Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 12:20 Autor: PAP

Warszawa/ Radni KO nie chcą na tej sesji wyjaśniać nieprawidłowości w MPO

Na czwartkowej sesji radni KO odrzucili projekt złożony przez radnych Prawa i Sprawiedliwości, którzy wnioskowali o włączenie do porządku obrad Rady Warszawy punktu dotyczącego informacji prezydenta miasta na temat nieprawidłowości w miejskiej spółce MPO.

W imieniu klubu radnych PiS głos zabrał Piotr Szyszko. "Z informacji medialnych dowiedzieliśmy się, że w spółce MPO dzieją się nieprawidłowości. Nieprawidłowości przy przetargach, w które zamieszane są osoby z kręgu polityków PO. Żądamy wyjaśnienia tych nieprawidłowości" - powiedział.


Podkreślił, że ceny odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych mają znaczenie dla mieszkańców Warszawy. "Jeżeli mieszkańcy płacą za te nieprawidłowości ze swojej kieszeni to żądamy od prezydenta szczegółowych wyjaśnień" - dodał. Przypomniał, że związki zawodowe informowały wcześniej prezydenta o nieprawidłowościach. "Chcemy się dowiedzieć, czy wiedział, a jeżeli tak, to dlaczego nie podjął kroków w tym zakresie" - zaznaczył dodając, że radni chcieliby również wysłuchać wstępnych ustaleń z audytu trwającego teraz w miejskiej spółce.


Przewodniczący klubu radnych Kolacji Obywatelskiej Jarosław Szostakowski zwrócił uwagę, że w tej chwili prokuratura i CBA prowadzą w tej sprawie śledztwo. "Według informacji przekazanej przez przedstawiciela CBA przeszukania odbyły się w ratuszu i w MPO. Nie wiemy, jakie materiały zostały zabezpieczone dla potrzeb śledztwa, nie wiemy, jakie informacje są objęte tajemnicą śledztwa" - powiedział.


"Uważam, że temat funkcjonowania MPO i śmieci jest tematem ważnym. Rada wielokrotnie na ten temat rozmawiała. Ale w tym momencie wprowadzanie tego punktu oznacza, ze możemy zaburzyć śledztwo" - podkreślił Szostakowski. "Możemy sprowokować ratusz do tego, żeby przedstawiciele prezydenta, przez przypadek ujawnią informacje, które są objęte tajemnica tego śledztwa. Nie mam wątpliwości, że w którymś momencie będziemy o tym rozmawiać na Radzie Warszawy, ale nie w momencie, kiedy prokuratura i CBA prowadzą śledztwo. Dzisiaj bazowaliśmy wyłącznie na doniesieniach medialnych i bardzo wybiórczych elementach, które ratusz mógłby nam udostępnić" - dodał.


Przypomniał, że w Komisji Rewizyjnej są zawieszone dwie sprawy właśnie dlatego, że prowadzone są w tych sprawach śledztwa. Zaapelował, by nie generować drugiego, takiego samego tematu.


Szef Pracodawców RP, b. wiceminister skarbu Rafał Baniak usłyszał w śląskim wydziale Prokuratury Krajowej zarzuty m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Zarzuty związane są z ustawianiem kontraktów z warszawskim MPO wartych 600 mln zł w zamian za łapówkę w wysokości 4 mln 990 tys. zł. Decyzją sądu Baniak oraz dwóch przedsiębiorców zostało tymczasowo aresztowanych na trzy miesiące.


Według ustaleń śledczych od sierpnia 2020 do stycznia 2023 roku istniał proceder korupcyjny związany z zawieraniem kontraktów na zagospodarowanie odpadów z Miasta Stołecznego Warszawa. "Przedstawiciele jednej z grup kapitałowych zainteresowanych uczestnictwem w przetwarzaniu odpadów weszli w porozumienie z Rafałem B." - podała Prokuratura Krajowa.


"W wyniku ustaleń o charakterze korupcyjnym zainteresowane spółki grupy kapitałowej uzyskały znaczące zamówienia z MPO w Warszawie. Następnie w latach 2021-2022 roku spółki te zagospodarowały odpady z Miasta Stołecznego Warszawa uzyskując w MPO Warszawa zamówienia na łączną kwotę prawie 600 milionów złotych" - zaznaczyła PK.(PAP)


Autorka: Marta Stańczyk


mas/ jann/


Kraj i świat

2023-04-01, godz. 05:50 Cegiełki budujące RNA znalezione na asteroidzie Cząsteczki chemiczne, będące cegiełkami RNA, znaleziono na asteroidzie Ryugu, badanej przez japońską sondę Hayabusa 2 - informują naukowcy na łamach „Nature… » więcej 2023-04-01, godz. 05:50 Ekspert: Najwięcej zakażonych boreliozą kleszczy jest we wschodniej i centralnej części kraju Najwięcej zakażonych boreliozą kleszczy jest we wschodniej i centralnej części kraju, czasami nawet do 60-70 proc. - powiedział PAP prof. Łukasz Adaszek… » więcej 2023-04-01, godz. 05:40 Eksperci: spektrum autyzmu to jedna z form neuroróżnorodności Spektrum autyzmu nie jest chorobą, ale jedną z form neuroróżnorodności, czyli funkcjonowania ludzkiego mózgu - przypomina dr Anna Pyszkowska z Wydziału… » więcej 2023-04-01, godz. 05:40 Prognoza pogody na 1 i 2 kwietnia Jak informuje IMGW, nad Półwyspami Skandynawskim i Iberyjskim pogodę nadal kształtują układy wyżowe. Pozostały obszar kontynentu europejskiego obejmują… » więcej 2023-04-01, godz. 05:20 PŚ w skokach - w sobotę w Planicy dwa konkursy W sobotę na mamuciej skoczni w słoweńskiej Planicy odbędą się dwa konkursy Pucharu Świata w lotach narciarskich. O godzinie 8.45 rozpoczną się jednoseryjne… » więcej 2023-04-01, godz. 05:20 Argentyna/ Uporczywa susza spowoduje "największy w historii kraju" spadek eksportu zbóż Według przewidywań czołowych argentyńskich ekspertów tegoroczna uporczywa susza spowoduje największe od 30 lat zmniejszenie eksportu zbóż z tego kraju… » więcej 2023-04-01, godz. 05:00 USA/ AP: Donaldowi Trumpowi grozi zarzut o przestępstwo kryminalne; będzie formalnie aresztowany Akt oskarżenia nowojorskiej wielkiej ławy przysięgłych przeciw byłemu prezydentowi Donaldowi Trumpowi obejmuje wiele zarzutów dotyczących fałszowania dokumentacji… » więcej 2023-04-01, godz. 04:00 Izrael/ Policja na Starym Mieście w Jerozolimie zastrzeliła mężczyznę po tym, jak próbował odebrać broń funkc… Izraelskie siły bezpieczeństwa zastrzeliły w sobotę w nocy mężczyznę na Starym Mieście w Jerozolimie po tym, jak próbował zabrać broń funkcjonariuszowi… » więcej 2023-04-01, godz. 03:00 W. Brytania/ "The Sun": szefowa KE von der Leyen ubiega się o kierowanie NATO Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ubiega się o stanowisko sekretarza generalnego NATO - podał w sobotę, powołując się na źródła… » więcej 2023-04-01, godz. 01:00 Włochy/ Władze tymczasowo zakazały aplikacji ChatGPT We Włoszech w piątek tymczasowo zakazano korzystania z aplikacji ChatGPT i rozpoczęto dochodzenie w sprawie podejrzenia naruszenia zasad dotyczących gromadzenia… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »