Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 12:40 Autor: PAP

Małecki: Orlen zrezygnuje z rosyjskiej ropy po wprowadzeniu sankcji

PKN Orlen zrezygnuje z importu rosyjskiej ropy, gdy UE nałoży odpowiednie sankcje - oświadczył w czwartek w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki. Jak stwierdził, rezygnacja z obowiązującego kontraktu rodzi ryzyko odszkodowań.

"Orlen rezygnuje z rosyjskiej ropy i bardzo mocno deklaruje, że zaprzestanie zakupów rosyjskiej ropy natychmiast po wprowadzeniu embarga w UE" - stwierdził Małecki, odpowiadając na pytanie posłów o zakupy przez PKN Orlen ropy z Rosji w styczniu 2023 r.


"Orlen czeka na embargo ogólnounijne. Nie kupuje rosyjskiej ropy na rynku spot. Polska domaga się ogólnoeuropejskich sankcji, aby polskie rafinerie mogły bez ryzyka zrezygnować z rosyjskiej ropy" - powiedział wiceminister, zaznaczając, że zerwanie obowiązującego kontraktu rodzi ryzyko konieczności wypłaty odszkodowań stronie rosyjskiej. Przypomniał, że w styczniu Orlen nie przedłużył upływającego kontraktu z koncernem Rosnieft, a jedyny obowiązujący do końca 2024 r. kontrakt z firmą Tatnieft pokrywa ok. 10 proc. zapotrzebowania rafinerii Orlenu.


"Orlen jako jedna z pierwszych firm w Europie zrezygnował z importu rosyjskiej ropy drogą morską oraz importu rosyjskiego diesla. (...) Po raz pierwszy w historii 90 proc. ropy w rafineriach ropy Orlen pochodzi z innych kierunków niż rosyjski. Orlen ma rozbudowaną bazę dostawców z Europy i spoza Europy. Z tymi dostawcami na przestrzeni ostatnich lat nawiązał silne partnerskie relacje. Sprowadził i przebadał 100 gatunków ropy spoza Rosji" - podkreślił wiceminister.


Zakończony w styczniu 2023 r. kontrakt Orlenu z Rosnieftią przewidywał dostawy 300 tys. ton ropy miesięczne. Na mocy kontraktu z firmą Tatnieft polski koncern kupuje 200 tys. ton ropy miesięcznie, a umowa z tym rosyjskim dostawcą kończy się w grudniu 2024 r.


Jak wcześniej podkreślał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, koncern nie ma tytułu prawnego do zerwania umów długoterminowych na dostawy rosyjskiej ropy i jest to możliwe tylko w przypadku nałożenia sankcji na dostawy surowca z Rosji. (PAP)


wkr/ mmu/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 21:10 Dąb Fabrykant z Łodzi Europejskim Drzewem Roku 2023 180-letni dąb Fabrykant z Łodzi zwyciężył w internetowym plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku - podali we wtorek wieczorem ekolodzy z Klubu Gaja, który… » więcej 2023-03-21, godz. 21:00 Ekstraliga hokejowa – Cracovia – GKS Katowice 0:4 Siódmy mecz półfinałowy: Comarch Cracovia Kraków - GKS Katowice 0:4 (0:1, 0:1, 0:2). Bramki: 0:1 Brandon Magee (15), 0:2 Hampus Olsson (38), 0:3 Grzegorz… » więcej 2023-03-21, godz. 21:00 Tauron sfinansuje kolejne pracownie do przedmiotów ścisłych w szkołach Koncern Tauron Polska Energia sfinansuje remonty i wyposażenie pracowni do nauki przedmiotów ścisłych w kolejnych czterech szkołach na obszarze swego działania… » więcej 2023-03-21, godz. 20:50 Katowice/ Od 4 kwietnia nabór propozycji do „zielonego budżetu” Nabór propozycji do „zielonego budżetu” Katowic, czyli puli budżetu obywatelskiego, wydzielonej wyłącznie na cele związane z miejską przyrodą i ekologią… » więcej 2023-03-21, godz. 20:50 "FT": Rosja oferuje Chinom surowce w zamian za przychylną postawę wobec inwazji na Ukrainę Wizyta chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie zaowocuje korzystnym dla obu stron porozumieniem, na mocy którego Rosja zaoferuje Chinom swoje surowce w zamian… » więcej 2023-03-21, godz. 20:30 Szwecja/ Sąd rozpatrzy pozew Grety Thunberg przeciwko państwu w sprawie o niedostateczną politykę klimatyczną Sąd w Nacka pod Sztokholmem poinformował we wtorek o przyjęciu pozwu złożonego przez aktywistkę Gretę Thunberg oraz młodzież z organizacji Aurora przeciwko… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Budowlańcy stawiający supermarket odkryli rzymską mozaikę Podczas przygotowywania terenu pod budowę marketu w angielskiej miejscowości Olney odkrto ułożoną z niebieskich, czerwonych i białych płytek mozaikę. Zdaniem… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 UE/ Wsparcie dla Ukrainy, konkurencyjność i energia to główne tematy Rady Europejskiej Zwiększenie produkcji amunicji i dostarczanie jej Ukrainie; zapewnienie konkurencyjności UE w długim okresie; zapewnienie odbiorcom energii po dostępnych cenach… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Prezes PSL o wspólnej liście: kto dziś naciska na jeden, niesprawdzony scenariusz, naraża Polskę na zwycięstwo P… Kto dziś naciska na jeden, niesprawdzony scenariusz, naraża Polskę na zwycięstwo PiS - ocenił prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, pytany o start opozycji… » więcej 2023-03-21, godz. 20:20 Argentyna/ Zniszczono wystawę ośmieszającą symbole chrześcijańskie Grupa nieznanych osób zniszczyła wystawioną na Narodowym Uniwersytecie Cuyo (UNCuyo) w Mendozie, na zachodzie Argentyny, wystawę ośmieszającą symbole chrześcijańskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »