując… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »