Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 14:10 Autor: PAP

Sejm/ Komisja nadzwyczajna rozpoczęła prace nad projektem zmiany konstytucji

Sejmowa komisja nadzwyczajna rozpoczęła w czwartek prace nad poselskim projektem zmiany konstytucji. Chodzi m.in. o przejmowanie własności mogącej służyć do wspierania rosyjskiej agresji. Komisja powoła trzech ekspertów, oddalono wniosek opozycji o wysłuchanie publiczne.

Projekt autorstwa posłów PiS zakłada m.in. możliwość przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji. Zakłada też niewliczanie wydatków na obronę ojczyzny do długu publicznego.


Sejm powołał Komisję Nadzwyczajną do rozpatrzenia projektu zmian w konstytucji w grudniu zeszłego roku. Wcześniej projekt był w połączonych komisjach finansów publicznych oraz obrony - na początku grudnia ub.r. Sejm przegłosował wniosek PiS, aby wycofać projekt z tych komisji.


"Propozycje tych zmian w konstytucji mają sens wyłącznie wtedy, jeśli zostaną uchwalone szybko. Mamy za granicami Polski wojnę i zwłoka nie służy polskiej racji stanu" - powiedział w czwartek na początku posiedzenia komisji nadzwyczajnej jej przewodniczący Marek Ast (PiS).


Projekt ustawy o zmianie konstytucji posłowie PiS złożyli do Sejmu 7 kwietnia ub.r. W maju odbyło się jego pierwsze czytanie. Wówczas za odrzuceniem projektu opowiedzieli się posłowie: KO, Lewicy, Konfederacji, Polski 2050 i ówczesnego PPS. Opozycja podkreślała, że jest za konfiskatą rosyjskiego mienia i zwiększeniem wydatków na obronność, ale nie za zmianami w Konstytucji, które wcale nie są do tego potrzebna. Jak podkreślali posłowie opozycji, przejęcia mienia można dokonać na mocy obowiązujących przepisów (art. 46 Konstytucji, który dopuszcza konfiskatę mienia na podstawie wyroku sądu oraz art. 117 Kodeksu karnego, który penalizuje pochwalanie i wspieranie prowadzenia wojny napastniczej). Podnosili ponadto, że uregulować wysokość możliwych wydatków na wojsko również można na poziomie ustawy.


Zgodnie z regulaminem Sejmu przy pracy nad projektem zmiany konstytucji istnieje obowiązek powołania zespołu stałych ekspertów - w jednej trzeciej wskazanych przez wnioskodawców projektu. Przewodniczący Ast zawnioskował, by zespół liczył trzech ekspertów - jednego wnioskodawców, jednego większości i jednego opozycji. Robert Kropiwnicki (KO) zgłosił zaś wniosek o zespół pięciu ekspertów, w tym dwóch ze strony wnioskodawców.


Większość komisji uzyskał jednak wniosek Asta. "Każdy klub może się też posiłkować własnym ekspertem, nie ma co do tego żadnego problemu" - powiedział Ast.


Kandydaci na ekspertów mają zostać zgłoszeni komisji do przyszłej środy. "Kolejne posiedzenie komisji, w celu powołania zespołu ekspertów, albo w przyszły czwartek lub piątek" - poinformował Ast.


Poparcia komisji nie uzyskał także kolejny z wniosków Kropiwnickiego - o przeprowadzenie w przyszłym tygodniu wysłuchania publicznego w sprawie tego projektu. Poparło go czworo posłów, pięcioro było przeciw.


Projekt zawiera zmianę art. 216 ust. 5, w którym ma być zapisane wyłączenie z limitu zadłużenia publicznego, nieprzekraczającego 3/5 (60 proc.) rocznego PKB, finansowania potrzeb obronnych RP.


Druga zmiana to dodanie po rozdziale XI konstytucji rozdziału XIa, zatytułowanego: "zagrożenie bezpieczeństwa państwa". PiS postuluje dodanie art. 234a, zgodnie z którym możliwe będzie - w razie napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo na terytorium RP lub powodującej bezpośrednie zagrożenie bezpieczeństwa wewnętrznego - przejęcie na rzecz Skarbu Państwa majątku osób niebędących obywatelami polskimi, osób prawnych oraz innych podmiotów, gdy można domniemywać, że majątek ten jest lub może być wykorzystany do finansowania lub wspierania napaści zbrojnej dokonanej przez obce państwo lub działań związanych z tą napaścią.


Punkt drugi tego artykułu zakłada, że majątek przejęty przez Skarb Państwa przeznacza się na wsparcie osób dotkniętych skutkami napaści zbrojnej. Szczegółowy sposób przejęcia majątku przez Skarb Państwa ma określać ustawa.


Posłowie komisji przeprowadzili także w czwartek dyskusję ogólną na temat projektu. "Jak można pisać w tekście konstytucyjnym o domniemywaniu. To język, który cechuje się bardzo niskim poziomem precyzji i jasności prawnej i trzeba unikać tego typu sformułowań. Jak organ administracyjny będzie określał, że domniemujemy?" - pytał Dariusz Rosati (KO). Ocenił, że ten proponowany przepis wymaga zmian.


Przedstawiciel wnioskodawców Łukasz Schreiber (PiS) odpowiadał na uwagi, że "zapisy są nieostre". "Jeśli one mają być skuteczne i możliwe do wykorzystania, czy właśnie w tym wypadku takie nie powinny być?" - pytał.


Obecnie - zgodnie z art. 216. ust. 5 konstytucji - nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto. Z kolei art. 47 konstytucji stanowi, że przepadek rzeczy może nastąpić tylko w przypadkach określonych w ustawie i tylko na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu.


Zmianę konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów oraz Senat bezwzględną większością głosów. (PAP)


autor: Marcin Jabłoński


mja/ ann/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 08:00 Klub KO odwiedza woj. kujawsko-pomorskie W poniedziałek i wtorek klub Koalicji Obywatelskiej w ramach trasy #Tu jest przyszłość ma odwiedzić województwo kujawsko-pomorskie. W poniedziałek 3 kwietnia… » więcej 2023-03-31, godz. 08:00 UE/ Europosłanka Zalewska: nie ma szans, żeby zakaz sprzedaży aut spalinowych od 2035 r. wszedł w życie Realizacja rozporządzenia Komisji Europejskiej zakazującego produkcji i rejestracji nowych samochodów spalinowych jest niemożliwa; nie bierze ono pod uwagę… » więcej 2023-03-31, godz. 08:00 Ukraina/ W obwodzie chersońskim ofiara śmiertelna i ranni w wyniku rosyjskich ostrzałów Jedna osoba zginęła i co najmniej dwie są ranne w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu chersońskiego; w ciągu doby przeciwnik ostrzeliwał ten region na południu… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 PG za niekonstytucyjnością ograniczenia odszkodowań za powołania z powodów politycznych do wojska PRL Za niezgodne z konstytucją należy uznać ograniczenie możliwości dochodzenia odszkodowań za wcielenie do wojska z przyczyn politycznych w PRL tylko do okresu… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Indie/ Co najmniej 35 osób zginęło wskutek zawalenia się studni podczas obchodów hinduistycznego święta Co najmniej 35 osób zginęło w czwartek, wpadając do nieużywanej studni w kompleksie świątynnym w mieście Indore w położonym w środkowej części Indii… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Wystawa "Drugiej wiosny nie będzie...Dzieci i sztuka w XX i XXI w." - od piątku w Zachęcie To wystawa, która wpisuje się w różne debaty dot. edukacji w Polsce, ale nie tylko. Jesteśmy w momencie, który wydaje się szczególnie ważny, jeśli chodzi… » więcej 2023-03-31, godz. 07:50 Turniej WTA w Miami - Rybakina w finale i o krok od Sunshine Double Club Jelena Rybakina pokonała Amerykankę Jessicę Pegulę 7:6 (7-3), 6:4 i awansowała do finału prestiżowego turnieju tenisowego WTA 1000 w Miami (pula nagród… » więcej 2023-03-31, godz. 07:40 Dyrektor Muzeum Karykatury: Eryk Lipiński stworzył jedno z bardziej kolorowych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy Eryk Lipiński blisko ćwierć wieku czynił starania, by powołać placówkę poświęconą karykaturze, rysunkowi satyrycznemu, dostrzegał bowiem ich walor… » więcej 2023-03-31, godz. 07:40 Ławra Peczerska - zespół klasztorny, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy Kijowska Ławra Peczerska to zespół klasztorny i cenny zabytek, wpisany na listę UNESCO, który odegrał ogromną rolę w dziejach Ukrainy. Od lat 60. XX w… » więcej 2023-03-31, godz. 07:30 Białoruś/ Rosjanie szkolą się na białoruskich poligonach; liczba żołnierzy waha się od 4 do ok. 10 tys. Obecność rosyjskich wojsk na Białorusi ma obecnie stały rotacyjny charakter - mówi PAP Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Z jawnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »