Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 12:10 Autor: PAP

Szef MON: armia licząca 300 tys. żołnierzy jest jak najbardziej realna

Cel, który sobie postawiliśmy - Wojsko Polskie liczące 300 tys. żołnierzy jest jak najbardziej realny, stworzyliśmy atrakcyjne warunki służby, a w ubiegłym roku rekordowa była liczba przyjęć - mówił Sejmie wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w odpowiedzi na pytanie o odejścia żołnierzy ze służby.

W czwartek w Sejmie grupa posłów KO zadała MON pytanie o przyczyny zwiększonej liczby rezygnacji ze służby złożonych przez żołnierzy zawodowych. Przedstawiający sprawę poseł KO Cezary Grabarczyk mówił, że "jeszcze nigdy nie było tylu odejść z wojska jak w zeszłym roku i styczniu bieżącego".


"Łącznie z armii odeszło prawie 13,5 tys. żołnierzy. Ostatnio informował pan, że w ubiegłym roku powołaliśmy do służby wojskiej 13 742 żołnierzy zawodowych - to znaczy, że z armii odeszło praktycznie tylu, w ubiegłym roku i styczniu tego, ilu przyszło do armii w ubiegłym roku" - zwrócił się Grabarczyk do Błaszczaka. Dodał, że dla wojska zamawiana jest nowa broń, ale nie będzie jej miał kto obsługiwać. "Jest problem, problem ukrywany przez MON" - powiedział Grabarczyk. Zaapelował do resortu obrony, by prawda nie była ukrywana i zadeklarował, że opozycja również chce silnej i licznej armii i gotowa jest w tej sprawie pomóc.


W odpowiedzi szef MON stwierdził, że posłowie opozycji "z uporem godnym lepszej prawy próbują wywołać kryzys, a kryzysu nie ma". Jak powiedział, ubiegły rok był rekordowy, jeśli chodzi o liczbę przyjęć do zawodowego wojska. "13 742 żołnierzy to największa liczba od czasu zaniechania poboru" - powiedział Błaszczak.


"Cel, który sobie postawiliśmy - by Wojsko Polskie liczyło przynajmniej 300 tys. żołnierzy, w tym 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy WOT jest jak najbardziej realny" - ocenił. Powołał się też na dane, wedle których 31 grudnia 2022 r. w wojsku było 164 tys. żołnierzy zawodowych, dobrowolnej służby zasadniczej oraz terytorialsów, a w 2015 roku WP liczyło 95 tys. żołnierzy.


"Musimy być przygotowani, że będą to większe liczby nich dotychczas; rotacja będzie duża" - zaznaczył szef MON. Według niego, dodatnia różnica między liczbą tych, którzy przystąpili do wojska a tych, którzy odeszli, wynosi 4700 osób.


Pod koniec stycznia MON opublikowało grafikę przedstawiająca dane dotyczące liczby powołań żołnierzy zawodowych i zwolnień ze służby w 2022 roku. Tych pierwszych, wedle informacji MON, było 13 742, a drugich - 8 988. Uwzględniono również dane na styczeń bieżącego roku: od początku roku było 3 969 powołań żołnierzy zawodowych i żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz 4 392 zwolnień ze służby.


Szef MON odniósł się w czwartek też do powodów odejść. Jak ocenił, dotyczy to tych żołnierzy, którzy wysłużyli już maksymalną wysokość różnego rodzaju dodatków i maksymalną wysokość emerytury. Stwierdził też, że mamy do czynienia ze "zmianą służby wojskowej". "Kiedyś to była praca od 7.30 do 15.30, dziś jest to służba - rzeczywiście służba w sytuacji trudnej, tak było m.in. na granicy polsko-białoruskie" - mówił.


Nawiązując do przyjęcia w ub. roku do zawowodwego wojska 13 742 Błaszczak stwierdził, że pokazuje, iż kampania "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" działa. Szef MON dodał, że jest dumny z postawy, jaką prezentują "młodzi Polacy, którzy chcą bronić ojczyzny".


Mówił, że stworzono bardzo dobre warunki do zawodowej służby wojskowej - wskazał, że najniższe wynagrodzenie w wojsku to 4560 zł, które osoby poniżej 26 roku życia niepłacące podatku otrzymują w całości. Dodał, że istnieje szeroka gama możliwości służby, jak dobrowolna służba zasadnicza, służba WOT czy aktywna rezerwa.


Przywoływał również szeroką gamę kursów, jakie można ukończyć w wojsku. Nawiązując do wprowadzonej na mocy obowiązującej d kwietnia 2022 r. ustawy o obronie ojczyzny dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, zaznaczył, że w ubiegłym roku przygotowanych zostało 15 tys. miejsc dla ochotników, a tym będzie to 25 tys.


Na wystąpienie Błaszczaka zareagował poseł KO, b. wiceszef MON w rządzie PO-PSL Czesław Mroczek. Jak zaznaczył, ubiegły rok był rekordowy w liczbie odejść z wojska. "Rzeczywistość jest taka, że w ubiegłym roku z wojska odeszło 9 tys. żołnierzy zawodowych, a ok. 5-6 tys. żołnierzy odeszło z innej służby, m.in z WOT. To lawina odejść" - powiedział.


Dodał, że problem jest tym poważniejszy, że odchodzą doświadczeni żołnierze, a ci, którzy przychodzą, dopiero za kilka lat nabiorą umiejętności i doświadczenia, by m.in. wykorzystywać nowy sprzęt. Zarzucił, że MON "w popłochu" manipuluje danymi i szerzy fake newsy, porównując nieporównywalne wielkości - liczbę żołnierzy zawodowych w 2015 do liczb wszystkich żołnierzy obecnie. Ocenił też, że wojsko liczące 300 tys. żołnierzy to propaganda.


W reakcji szef MON przytoczył historię z 14. pułku przeciwpancernego w Suwałkach. Relacjonował, że podczas przysięgi w tej jednostce spotkał się z żołnierzami i zapytał ich, czym zajmowali się przed przystąpieniem do wojska. Jak mówił, jedna z młodych kobiet, odparła, że przed przystąpieniem do wojska wyjeżdżała do pracy do Niemiec. "No i właśnie to jest wasza metoda: wypychaliście ludzi, likwidowaliście jednostki wojskowe, a dziś ta dziewczyna służy w Wojsku Polskim. Rodzice są zachwyceni, że mają córkę w domu. A wy, poprzez likwidację jednostek wojskowych doprowadziliście do tego, że Polska stała otworem przed Putinem i Rosją" - zarzucił politykom PO.


Jak mówił, poprzez likwidację 1. Dywizji Zmechanizowanej im. Tadeusza Kościuszki za rządów PO-PSL została otwarta Brama Brzeska - teren pomiędzy Warszawą a granicą białoruską. "Dla kogo otworzyliście? Dla Rosji? My tę bramę zamknęliśmy, jest już 18. Dywizja Zmechanizowana, +Żelazna Dywizja+, w tym roku na jej wyposażenie trafią czołgi Abrams" - zwrócił się do opozycji Błaszczak. Jak dodał, polskie siły zbrojne rozwijają się, także liczebnie.(PAP)


autor: Mikołaj Małecki


mml/ mok/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 09:30 Bortniczuk: jestem w 99 procentach przekonany, że bojkot igrzysk w Paryżu nie będzie potrzebny Minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk wyraził przekonanie, że bojkot przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu, ze względu na ewentualny start… » więcej 2023-03-30, godz. 09:10 Dinozaury miały ścięgna podobne do ptasich - ustalili polscy badacze Ścięgna u dinozaurów przechodziły proces kostnienia podobnie jak u ptaków - dowodzą badania polskich paleontologów, opublikowane na łamach „Zoological… » więcej 2023-03-30, godz. 09:10 M. Przydacz: na szczycie B9 w Łodzi - kwestie bezpieczeństwa Europy wschodniej i środkowej Dominującymi tematami spotkania szefów dyplomacji Bukareszteńskiej Dziewiątki będą kwestie bezpieczeństwa w obliczu agresywnej rosyjskiej polityki w regionie… » więcej 2023-03-30, godz. 08:50 Turniej ATP w Miami - Włoch Sinner pierwszym półfinalistą Rozstawiony z '10' włoski tenisistka Jannik Sinner pokonał Fina Emila Ruusuvuoriego 6:3, 6:1 i został pierwszym półfinalistą turnieju ATP 1000 na twardych… » więcej 2023-03-30, godz. 08:50 USA/ Biały Dom: nie mamy żadnych dowodów na nieprawidłowe wykorzystanie pomocy dla Ukrainy Nie mamy żadnych dowodów na to, by doszło do rażących naruszeń w sprawie zarządzania pomocą zbrojeniową dla Ukrainy - powiedział w środę rzecznik amerykańskiej… » więcej 2023-03-30, godz. 08:40 Żołnierze spod Bachmutu: dla nas ważny jest każdy centymetr ukraińskiej ziemi Rosjanie cały czas atakują. My staramy się ich zatrzymać, a jak jest możliwość to kontratakować. Dla nas ważny jest każdy centymetr ukraińskiej ziemi… » więcej 2023-03-30, godz. 08:40 W. Brytania/ Resort obrony: Rosja chce przyciągnąć do wojska 400 tys. ochotników Rosja przygotowuje wielką kampanię rekrutacyjną w celu pozyskania 400 tys. dodatkowych żołnierzy, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by kampania przyciągnęła… » więcej 2023-03-30, godz. 08:30 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów hokejowej ligi NHL: Toronto Maple Leafs - Florida Panthers 2:3 (po dogr.)Washington Capitals - New York Islanders 1:2 (po karnych)… » więcej 2023-03-30, godz. 08:30 Rosyjski noblista Muratow dla BBC: ludzie w Rosji są napromieniowani propagandą promującą broń i wojnę atomową Ludzie w Rosji są napromieniowani propagandą państwowych mediów, która teraz promuje broń i wojnę atomową - mówi w wywiadzie dla BBC Dmitrij Muratow… » więcej 2023-03-30, godz. 08:30 M. Przydacz: prezydent Duda krytycznie ocenia decyzję MKOL i próby upolityczniania sportu i sportowców Z cała pewnością decyzja MKOL będzie wykorzystywana politycznie przez prezydenta Rosji Władimira Putina. Prezydent Andrzej Duda krytycznie ustosunkowuje się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »