Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 12:10 Autor: PAP

Wiceminister Wdówik: Podeszliśmy systemowo do tematu pomocy dla osób z niepełnosprawnościami

Podeszliśmy systemowo do tematu pomocy dla osób z niepełnosprawnościami, wprowadzając dodatkowe środki finansowe, a także różne rozwiązania odpowiadające oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami i dzisiejszym standardom – powiedział w Sejmie pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

W czwartek w Sejmie wiceminister Wdówik odpowiadał na pytanie posłanki Agnieszki Górskiej (PiS), czy będą dodatkowe pieniądze na wsparcie dla osób niepełnosprawnych. Posłanka zapytała również o to, czy siedziby uruchamianej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wypożyczalni technologii wspomagającej będą się mieścić również w mniejszych ośrodkach?


Wdówik podkreślił, że rząd PiS od samego początku położył ogromny nacisk na zmianę sytuacji osób z niepełnosprawnościami.


"W odróżnieniu do tego, co było przedtem, podeszliśmy do tematu systemowo, nie tylko wprowadzając dodatkowe środki finansowe, ale wprowadzając różnego rodzaju rozwiązania w sposób, który odpowiada oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami i dzisiejszym standardom" – mówił.


Przypomniał, że rząd na podstawie zmiany ustawy budżetowej z 2021 r. przeznaczył miliard złotych na zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami szans na równoprawny udział w życiu społecznym i zawodowym. "Z tych środków sfinansowaliśmy pięć działań" – poinformował.


Zaznaczył, że pierwszym programem sfinansowanym dzięki tym środkom był program "Samodzielność, aktywność, mobilność", wspierający mieszkalnictwo. Program zawiera trzy moduły: dwa dotyczące zakupu mieszkań i jeden dotyczący zakupu samochodów. "To jest realizacja postulatu podmiotowości i deinstytucjonalizacji" – ocenił.


Poinformował, że MRiPS uruchomiło konkurs na tworzenie wspomaganych społeczności mieszkaniowych, w którego ramach wpłynęło 55 wniosków, a 29 otrzymało pozytywną rekomendację komisji. Dodał, że wspomagane społeczności mieszkaniowe są tworzone przez organizacje pozarządowe.


Wyjaśnił, że istnieje także drugi program wspomagający mieszkalnictwo osób z niepełnosprawnościami, tworzony przez samorządy – Centra Opiekuńczo-Mieszkalne. "Tych centrów sfinansowaliśmy już 102. 20 z nich już działa, reszta jest w trakcie budowy. Ten program chcemy kontynuować, bo on też służy temu, żeby osoby z niepełnosprawnościami mogły znaleźć mieszkanie ze wsparciem adekwatnym do potrzeb" – zastrzegł.


Wdówik wymienił także program "Dostępne mieszkanie", służący wsparciu finansowemu dla osób z niepełnosprawnością ruchową, które mają mieszkanie niedostosowane architektonicznie do swoich potrzeb, aby mogły zamienić je na mieszkanie bez barier. "Tu dofinansowanie jest zależne od ceny metra kwadratowego" – wyjaśnił.


Zaznaczył, że 150 mln zł zostało przeznaczone na program "Mieszkanie dla absolwenta", którego celem jest ułatwienie wejścia na rynek pracy poprzez dofinansowanie wynajmu mieszkań dla osób z niepełnosprawnością przez 3 lata.


Wdówik poinformował, że 250 mln zł zostało przeznaczone na program umożliwiający zakup samochodu osobom z najcięższą niepełnosprawnością. "Te dofinansowania są duże, sięgające 85 proc. ceny samochodu w przypadku pasażerów z niepełnosprawnością. To są dofinansowania rzędu 130 tys. zł" – mówił.


Ostatnim wymienionym przez Wdówika programem była wypożyczalnia technologii wspomagającej, którego celem jest zapewnienie dostępu do technologii wspomagających wysokiej jakości.


"To nie jest wypożyczalnia, która będzie wypożyczać chodziki. To jest wypożyczalnia, która będzie wypożyczać wózki elektryczne za 50 tys. zł (...), specjalistyczne urządzenia do komunikacji dla osób z autyzmem, dla osób niemówiących" – wyjaśnił.


Poinformował, że wypożyczalnia będzie miała jeden centralny magazyn, a doradcy PFRON-u będą dojeżdżać do osób niepełnosprawnych z całej Polski po to, by wybrać dla nich najlepsze rozwiązanie.


"Wtedy na zlecenie PFRON-u operator wypożyczalni będzie ten sprzęt dostarczał do miejsca zamieszkania, konfigurował, uruchamiał i pozostawiał osobie niepełnosprawnej" – zaznaczył Wdówik.(PAP)


Autor: Iwona Żurek


iżu/ joz/


Kraj i świat

2023-04-01, godz. 07:00 IMGW przewiduje w sobotę zachmurzenie duże i opady Synoptycy prognozują dla Polski od godz. 12.00 do godz. 20.00 w sobotę zachmurzenie duże i opady deszczu. Wysoko w górach i gdzieniegdzie na Pomorzu także… » więcej 2023-04-01, godz. 06:50 Dr Smiatacz: Ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa Marburg na szerszą skalę jest bliskie zeru Na szczęście ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa Marburg na szerszą skalę jest bliskie zeru. W obecnej epidemii mówimy o zaledwie dziewięciu przypadkach… » więcej 2023-04-01, godz. 06:50 Mołdawia/ Wiceminister spraw zagranicznych: inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła wszystko w naszym kraju Inwazja Rosji na Ukrainę zmieniła wszystko w naszym kraju i doprowadziła do prób destabilizacji Mołdawii poprzez nielegalnie opłacane protesty antyrządowe… » więcej 2023-04-01, godz. 06:50 USA/ Co najmniej dwie ofiary śmiertelne Tornado w Arkansas i jedna w Illinois Tornado, które przetoczyło się w piątek przez Little Rock i sąsiednie miasta w Arkansas zabiło co najmniej dwie osoby. W Belvidere, w Illinois zerwało dach… » więcej 2023-04-01, godz. 06:40 Trener Luis Enrique przekazał dochody z transmisji na Twitchu na cele charytatywne Były selekcjoner piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii Luis Enrique przekazał całość dochodów z transmisji na Twitchu na cele charytatywne. Środki trafiły… » więcej 2023-04-01, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: w sobotę pochmurno i przelotne opady W sobotę w całym kraju będzie pochmurno, z przelotnymi opadami deszczu. Na Pomorzu będzie padał deszcz ze śniegiem. Na południowym wschodzie możliwe burze… » więcej 2023-04-01, godz. 06:20 W sobotę prezentacja Archiwum Pełnego Pamięci IPN w Wielkiej Brytanii W sobotę delegacja przedstawicieli Archiwum IPN spotka się z Polonią w Blackburn w Wielkiej Brytanii i zaprezentuje Archiwum Pełne Pamięci. Z projektem tym… » więcej 2023-04-01, godz. 06:10 2 kwietnia w wielu miastach Polski przejdą marsze dziękczynienia za pontyfikat Jana Pawła II W 18. rocznicę śmierci Jana Pawła II w wielu miastach Polski przejdą marsze dziękczynienia za pontyfikat papieża Polaka. Zaplanowano także czuwania modlitewne… » więcej 2023-04-01, godz. 06:10 Grecja/ Premier Micotakis obiecuje rozbudowę bariery na granicy z Turcją Premier Grecji Kyriakos Micotakis obiecał w piątek, w czasie wystąpienia w trwającej kampanii wyborczej, rozbudowę bariery wzdłuż całej lądowej granicy… » więcej 2023-04-01, godz. 06:00 Rosyjska inwazja na Ukrainę miała negatywny wpływ na pacjentów z problemami zdrowia psychicznego Agresja Rosji na Ukrainę u pacjentów z depresją wiązała się ze wzrostem m.in.: poziomu pesymizmu, poczucia winy oraz nasileniem negatywnego myślenia o sobie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »