Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 10:40 Autor: PAP

Izrael/ "Haaretz": żona premiera zażądała od służb specjalnych zajęcia się naprawami w jej prywatnej willi

Żona premiera Izraela Benjamina Netanjahu zażądała, aby izraelska służba specjalna Szin Bet zajęła się porządkami w jej prywatnym domu. Po tym jak urzędnicy z kancelarii premiera, do których przekierowano wniosek, odmówili prośbie, zmuszono ich do odejścia - poinformował portal dziennika "Haaretz".

Sara Netanjahu, żona premiera, który po raz kolejny objął urząd w 2022 r., zażądała od Szin Bet wymiany żaluzji w jej willi w Cezarei - przekazały źródła zaznajomione ze sprawą, na które powołał się izraelski dziennik. Prośba została natychmiast przekazana przez szefostwo służby specjalnej do kancelarii premiera.


Urzędnicy z kancelarii premiera zapytali Szin Bet, czy naprawy są konieczne ze względów bezpieczeństwa. Gdy stwierdzono, że tak nie jest, Szin Bet wycofało wniosek. Sara Netanjahu wysłała dodatkowe wnioski do różnych przedstawicieli administracji, w tym o sfinansowanie naprawy płotu wokół jej domu, wymianę oświetlenia w ogrodzie i zakup sześciu urządzeń grzewczych. Początkowo żona premier argumentowała, że wymiana oświetlenia jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa w willi.


Po zbadaniu prośby uznano, że nie jest to prawda, ale zadecydowano, że ochroniarze domu zostaną wyposażeni w latarki.


Ponadto - wedle "Haaretz" - w dniu zaprzysiężenia nowego rządu w grudniu 2022 r. Sara Netanjahu wysłała do kancelarii premiera listę zakupów zatytułowaną "produkty na szabas", a kancelaria uznała tę prośbę za "wysoce niewłaściwą". Zakupione produkty wysłano jednak do prywatnego domu rodziny Netanjahu. Następnego dnia żona premiera stwierdziła, że już się skończyły, i zażądała kolejnych zakupów.


Ben Majost, wicedyrektor kancelarii premiera, zrezygnował ze stanowiska w styczniu, ponieważ zrozumiał, "że państwo Netanjahu nie chcą, abym tam pracował" - opisał "Haaretz". W ostatnim czasie inna urzędniczka kancelarii Hila Reuweni została zwolniona. To Reuweni była odpowiedzialna za zajmowanie się prośbami premiera i jego żony i odmówiła wykonania wielu z nich.


Sara Netanjahu była już wcześniej oskarżana m.in. o wykorzystywanie publicznych pieniędzy na własne cele. W 2016 roku sąd pracy uznał żonę premiera za winną obrażania personelu domowego oraz nakazał jej wypłacenie równowartości 40 tys. dolarów byłej gospodyni w rezydencji premiera, która w procesie cywilnym oskarżyła rząd o złe traktowanie i niewywiązanie się z obietnicy o zatrudnieniu jej na stałe. W 2019 r. Sara Netanjahu przyznała się przed sądem do sprzeniewierzenia 100 tys. dolarów ze środków publicznych na luksusowe usługi cateringowe (PAP)


kjm/ mms/


arch.


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 22:50 Zmarł historyk i socjolog prof. Paweł Śpiewak (opis) W wieku 71 lat zmarł historyk i socjolog, b. dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego prof. Paweł Śpiewak. O jego śmierci poinformował PAP w czwartek… » więcej 2023-03-30, godz. 22:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (30-03-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje wylosowane liczby w dniu 2023-03-30 o godz. 22:00W zakładach Lotto wylosowano1… » więcej 2023-03-30, godz. 22:40 Monika Krawczyk: prof. Pawła Śpiewaka z przyjemnością się słuchało Profesora Pawła Śpiewaka z przyjemnością się słuchało i czekało się na jego ocenę rzeczywistości - powiedziała PAP Monika Krawczyk, dyrektor Żydowskiego… » więcej 2023-03-30, godz. 22:40 LM piłkarzy ręcznych - wyniki Rywalem piłkarzych ręcznych Industrii Kielce w ćwierćfinale Ligi Mistrzów będzie Telekom Veszprem, który w czwartek u siebie pokonał Pick Szeged 38:33… » więcej 2023-03-30, godz. 22:30 Ukraina/ Prezydent Zełenski w 400. dniu wojny: przygotowujemy działania, które przyspieszą zwycięstwo Ukraina przygotowuje aktywne działania, które przyspieszą nasze zwycięstwo - poinformował w wieczornym wystąpieniu w czwartek, w 400. dniu wojny, prezydent… » więcej 2023-03-30, godz. 22:30 Liga angielska - trener Aston Villi: Cash będzie pauzował dwa lub trzy tygodnie Piłkarz reprezentacji Polski i Aston Villi Matty Cash z powodu kontuzji, jaką odniósł w spotkaniu z Czechami w eliminacjach mistrzostw Europy, będzie pauzował… » więcej 2023-03-30, godz. 22:20 R. Terlecki: w sprawach rolnictwa jestem za tym, by dokonać radykalnych ruchów Jestem zwolennikiem by w sprawach rolnictwa dokonać radykalnych ruchów - powiedział w TVP Info wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS). Trzeba bardzo sprawnej… » więcej 2023-03-30, godz. 22:20 Ekstraliga hokejowa - GKS Katowice obronił tytuł mistrzowski (opis) Hokeiści GKS Katowice pokonali u siebie tyskiego imiennika 5:2 w czwartym meczu finału ekstraligi, wygrali rywalizację 4-0 i obronili tytuł mistrza Polski… » więcej 2023-03-30, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, czwartek 30 marca, 22.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Awans do piłkarskich mistrzostw Europy w 2024 roku wydaje się być naszym absolutnym obowiązkiem. Oczekiwania… » więcej 2023-03-30, godz. 22:10 Prof. Gliński: Paweł Śpiewak był wybitny i bardzo niezależny Profesor socjologii, bardzo osobny, działacz polityczny, inspirujący recenzent życia społecznego. Wybitny i bardzo niezależny - napisał na Twitterze minister… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »