Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-09, 09:50 Autor: PAP

Turcja/ W kraju przywrócono dostęp do Twittera, ograniczony w związku z krytyką rządu po trzęsieniu ziemi

W Turcji przywrócono w czwartek dostęp do Twittera po tym, gdy główni dostawcy usług komórkowych przez kilkanaście godzin blokowali serwis z powodu rosnącej krytyki reakcji rządu w Ankarze na tragiczne trzęsienie ziemi - informuje AFP.

"Dane pokazują, że dostęp do Twittera w Turcji jest przywracany po tym, gdy był godzinami ograniczany" - podała organizacja pozarządowa NetBlocks, zajmująca się monitorowaniem wolności w internecie.


Turecki wiceminister transportu i infrastruktury Omer Faith Sayan poinformował w czwartek, że rozmawiał z przedstawicielami zarządu Twittera. Przypomniał im o "odpowiedzialności firmy wobec mierzącego się z kataklizmem kraju" oraz wyraził oczekiwanie lepszej współpracy w zakresie "walki z dezinformacją", usuwania fałszywych kont i "działań przeciwko treściom, które mogą szkodzić bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu" - pisze agencja Reutera.


Jeszcze w środę właściciel i prezes Twittera Elon Musk napisał, że jego firma została poinformowana przez turecki rząd o rychłym przywróceniu dostępu do serwisu.


Od poniedziałkowych trzęsień ziemi, które zniszczyły południowo-wschodnią Turcję i północno-zachodnią Syrię Twitter jest używany przez rodziny do poszukiwania swoich zaginionych bliskich, informowania o zawalonych budynkach i koordynowania pomocy - przypomina Reuters. W kataklizmie zginęło ponad 16 tys. osób, z czego blisko 13 tys. w Turcji.


Ograniczenie dostępu do Twittera może wpłynąć na podejmowane oddolnie działania w trwającej akcji ratunkowej, a Turcja "wiele razy w historii ograniczała dostęp do mediów społecznościowych podczas klęsk żywiołowych i incydentów związanych z bezpieczeństwem" - komentuje NetBlocks.


Turecka policja aresztowała od poniedziałku kilkadziesiąt osób w związku z postami w mediach społecznościowych, które krytykowały rządową reakcję na kryzys - informuje AFP. (PAP)


adj/ ap/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 13:10 Lublin/ Przeszczepy szpiku także od dawców niespokrewnionych w szpitalu klinicznym nr 1 Przeszczepy szpiku także od dawców niespokrewnionych będą przeprowadzane w szpitalu klinicznym nr 1 w ramach Lubelskiego Ośrodka Dawców Szpiku. Według szacunków… » więcej 2023-03-23, godz. 13:10 UNICEF uruchomił w Polsce sześć Spilno Hubs, by wspierać m.in. uchodźców z Ukrainy UNICEF otworzył właśnie szóste Spilno Hub, aby wspierać uchodźców, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie i integrację lokalnych społeczności. W ciągu… » więcej 2023-03-23, godz. 13:10 MŚ w łyżwiarstwie figurowym - Uno prowadzi w rywalizacji solistów, Samojłow odpadł Broniący tytułu reprezentant gospodarzy Shoma Uno prowadzi po programie krótkim solistów na mistrzostwach świata w łyżwiarstwie figurowym w japońskiej… » więcej 2023-03-23, godz. 13:10 RPO: mamy do czynienia ze zjawiskiem stereotypizacji dot. osób chorujących na epilepsję Mamy do czynienia ze zjawiskiem stereotypizacji, z uprzedzeniami. Ludzie z epilepsją odczuwają negatywne skutki tych zjawisk w swoim życiu w społeczeństwie… » więcej 2023-03-23, godz. 13:10 MSWiA i MEiN: powołamy Wyższą Szkołę Straży Granicznej w Koszalinie (opis) Powołamy Wyższą Szkołę Straży Granicznej w Koszalinie - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński. W czwartek z szefem MEiN Przemysławem Czarnkiem podpisał… » więcej 2023-03-23, godz. 13:00 Ekstraklasa piłkarek ręcznych - Agata Cecotka trenerem Piotrcovii Krzysztof Przybylski przestał pełnić funkcję trenera występującej w ekstraklasie piłkarek ręcznych Piotrcovii Piotrków Trybunalski. Zastąpiła go 43-letnia… » więcej 2023-03-23, godz. 13:00 Francja/ Sklepy w Paryżu zamykają się wcześniej z obawy przed demonstracjami W obawie przed czwartkowymi protestami przeciwników reformy emerytalnej wiele sklepów i restauracji w pobliżu placu Opery w Paryżu zamyka się dużo wcześniej… » więcej 2023-03-23, godz. 13:00 Białystok/ Konferencja naukowa o badaniach archeologicznych w regionie Badaniom archeologicznym prowadzonym w Podlaskiem a dotyczącym m.in. Jaćwingów, fortec na bagnach z epoki brązu i odkryć podczas prac archeologicznych w Tykocinie… » więcej 2023-03-23, godz. 12:50 Hugh Grant nie wierzył w sukces filmu „Cztery wesela i pogrzeb”. Uważał, że to „kompletne g***no” Dzięki roli w tym filmie kariera Hugh Granta nabrała rozpędu, a on sam zaczął być uznawany za jednego z największych ekranowych amantów. Mowa o słynnej… » więcej 2023-03-23, godz. 12:50 Gdańsk/ W terminalu promowym udaremniono przemyt leków z zawartością opioidów Funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej (MOSG) przy pomocy psa służbowego wykryli na terenie terminalu promowego na Westerplatte przemyt farmaceutyków… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »