Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-08, 18:10 Autor: PAP

Senat: zgłoszono dwie poprawki mniejszości do ustawy o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej

W środę podczas obrad Senatu zgłoszono dwie poprawki mniejszości do ustawy o inwestycjach w obiekty energetyki jądrowej. Wiceminister resortu klimatu Adam Guibourge - Czetwertyński poinformował, że w przypadku pierwszego bloku jądrowego nie są przewidziane wywłaszczenia, bo ma być on zlokalizowany na terenie Lasów Państwowych.

W środę Senat zajął się ustawą o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących i niektórych innych ustaw. We wtorek senackie komisje środowiska i gospodarki poparły nowelizację ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej z poprawką redakcyjną. Ustawa ma w opinii rządu m.in. ograniczyć ryzyka przy budowie elektrowni jądrowych.


Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourge - Czetwertyński poinformował senatorów, że rząd szacuje, iż dzięki zapisom projektu ustawy skróci proces licencjonowania elektrowni jądrowej o rok lub półtora.


Podczas środowych obrad Senatu wprowadzono dwa wnioski mniejszości, które były poprawkami biura legislacyjnego. W pierwszej poprawce zaproponowano, żeby przyjąć definicję elektrowni jądrowej zawartą w ustawie prawo atomowe i należy uznać ją za podstawową.


Druga poprawka mniejszości zakłada, że do wszczętych, a niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy postępowań w sprawie wydawania opinii, o których mowa w ustawie, stosuje się przepisy ustawy zmieniającej.


Wiceminister Adam Guibourge - Czetwertyński odpowiadając na pytania senatorów zaznaczył, że obecnie trwają konsultacje transgraniczne dotyczące projektu budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. "Planowane są już spotkania z państwami, które są w zasięgu działania zgodnie z przepisami unijnymi i zgodnie z międzynarodowymi konwencjami" - powiedział.


Dodał, że jeśli chodzi o pierwszą lokalizacje elektrowni jądrowej nie są przewidziane wywłaszczenia. "Ten blok ma być zlokalizowany na terenie Lasów Państwowych".


Podkreślił też, że Komisja Europejska analizowała proponowane w ustawie przepisy i nie zgłosiła żadnych zastrzeżeń.


"Westinghouse wybraliśmy, jako dostawcę technologii nie jako wykonawcę tej inwestycji tzn., że będziemy od nich zamawiać projekt pod specyfikację, która odpowiada rozwiązaniu, które oferuje Westinghouse" - stwierdził wiceminister. Zapewnił, że bezprzetargowy wybór firmy Westinghouse był konsultowany z Komisją Europejską.


Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej przewiduje rozszerzenie katalogu inwestycji towarzyszących budowie elektrowni jądrowych, w szczególności o inwestycje niezbędne do prowadzenia badań środowiskowych i lokalizacyjnych na potrzeby budowy samej elektrowni oraz infrastruktury towarzyszącej.


Tzw. decyzja zasadnicza ma być wydawana na początkowym etapie całego procesu - przed decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji. Decyzja o wskazaniu lokalizacji inwestycji oraz zezwolenia na wejście na teren nieruchomości ma zostać rozszerzona o pomiary, badania lub inne prace, które są niezbędne do sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko.


Zgodnie z nowymi przepisami nabywca lub zbywca nieruchomości objętej decyzją o wskazaniu lokalizacji inwestycji zobowiązani będą do zgłoszenia właściwemu wojewodzie danych nowego właściciela. Brak zgłoszenia i prowadzenie postępowania bez udziału nowego właściciela nie będzie stanowiło podstawy do wznowienia postępowania lub stwierdzenia nieważności.


Organy administracji publicznej na uzasadniony wniosek inwestora mają udostępniać nieodpłatnie informacje i dane do wykorzystania w związku z wykonywaniem zadań związanych z obiektami energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących. Ma to pozwolić na redukcję kosztów oraz usprawnienie procesu przygotowania i realizacji przedsięwzięcia.


Wprowadzona zostanie możliwość tymczasowej eksploatacji obiektu jądrowego po uzyskaniu zezwolenia na rozruch. Do czasu wydania zezwolenia na eksploatację obiektu jądrowego, jednak nie dłużej niż przez czas określony w zezwoleniu na rozruch, eksploatacja będzie mogła być prowadzona na podstawie zezwolenia oraz zatwierdzonego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki raportu z rozruchu obiektu jądrowego. Rozwiązanie to pozwoli uniknąć wielomiesięcznego wyłączenia bloku jądrowego. (PAP)


autorka: Anna Bytniewska


ab/ drag/


Kraj i świat

2023-03-28, godz. 11:40 "Jubileusz" A. Czechowa kolejną premierą teatru Podtekst z Łodzi W sobotę w Bałuckim Centrum Twórczości Lutnia w Łodzi odbędzie się kolejna premiera teatru Podtekst. Tym razem to komedia 'Jubileusz' Antoniego Czechowa… » więcej 2023-03-28, godz. 11:40 P. Jabłoński: dzielimy się doświadczeniami nt. reform z wieloma państwami, także z Izraelem Dzielimy się doświadczeniami z wieloma państwami, także z Izraelem, o wprowadzanych przez nas reformach np. sądownictwa - podkreślił we wtorek wiceszef… » więcej 2023-03-28, godz. 11:40 Japonia/ Szef MSZ: Rosja nasila działania wojskowe również na Dalekim Wschodzie Rosja, która prowadzi agresywną wojnę przeciwko Ukrainie, nasila również działania wojskowe na Dalekim Wschodzie - ostrzegł we wtorek szef MSZ Japonii Yoshimasa… » więcej 2023-03-28, godz. 11:40 Raport: pod koniec ub.r. blisko 4,23 mln Polaków z prywatnym ubezpieczeniem, o 9,2 proc. więcej rdr Pod koniec ub.r. prywatne ubezpieczenie posiadało blisko 4,23 mln Polaków, tj. o 9,2 proc. więcej rdr. Przeznaczyliśmy na nie 1,3 mld zł brutto, tj. o 17… » więcej 2023-03-28, godz. 11:30 Podhale/ Po opadach śniegu problemy na drogach Po opadach śniegu we wtorek od rana panują duże utrudnienia na podhalańskich drogach. Problemy na podjazdach mają m.in. kierowcy na popularnej Zakopiance. » więcej 2023-03-28, godz. 11:20 Politico: Estonia wysyła na Ukrainę złom, a na koszt UE modernizuje własne wojsko Estonia wysyła na Ukrainę swój złom, a na koszt Unii Europejskiej modernizuje własne wojsko - pisze we wtorek portal Politico, powołując się na rozmowy… » więcej 2023-03-28, godz. 11:20 Lenny Kravitz tej jesieni wyda nowy album, a w przyszłym roku ruszy w trasę koncertową Od wydania jego ostatniej płyty „Raise Vibration” minęło już prawie pięć lat. Wszystko wskazuje na to, że czas oczekiwania na kolejną powoli dobiega… » więcej 2023-03-28, godz. 11:10 Rybołowy wracają z zimowisk na Ziemię Lubuską Rybołowy wracają z zimowisk na Ziemię Lubuską należącą do jednych z ważniejszych ostoi tego gatunku w naszym kraju. Rybołów ma tu nawet swoją specjalną… » więcej 2023-03-28, godz. 11:10 Francja/ Saint-Denis, Aix-en-Provence i Valenciennes francuskimi miastami z najwyższym wskaźnikiem przestępczości Liczba wykroczeń we francuskich miastach systematycznie rośnie. Najwięcej przestępstw na 10 000 mieszkańców zanotowały w 2022 roku Saint-Denis, Aix-en-Provence… » więcej 2023-03-28, godz. 11:10 Tatry/ Po opadach śniegu trzeci stopień zagrożenia lawinowego Po intensywnych opadach śniegu w Tatrach od wtorku obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego - ogłosiło TOPR. Odradzane są wszelkie wyjścia w wyższe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »