Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-08, 17:40 Autor: PAP

Minister ds. UE: liczę, że decyzje Sejmu ws. nowelizacji ustawy o SN przybliżą nas do pozyskania środków z KPO

Liczę, że dziś będzie decyzja Sejmu, aby odrzucić poprawki Senatu do noweli ustawy o SN; następnie też liczę na pozytywną decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, że to przybliży nas do pozyskania środków z KPO - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

W środę wieczorem Sejm ma głosować poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, które Senat przyjął w ubiegłym tygodniu.


Przed blokiem głosowań minister ds. UE na konferencji prasowej w Sejmie podkreślił, że nowelizacja ma wypełnić tzw. kamienie milowe ws. KPO. "W przestrzeni publicznej od wczoraj funkcjonuje taka informacja, jakoby komisarz Didier Reynders, z którym prowadziłem ustalenia dotyczące tego projektu, zajmował jakieś stanowisko, które zmienia te ustalenia czy też tą ocenę Komisji Europejskiej" - podkreślił Szynkowski vel Sęk. "Jesteśmy w stałym kontakcie z Komisją Europejską. Nic takiego nie ma miejsca" - oświadczył.


"Liczę, że dzisiaj (będzie) decyzja Sejmu, aby odrzucić poprawki Senatu (...), a następnie też liczę na pozytywną decyzję pana prezydenta, że to przybliży nas do pozyskania środków z Krajowego Planu Odbudowy" - dodał minister.


Jak podkreślił, Komisja Europejska w tej sprawie w sposób nowy - w stosunku do tego o czym wiemy - głosu nie zabierała.


Według Szynkowskiego vel Sęka jeśli przyjęta zostanie ustawa o SN, a także tzw. ustawa wiatrakowa, nie będzie przeszkód, aby złożyć wniosek o wypłatę środków z KPO i pozyskać ważne środki do polskiego budżetu.


Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym 13 stycznia br. Według jej autorów, posłów PiS, ustawa ta ma wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na KPO. Zgodnie z nowelizacją sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie - jak obecnie - Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, którymi też miałby częściowo zajmować się NSA.


Senackie poprawki zakładają zaś m.in. zniesienie Izby Odpowiedzialność Zawodowej SN i przeniesienie rozpatrywania spraw dyscyplinarnych - m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, notariuszy i radców prawnych - do Izby Karnej SN. Zgodnie z tymi poprawkami, do Izby Karnej trafiłyby także sprawy immunitetowe sędziów i prokuratorów. Głosowania nad poprawkami Senatu odbędą się w Sejmie w środę po południu.(PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ par/


Kraj i świat

2023-03-24, godz. 13:40 Prezydent: nasze państwo zawsze stało w obronie wszystkich swoich obywateli (krótka2) W czasie II wojny światowej zginęło prawie 6 mln polskich obywateli, pośród których 3 mln pochodzenia żydowskiego. Nasze oba narody, nasze państwo doświadczyło… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Japonia/ Kyodo: instytut agencji kosmicznej wykluczył z badań Rosjan i Chińczyków Instytut badawczy japońskiej agencji kosmicznej JAXA zakazał przyjmowania naukowców z Rosji i Chin, by chronić wrażliwe dane, które mogłyby być wykorzystane… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 WSA utrzymał w mocy mazowiecką uchwałę antysmogową Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Prokuratury Krajowej na mazowiecką uchwałę antysmogową określając zarzuty jako 'niezrozumiałe'… » więcej 2023-03-24, godz. 13:40 Szef MON: Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w sierpniu Radomiu (opis) Podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2023, które odbędą się w ostatni weekend sierpnia w Radomiu zaprezentowane zostaną wszystkie typy samolotów… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Świętokrzyskie/ Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla osób niepełnosprawnych powstanie w gminie Ożarów Centrum opiekuńczo-mieszkalne dla niepełnosprawnych powstanie w miejscowości Sobów w gminie Ożarów (Świętokrzyskie). Całkowity koszt inwestycji, której… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Rzecznik PiS o "babciowym": już chyba nikt nie wierzy w obietnice Tuska Już chyba nikt nie wierzy w obietnice szefa PO Donalda Tuska - powiedział w piątek rzecznik PiS Rafał Bochenek, odnosząc się do pomysłu wprowadzenia 'babciowego'… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Dowódca patrolu saperskiego: przy budowie obwodnicy Opatowa doszło do wybuchu 100-kilogramowej bomby lotniczej Saperzy zakończyli oględziny miejsca eksplozji, do której doszło przy budowie obwodnicy Opatowa (Świętokrzyskie). Wojskowi potwierdzili w piątek, że na… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Ukraina/ Rok po zniszczeniu rosyjskiego okrętu Saratow gen. Załużny publikuje nagranie płonącej jednostki Rok temu siły ukraińskie przeprowadziły atak rakietowy na okrety wroga w okupowanym Berdiańsku; zniszczono okręt desantowy Saratow - przypomniał w piątek… » więcej 2023-03-24, godz. 13:30 Rzecznik rządu: w administracji publicznej nie zaleca się instalowania w telefonach aplikacji, które nie są sprawd… W ramach wewnętrznych procedur bezpieczeństwa w administracji publicznej nie zaleca się instalowania aplikacji, które nie są w istotny sposób sprawdzone… » więcej 2023-03-24, godz. 13:20 Szefernaker: utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego Utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie to krok milowy na drodze rozwoju Pomorza Środkowego - powiedział w piątek w Koszalinie wiceminister… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »