Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 13:50 Autor: PAP

Prawie 1,8 mld euro dla Pomorza z nowego budżetu UE na lata 2021-2027

Blisko 1,8 mld euro ze środków UE będzie wspomagać rozwój społeczny i gospodarczy Pomorza - mówił w czwartek marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk. Decyzję o przyznaniu środków dla regionu w ramach FEP 2021-2027 przekazała w Gdańsku unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira.

W czwartek w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której unijna komisarz ds. spójności i reform przekazała informację, że województwo pomorskie, w ramach programu regionalnego Funduszy Europejskich 2021-2027 otrzyma prawie 1,8 mld euro.


"Europejska polityka spójności ma za zadanie wzmacniać działania rozwojowe i wzrostowe. Zależy nam na tym, żeby mogły to osiągać poszczególne kraje i regiony. Ta polityka ma być stymulantem tego, aby regiony stawały się integralną częścią całej społeczności europejskiej na równym poziomie" - mówiła Ferreira. Podkreśliła, że Unia Europejska jest projektem ekonomicznym, ale jest to również projekt, który opiera się na wspólnych zasadach. "Są to takie zasady jak demokracja i poszanowanie ludzi oraz wyborów, których dokonują" - stwierdziła.


Według niej Polska jest bardzo dobrym przykładem tego, jak są wykorzystywane środki unijne. "Widać to po tym, jak ogromne zmiany zaszły, od kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Spójrzmy na jeden z takich wskaźników - dochód w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Kiedy Polska przystępowała do UE, wskaźnik ten wynosił połowę średniej unijnej. W tej chwili wynosi ponad 70 proc. średniej unijnej" - wskazała Ferreira.


Podkreśliła, że środki, które zostaną przekazane m.in. woj. pomorskiemu, będą wykorzystane m.in. na innowacje i ekologię.


Marszałek woj. pomorskiego wskazał, że w ramach środków Pomorze zamierza „realizować cele określone przez politykę krajów Unii Europejskiej, które dotyczą kwestii choćby zielonego ładu, wsparcia polityki społecznej, ochronę seniorów, osób wykluczonych ze względu na ubóstwo". Wymienił też zadania dotyczące infrastruktury - zakup zeroemisyjnych pociągów w obsłudze regionalnego systemu transportowego. Struk mówił, że środki zostaną przeznaczone na "dalszą redukcję bezrobocia, zmian w systemie kształcenia zawodowego". Wskazał m.in. na branże morską i offshore.


Obecny na konferencji prasowej wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała podkreślił, że Polska uzyskała akceptację wszystkich programów polityki spójności w nowym okresie programowania 2021-2027. "Polska jest największym beneficjentem i liderem wykorzystania środków. Wiele państw europejskich mogłoby nam pozazdrościć wskaźników wykorzystania poprzedniej, zamykanej już perspektywy" - dodał.


Horała jest przekonany, "że tak będzie również w tej perspektywie, którą rozpoczynamy". Podkreślił także, że opóźnienia związane z przyznaniem środków wiązały się m.in. z pandemią COVID-19 i wojną w Ukrainie.


Horała przypomniał, że w środę w Warszawie komisarz Ferreira i komisarz ds. miejsc pracy i praw socjalnych Nicolas Schmit wręczyli premierowi RP Mateuszowi Morawieckiemu i ministrowi funduszy i polityki regionalnej Grzegorzowi Pudzie oraz marszałkom województw decyzje zaświadczające o tym, że fundusze europejskie na lata 2021-2027 trafią do Polski zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym.


"Dziś 16. samorząd - Pomorze - zostało specjalnie wyróżnione" - stwierdził wiceminister.


Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w przesłanym w czwartek komunikacie poinformowało, że Polska rozpoczęła realizację programów finansowanych z budżetu unijnego na lata 2021-2027.Podano, że nasz kraj uzyskał akceptację wszystkich programów polityki spójności w nowym okresie programowania 2021-2027. Tym samym zakończył się długi i wymagający proces przygotowań, negocjacji prowadzonych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz wszystkich resortów, samorządów odpowiedzialnych za poszczególne programy. Polska zrealizuje w najbliższych latach inwestycje o wartości prawie 76 mld euro z Polityki Spójności.


W komunikacie wskazano, że to kluczowe pieniądze, które zostaną przeznaczone na rozwój kraju, m.in. na cyfrową transformację, edukację, kulturę, innowacje społeczne, przedsiębiorczość, system ochrony zdrowia, efektywność energetyczną, klimat, transport, turystykę i odbudowę po Covid-19 czy łagodzenie skutków ukraińskiego kryzysu. Negocjacje Umowy Partnerstwa między Komisją Europejską a polskim rządem oficjalnie zakończyły się 30 czerwca 2022 r. (PAP)


autor: Piotr Mirowicz


pm/ pad/


Kraj i świat

2023-03-20, godz. 13:30 Wrocław/ Wydłużono okres deratyzacji w centrum miasta Wydłużony okres deratyzacji w centrum miasta do 10 miesięcy oraz zwiększenie liczby miejsc, w których będzie prowadzone odszczurzanie to nowe regulacje… » więcej 2023-03-20, godz. 13:30 Małopolskie/ Podpisano umowy na dwie nowe linie kolejowe z programu Kolej Plus Umowy na budowy nowych linii kolejowych łączących Kraków z Niepołomicami i Olkuszem w woj. małopolskim zostały podpisane w poniedziałek w ramach rządowego… » więcej 2023-03-20, godz. 13:30 Opublikowano projekt w sprawie przekazana środków z Funduszu Rezerwy Demograficznej na 13. emerytury 5 mld zł zostanie przekazanych w 2023 r. z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Solidarnościowego na realizację dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego… » więcej 2023-03-20, godz. 13:30 Kraków/ 78 lat temu na UJ zainaugurowano pierwszy po okupacji rok akademicki 19 marca 1945 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim zainaugurowano pierwszy po ustaniu okupacji niemieckiej rok akademicki. W 78. rocznicę tamtych wydarzeń władze… » więcej 2023-03-20, godz. 13:20 Węgry/ Sondaż: coraz więcej obywateli obwinia UE o wzrost cen żywności Coraz więcej Węgrów winą za rosnące ceny żywności w kraju obarcza sankcje nałożone przez UE na Rosję - wynika z sondażu przeprowadzonego przez instytut… » więcej 2023-03-20, godz. 13:20 Heidelberg/ Premier: Putin zaatakował Ukrainę, bo uważał, że Europa jest gnuśna i słaba (krótka10) Putin zaatakował Ukrainę, bo uważał, że Europa jest gnuśna i słaba; pomylił się, przynajmniej częściowo - stwierdził w poniedziałek w Heidelbergu… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Heidelberg/ Premier: musimy zmienić politykę UE nie w kierunku centralizacji, lecz integracji (krótka 8) Jeżeli Europa ma odegrać rolę lidera we współczesnym świecie, to musi zmienić politykę Unii Europejskiej - nie w kierunku dalszej centralizacji, lecz integracji… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Heidelberg/ Premier: NATO jest najskuteczniejszym sojuszem obronnym jaki kiedykolwiek istniał (krótka9) NATO jest najskuteczniejszym sojuszem obronnym jaki kiedykolwiek istniał, będzie miał on kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa w Europie - powiedział w poniedziałek… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Liga hiszpańska - władze Elche zwolniły trenera Pablo Machina Zarząd ostatniego klubu ligi hiszpańskiej Elche rozwiązał umowę z trenerem Pablo Machinem - poinformowano w poniedziałek. Powodem decyzji były słabe wyniki… » więcej 2023-03-20, godz. 13:10 Bułgaria/ Kolejna ofiara śmiertelna przemytu nielegalnych migrantów, 15 migrantów rannych Jeden nielegalny migrant zginął, a 15 zostało rannych w poniedziałek nad ranem w trakcie przemytu z Turcji do Serbii w wyniku wypadku pojazdu, którym ich… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »