Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 14:10 Autor: PAP

Lublin/ Apel o wsparcie braci albertynów w ich pomocy Ukrainie

Z apelem do osób, które chciałyby wesprzeć braci albertynów w ich pomocy Ukrainie, zwrócił się w liście do rektora KUL biskup Jan Sobiło, posługujący w diecezji charkowsko-zaporoskiej.

„Zapasy, które gromadzimy wyczerpują się bardzo szybko” – przekazał, dodając, że wzrasta liczba bezdomnych i potrzebujących pomocy.


W czwartkowym komunikacie prasowym Katolicki Uniwersytet Lubelski poinformował o apelu biskupa Jana Sobiły – posługującego w diecezji charkowsko-zaporoskiej – skierowanym do osób, które chciałyby wesprzeć braci albertynów w ich pomocy Ukrainie. W liście do rektora KUL biskup wyjaśnił, że wskutek działań wojennych oraz ciężkich warunków atmosferycznych wiele osób prosi katolików o pomoc, bez której nie przetrwają.


„Już od 20 lat wspólnota braci albertynów przy sanktuarium Boga Ojca w Zaporożu z wielkim zaangażowaniem pracuje wśród ubogich i wykluczonych. Zapasy, które gromadzimy, wyczerpują się bardzo szybko. Stąd moja serdeczna prośba o wsparcie, bez którego nie udzielimy pomocy osobom w skrajnie trudnej sytuacji życiowej” – napisał bp Jan Sobiło.


W informacji prasowej podkreślono, że bracia albertyni są bardzo zaangażowani w pomoc mieszkańcom Ukrainy, także we Lwowie. Prowadzą piekarnie, schronisko dla bezdomnych i otwartą kuchnię dla ubogich, z której każdego dnia wydają talerz ciepłej zupy. Przed wojną było to 150 porcji, a obecnie, gdy trwa wojna, jest ich nawet 1500.


O sytuacji ostatnich miesięcy w ogarniętej wojną Ukrainie rektorowi KUL, ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu opowiedzieli bracia albertyni z Krakowa – brat Franciszek Grzelka, przełożony generalny Zgromadzenia Braci Albertynów i brat Tomasz Pączek. Obydwaj małymi ciężarówkami jeżdżą do Zaporoża i dostarczają żywność do miejscowej kuchni.


„Posługa braci albertynów jest chętnie przyjmowana. Niektórzy mówią, że to jest kropla w morzu, ale ta kropla wiele dobra czyni i myślę, że także dalsze zaangażowanie braci albertynów będzie owocowało dużymi korzyściami” – zaznaczył rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.


Brat Franciszek Grzelka podkreślił, że KUL wspiera działalność braci w Zaporożu, na rzecz ubogich, w tym także na rzecz uchodźców.


„Tam jest ich bardzo wielu po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. Zaporoże to duże miasto, liczące obecnie ok. 900 tys. mieszkańców, które przez niemal rok trwającej wojny nie zostało – na szczęście – przez nich zdobyte. Rosjanie doszli jedynie w pobliże, zajmując elektrownię atomową, oddaloną od miasta o ok. 50 km” – opisał brat Grzelka, cytowany w komunikacie.


Dodał też, że kluczowe w niesieniu pomocy dla ludności Zaporoża jest organizowanie regularnych transportów żywności z Polski, których zakup wspierają ludzie dobrej woli, a także instytucje.


W komunikacie zwrócono uwagę na to, że pomoc Ukrainie jest niebezpieczna, na przykład w październiku ub.r. w Zaporożu doszło do ostrzału rakietowego miejsca oddalonego zaledwie 400 metrów od braci albertynów. Jeden z pocisków trafił w blok mieszkalny, zginęło 24 cywilów, wielu było rannych.


„Lęk na pewno człowiek przeżywa. Pamiętam jeden z pierwszych wyjazdów, jeszcze w marcu. Była trudna sytuacja z paliwem, którego zaczęło nam brakować. Była jakaś obawa i lęk, ale mam w sobie, dzięki łasce bożej, taką chęć po prostu bycia tam i jechania mimo tego lęku, obaw, które czasami się budzą. Jest też i taka wewnętrzna odwaga, że oddaję to wszystko Panu Bogu i Pan Bóg, co będzie chciał, to zrobi, a ja chcę mu służyć jak najlepiej” – podkreślił brat Tomasz Pączek, ekonom zgromadzenia.


Osoby zainteresowanie przekazaniem pomocy proszone są o wpłaty na numer konta Towarzystwa Przyjaciół KUL: 23 1240 5497 1111 0011 0311 8537, z dopiskiem: Darowizna na pomoc dla Ukrainy.(PAP)


Autorka: Gabriela Bogaczyk


gab/ joz/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 14:10 Ukraina/ Władze: Rosjanie ściągają pociągi na Krym; być może są to przygotowania do ewakuacji Z Rosji na tymczasowo okupowany Krym jeździ obecnie więcej niż zazwyczaj pociągów pasażerskich i towarowych; być może są to przygotowania do ewakuacji… » więcej 2023-03-24, godz. 14:10 KO zwraca się do prokuratury po doniesieniach o możliwym zniszczeniu pakietów wyborczych z 2020 r. KO zwraca się do prokuratury w związku z doniesieniami medialnymi, że mogło dojść do zniszczenia pakietów wyborczych przygotowanych na wybory prezydenckie… » więcej 2023-03-24, godz. 14:10 Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu pracy Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw - poinformowało w piątek biuro prasowe KPRP. Nowelizacja wdraża dwie… » więcej 2023-03-24, godz. 14:10 Mural poświęcony Krawczykowi powstał na najstarszym budynku Ursynowa Na północnej elewacji najstarszego zamieszkałego budynku warszawskiego Ursynowa Północnego przy ul. Barwnej 8 powstał mural poświęcony Krzysztofowi Krawczykowie… » więcej 2023-03-24, godz. 14:00 Zachodniopomorskie/ Trzy miliony złotych dla OSP w ramach programu Eko-Strażak Kamery termowizyjne, drony z takimi kamerami, systemy odprowadzania spalin i pralnice do ubrań służbowych będą mogli kupić druhowie z zachodniopomorskich… » więcej 2023-03-24, godz. 14:00 Prognoza pogody na 25 marca Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Grenlandią oraz na południowym zachodzie Europy pozostawać będą wyże; pozostały obszar kontynentu… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 Keanu Reeves – mistrz kina bez cienia gwiazdorstwa Wyjątkowy, wybitny, mistrz, urodzony do tej roli. Tak o występie Keanu Reevesa w filmie „John Wick 4”, który dziś wchodzi na ekrany polskich kin, pisali… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 Alpejskie MP - Gąsienica-Daniel nie ukończyła slalomu giganta Maryna Gąsienica-Daniel (TS Wisła Zakopane) - która zajęła 10. miejsce w slalomie gigancie w lutowych MŚ - nie ukończyła krajowych mistrzostw w tej konkurencji… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 Armenia uznała za zgodne z konstytucją zobowiązania w sprawie MTK; utrudni to wjazd Putinowi Sąd Konstytucyjny Armenii uznał za zgodne z konstytucją zobowiązania kraju dotyczące Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK), wynikające ze Statutu Rzymskiego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:50 D. Tusk o "babciowym": to nie jest rozdawnictwo czy darowizna To nie jest rozdawnictwo czy darowizna - mówił lider PO Donald Tusk podczas spotkania z mieszkańcami Chorzowa o ogłoszonej w czwartek propozycji tzw. babciowego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »