Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 12:30 Autor: PAP

Rzecznik PiS: po części zgadzam się z ministrem Ziobro - wiatraki nie gwarantują bezpieczeństwa energetycznego

W dyskusji o elektrowniach wiatrowych po części zgadzam się z ministrem Zbigniewem Ziobro - nie gwarantują one bezpieczeństwa energetycznego, to pewnego rodzaju moda i nagonka lobbystów, zwłaszcza z Niemiec - powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek w czwartek w Sejmie.

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych - tzw. ustawy wiatrakowej. Zgodnie z nowymi przepisami turbiny wiatrowe będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od budynków mieszkalnych, przy spełnieniu szeregu dodatkowych warunków. Ustawę poparło 205 posłów PiS, 19 posłów Solidarnej Polski (członków klub PiS) zagłosowało przeciw.


Na konferencji prasowej w czwartek Bochenek pytany był o sprzeciw SP, której szefem jest Ziobro. "Jeżeli chodzi o dyskusję wokół elektrowni wiatrowych, to ja po części z ministrem Ziobro się oczywiście zgadzam, bo wiatraki nie są żadną gwarancją bezpieczeństwa energetycznego naszych obywateli, to wiedzą wszyscy eksperci i politycy, zarówno z lewa, jak i z prawa" - ocenił Bochenek.


Według niego odnawialne źródła energii, w tym energetyka wiatrowa to pewien element dywersyfikacji źródeł, natomiast "nie można się na niej w całości opierać, bo to nie gwarantuje bezpieczeństwa energetycznego".


"To jest pewnego rodzaju moda i nagonka lobbystów, którzy chcieliby robić swój biznes - zwłaszcza tych niemieckich - którzy chcieliby przerzucić tutaj ten stary wiatrakowy szrot do Polski, montować go tutaj, w naszym kraju. Doskonale wiemy, że w podstawie energetycznego bezpieczeństwa naszego kraju powinny być stabilne źródła energii, czyli energetyka jądrowa, gazowa - na to rząd PiS stawia i podejmuje w tym kierunku określone działania" - oświadczył rzecznik PiS, który sam głosował za przyjęciem ustawy.


"Jeżeli chodzi o kwestię turbin czy elektrowni wiatrowych, to kamień milowy wymaga zliberalizowania przepisów, które dotychczas w Polsce obowiązywały, i to się dzieje" - mówił rzecznik PiS. Jak dodał, wprowadzenie obowiązujących dotychczas przepisów przez rząd Beaty Szydło miało na celu "ukrócenie panującej wcześniej wolnoamerykanki" dotyczącej lokowania elektrowni wiatrowej i było następstwem społecznego oporu w tej sprawie.


Dodał, że obecnie celem jest takie dostosowanie przepisów, by odpowiedzieć na oczekiwania KE, a z drugiej strony odpowiedzieć na "interes społeczny mieszkańców i wspólnot lokalnych". "Dlatego ta odległość 700 m jest naszym zdaniem odległością bezpieczna, która ma dzielić turbiny wiatrowe od zabudowań mieszkalnych; w ustawie są takie przepisy, żeby to wspólnoty lokalne, w drodze konsultacji, decydowały o tym, czy chcą, a by takie elektrownie wiatrowe były lokalizowane w ich sąsiedztwie, czy nie" - dodał.


Uchwalona w środę nowela przewiduje, że nowe turbiny wiatrowe będą mogły być lokowane tylko na podstawie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Podstawą dla określania odległości minimalnej - pomiędzy 10-krotnością maksymalnej wysokości turbiny (reguła 10H), a 700 m dla budynków mieszkalnych - będą m.in. wyniki przeprowadzonej strategicznej oceny oddziaływania na środowisko (SOOŚ) wykonywanej w ramach MPZP. W SOOŚ analizuje się m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i zdrowie mieszkańców. Władze gminy nie będą mogły odstąpić od wykonania SOOŚ dla projektu MPZP, który uwzględnia elektrownię wiatrową.


Ustawa wprowadza też minimalne odległości turbin wiatrowych od linii przesyłowych energii elektrycznej. Jednocześnie całkowicie znosi zakaz budowy budynków mieszkalnych w pobliżu istniejących turbin wiatrowych.(PAP)


autorzy: Mikołaj Małecki, Daria Kania


mml/ dka/ ann/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 07:20 Rzeszów/„Secesja-stylowa jedność sztuk” – nowa wystawa w muzeum okręgowym „Secesja-stylowa jedność sztuk” to najnowsza wystawa, na którą od czwartkowego popołudnia zaprasza Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. Znajdzie się na niej… » więcej 2023-03-30, godz. 07:20 Robert Brykała: 50 lat temu zakończono produkcję samochodu FSO Warszawa (wywiad, wideo) 50 lat temu, 30 marca 1973 r., w FSO na Żeraniu zakończono produkcję samochodu Warszawa - mówi PAP Robert Brykała, kolekcjoner, założyciel Muzeum Skarb… » więcej 2023-03-30, godz. 07:10 Wiceszef MSWiA: podniesienie rangi WSPol i SGSP otwiera przed nimi nowe możliwości Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie i Szkoła Główna Służby Pożarniczej nie tylko zmieniają nazwy, lecz także podnoszą status szkoły wyższej do rangi… » więcej 2023-03-30, godz. 07:10 W czwartek w Łodzi rozpoczyna się spotkanie szefów MSZ państw Bukareszteńskiej Dziewiątki Przygotowanie do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu i sytuacja w Ukrainie będą wśród tematów rozpoczynającego… » więcej 2023-03-30, godz. 07:00 Futbol amerykański w wersji flagowej coraz bliżej rodziny olimpijskiej Futbol amerykański w wersji flagowej, czyli bezkontaktowej, spełnił wszystkie kryteria wymagane w staraniach o wejście do rodziny olimpijskiej - potwierdził… » więcej 2023-03-30, godz. 07:00 Rzecznik PiS o słowach T.Grodzkiego: kolejna próba dezawuowania postaci Jana Pawła II To, że projekt uchwały w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II nie został poddany pod głosowanie w Senacie i lekceważące wypowiedzi marszałka Tomasza… » więcej 2023-03-30, godz. 07:00 Kanada/ W Toronto wystawa o losach Polaków podczas II wojny światowej Wystawę „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”, poświęconą losom Polaków podczas II wojny światowej, otworzył w Toronto prezes Instytutu Pamięci Narodowej… » więcej 2023-03-30, godz. 06:50 Wirusolog: Przedłużenie restrykcji przynajmniej do końca kwietnia uważam za bardzo dobrą decyzję Przedłużenie restrykcji covidowych przynajmniej do końca kwietnia uważam za bardzo dobrą decyzję - oceniła w rozmowie z PAP wirusolog prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska… » więcej 2023-03-30, godz. 06:40 Niejasne finanse Brauna PKW znów odrzuciła sprawozdanie partii posądzanej o prorosyjskie poglądy, stwierdzając m.in., że nie wie, co działo się na jej licznych kontach bankowych… » więcej 2023-03-30, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: czwartek ciepły - nawet do 17 stopni, ale również pochmurny i wietrzny W czwartek ma być ciepło. Niemal w całym kraju termometry wskażą powyżej 10 st. C, a na Dolnym Śląsku nawet 17 stopni. Będzie wiało, a w centrum i na… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »