Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 13:00 Autor: PAP

KO: wnioskujemy o skontrolowanie przez NIK zakupu sprzętu medycznego za 200 mln zł

Składamy wniosek do NIK z prośbą o przeprowadzenie kontroli doraźnej w RARS, MRiPS, PFRON i KPRM w związku z zakupem przez RARS sprzętu medycznego za 200 mln zł – mówili w czwartek podczas konferencji prasowej posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Posłowie KO Marzena Okła-Drewnowicz, Rajmund Miller i Jarosław Urbaniak zapowiedzieli na konferencji prasowej w Sejmie złożenie wniosku do NIK o skontrolowanie zakupu przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych sprzętu medycznego za 200 mln zł. Wyposażenie ma zostać przeznaczone na utworzenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących, której koordynatorem operacyjnym będzie RARS.


"Składamy wniosek do NIK z prośbą o przeprowadzenie kontroli doraźnej zarówno w RARS, MRiPS, PFRON i oczywiście w KPRM" – powiedziała posłanka KO Marzena Okła-Drewnowicz, dodając, że wózki inwalidzkie i łóżka medyczne zostały kupione przez RARS w trybie bezprzetargowym, z klauzulą "zastrzeżony" i bez konsultacji społecznych.


Zdaniem posłanki osoby z niepełnosprawnościami nie mogą dzisiaj korzystać z zakupionego sprzętu za darmo, bo do tego potrzebna jest zmiana prawa.


"Do tego potrzebna jest zmiana prawa ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i ustawy o agencji rezerw strategicznych" – powiedziała.


Poseł KO Rajmund Miller wskazał, że sprzęt medyczny kupiono bez przetargu, podmioty składające oferty musiały mieć klauzulę dostępności do informacji niejawnych i miały dostarczyć sprzęt dla RARS w ciągu 8 dni. Zdaniem posła chodziło o to, żeby wyprowadzić 200 mln zł.


Poseł KO Jarosław Urbaniak pytał, dlaczego sprzętem dla niepełnosprawnych zajmuje się RARS, a nie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych czy Ministerstwo Zdrowia.


Przed konferencją KO własną konferencję o sprzęcie rehabilitacyjnym, który ma być wypożyczany osobom z niepełnosprawnościami zorganizowali rzecznik PiS Rafał Bochenek i wiceminister rodziny i pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.


Rzecznik PiS poinformował, że jest to rozwiązanie obowiązujące w wielu krajach europejskich. Według niego wychodzi ono naprzeciw środowiskom osób niepełnosprawnych, ale jest krytykowane "przez naszych oponentów politycznych".


"Politycy opozycji szukają dziury w całym, chcą ośmieszyć, zdyskredytować ten program, wręcz zarzucić go zupełnie. My na to nie pozwolimy. Ten program na pewno będzie realizowany w najbliższych tygodniach, w najbliższych miesiącach" – wskazał.


Wiceminister Wdówik pytany był na konferencji, w jaki sposób był wybierany sprzęt, z kim konsultowany.


"Sprzęt został przygotowany pod moim kierownictwem, ja podpisałem listę sprzętu, którą przedstawiłem panu premierowi. Zaprosiliśmy do konsultacji ekspertów uzgodnionych z panią przewodniczącą Krajowej Rady Konsultacyjnej przy pełnomocniku rządu ds. osób z niepełnosprawnościami. W kolejnym etapie cała Krajowa Rada Konsultacyjna brała udział w konsultowaniu programu, czyli sposobu realizacji" – odpowiedział.


"Przypominam, że sprzęt, który kupiliśmy, to jest kropla w morzu potrzeb. My przewidujemy co roku co najmniej od 15 do 30 mln zł dodatkowo ze środków PFRON na uzupełnianie tego sprzętu. To co zostało zakupione, jest tylko pakietem startowym" – powiedział Wdówik.


"Myślę, że tutaj szukanie pokazuje bezradność polityczną wobec tego tematu, ponieważ argumenty są kompletnie niemerytoryczne. (...) Najwyraźniej rzeczywiście opozycji brakuje przedstawicieli, którzy by w tym temacie mieli cokolwiek do powiedzenia" – ocenił.


"Jesteśmy od wielu lat w takiej sytuacji, że osoby z niepełnosprawnościami otrzymują sprzęt (...) kompensujący skutki niepełnosprawności z dofinansowaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak te dofinansowania dotyczą tylko sprzętu bardzo podstawowego, którzy w żadnym zakresie nie może odpowiadać dzisiejszym możliwościom oraz oczekiwaniom osób z niepełnosprawnością" – powiedział podczas konferencji Wdówik.


"Jesteśmy rządem, który pierwszy zaczął wdrażanie konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i to jest właśnie ten kierunek, który wskazaliśmy w strategii rządu na lata 2021-2030 na rzecz osób z niepełnosprawnościami: prawo do niezależnego życia. Technologie, które chcemy udostępnić, są z górnej półki. Do tej pory osoby z niepełnosprawnościami nie mogły sobie na nie pozwolić" – poinformował.


Wdówik wskazał, że od początku pełnienia urzędu uważał, że należy ułatwić osobom z niepełnosprawnościami dostęp do tego sprzętu.


"Wózek sterowany elektronicznie z napędem elektrycznym, który umożliwia samodzielne poruszanie osobie z czterokończynowym porażeniem, czyli mającej także niesprawne ręce, to jest koszt rzędu 30 do 50 tys. zł. Dofinansowania, na które dziś osoba może liczyć sięgają 7-8 tys. zł, więc dzięki tej wypożyczalni my wreszcie damy Polakom i Polkom z niepełnosprawnością możliwość samodzielnego funkcjonowania, podnoszenia ich niezależności – to, o co ludzie tak bardzo występują, o realizację zapisów konwencyjnych" – zaznaczył wiceminister.


"Sprzęt został już zakupiony. Rada nadzorcza PFRON, której jestem przewodniczącym, przyjęła 31 stycznia program realizacji tej wypożyczalni. I Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w tej chwili ceduje konkurs na wyłonienie operatora tej wypożyczalni. Kiedy operator zostanie wyłoniony zgodnie z zapisami programu osoby uprawnione, czyli osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, będą mogły składać wnioski" – mówił Wdówik.


Poinformował, że wnioski będą składane elektronicznie, ale jeśli będzie taka potrzeba, to wtedy pracownicy PFRON pomogą wypełnić wniosek, a następnie, po konsultacjach z doradcą, który poinformuje o najnowszych rozwiązaniach odpowiadających niepełnosprawności danej osoby, zostanie ustalony ten model najbardziej odpowiadający osobie.


"Wtedy operator wypożyczalni otrzyma zlecenie, z magazynu centralnego ten sprzęt dowiezie, skonfiguruje i udostępni osobie z niepełnosprawnością. Tak ten proces będzie wyglądał. W ciągu najbliższych miesięcy to stanie się faktem" – podał.


"Osoby z niepełnosprawnościami wreszcie będą miały dostęp bezpłatnie, bez dodatkowych środków, które trzeba zbierać, inwestować w sprzęt, Będą miały dostęp do najnowszych technologii, a równocześnie w momencie, gdy przestaną z niego korzystać, np. dzieci wyrosną z jednego rozmiaru wózka, wózek wróci do puli i jest dalej udostępniany. To jest racjonalne zarządzanie środkami finansowymi, które mamy na rzecz osób z niepełnosprawnościami" – wskazał pełnomocnik.


Odniósł się też do pytania o to, czy o sprzęt z wypożyczalni będą mogły występować tylko osoby indywidualne, czy też organizacje lub fundacje.


"Program jest adresowany do osób indywidualnych, aczkolwiek jesteśmy otwarci na sugestie. Słuchamy i już widzimy, że różnego rodzaju placówki zapewniające zajęcia w ramach pobytu dziennego czy edukacyjne zwracają się do nas pytaniem o możliwość wypożyczania sprzętu. Pewnie będziemy brać to pod uwagę i nowelizować ten program na kolejnych posiedzeniach rady nadzorczej" – powiedział.(PAP)


Autor: Piotr Nowak


pin/ joz/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 12:40 Paryż - minister sportu o starcie Rosjan: irracjonalne działanie części działaczy MKOl Irracjonalnym działaniem nazwał mister sportu Kamil Bortniczuk postępowanie części działaczy MKOl, którzy chcą zezwolić sportowcom z Rosji i Białorusi… » więcej 2023-03-21, godz. 12:40 Rosja/ Pracownicy Memoriału przewiezieni na policję; mają być przesłuchiwani Pracownicy Stowarzyszenia Memoriał, zasłużonego dla badania zbrodni stalinowskich i obrony praw człowieka, po rewizjach są we wtorek przewożeni na komisariat… » więcej 2023-03-21, godz. 12:30 Tajlandia/ Komisja wyborcza: wybory parlamentarne odbędą się 14 maja Wybory parlamentarne w Tajlandii odbędą się 14 maja - powiedział we wtorek agencji Reutera przewodniczący komisji wyborczej Ittiporn Boonpracong. W sondażach… » więcej 2023-03-21, godz. 12:30 Ukraińscy szermierze będą bojkotować Rosjan i Białorusinów Ukraińscy szermierze będą bojkotować Rosjan i Białorusinów w międzynarodowych zawodach, do których te dwa kraje zostały dopuszczone decyzją światowej… » więcej 2023-03-21, godz. 12:30 Prezydent Tajwanu planuje tranzyt przez USA w drodze do Ameryki Środkowej; Chiny protestują Władze Tajwanu potwierdziły we wtorek, że prezydent Caj Ing-wen wyląduje w Stanach Zjednoczonych w drodze do Gwatemali i Belize. Chiny stanowczo się temu… » więcej 2023-03-21, godz. 12:30 Gwiazda „Sukcesji” ogłosiłą, że spodziewa się dziecka Sarah Snook, która szerszej widowni znana jest głównie z roli Siobhan „Shiv” Roy w serialu „Sukcesja”, wkrótce zostanie mamą. Okazją do ujawnienia… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 Bydgoszcz/ Miał wizję wspólnotowego teatru - J. Łagowska o Łukaszu Gajdzisie Lubił łączyć ludzi w nieoczywiste konstelacje. Miał wizję takiego bardzo integrującego, wspólnotowego teatru - mówi PAP o zmarłym aktorze, reżyserze… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 KPRM: premier uczestniczył w spotkaniu koordynacyjnym z przewodniczącym Rady Europejskiej Premier Mateusz Morawiecki wziął we wtorek udział w spotkaniu koordynacyjnym online z przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem i liderami państw:… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 Francja/ Kilkuset protestujących przeciwko reformie emerytalnej związkowców zablokowało dostęp do elektrowni atomowej… Od 300 do 400 protestujących przeciwko reformie emerytalnej związkowców zablokowało we wtorek dostęp do elektrowni atomowej Bugey we wschodniej Francji, podała… » więcej 2023-03-21, godz. 12:20 Igrzyska Europejskie - już dwa tysiące osób zarejestrowało się w systemie biletowym Tydzień po uruchomieniu portalu do sprzedaży biletów na rozpoczynające się 21 czerwca w Krakowie i Małopolsce III Igrzyska Europejskie zarejestrowało się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »