Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-08, 17:40 Autor: PAP

Komisje sejmowe zakończyły prace nad projektem ustawy dot. powoływania rad seniorów

Połączone Komisje Polityki Senioralnej i Samorządu Terytorialnego zakończyły prace nad projektem ustawy dotyczącej powoływania rad seniorów nie tylko w gminach, ale także na poziomie samorządów powiatowych oraz województw - poinformowała w środę przewodnicząca komisji senioralnej Joanna Borowiak.

"To jest projekt długo oczekiwany. Odpowiadamy tym projektem na głosy seniorów. Chcemy, aby rady seniorów były tworzone nie tylko w gminach, ale także, żeby powstawały na poziomie samorządów powiatowych oraz województw" - mówiła.


"Ogromnym potencjałem naszych seniorów (...) jest przede wszystkim czas i seniorzy chcą ten czas poświęcić innym osobom, mieszkańcom swoich lokalnych społeczności. Chcą się podzielić swoim czasem, swoimi doświadczeniami, umiejętnościami i chcą brać udział w życiu swoich małych ojczyzn, lokalnych społeczności". Podkreślała, że seniorzy chcą być aktywni.


"Dlatego cieszę się, że udało nam się dzisiaj zakończyć pracę nad tym projektem i że dzisiaj ten projekt, mam nadzieję, będzie przegłosowany" - podsumowała.


Regulacja, która daje możliwość powołania rady seniorów na szczeblu powiatowym oraz wojewódzkim, to inicjatywa poselska dwóch klubów - Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej.


Rada seniorów to ciało kolegialne o charakterze konsultacyjnym, doradczym i inicjatywnym, którego głównym celem jest wsparcie rady gminy w realizacji zadań skierowanych wobec osób starszych.


Obecne prawo umożliwia powołanie rady seniorów jedynie na poziomie gminnym. Poselska inicjatywa zakłada wprowadzenie zmian, które uregulują m.in. możliwość powołania rady seniorów również na szczeblu powiatowym oraz wojewódzkim.


W uzasadnieniu do projektu autorstwa PiS zwrócono uwagę, że mimo wzrostu świadomości znaczenia i roli seniorów we współczesnym świecie rady seniorów nie stały się zjawiskiem powszechnym. (PAP)


Autorka: Katarzyna Herbut


kh/ mhr/


Kraj i świat

2023-03-23, godz. 08:00 Liga NHL - wyniki, tabele Wyniki środowych meczów hokejowej ligi NHL: Colorado Avalanche - Pittsburgh Penguins 2:5Edmonton Oilers - Arizona Coyotes 4:3 po dogr.Tabele: Atlantic Division1… » więcej 2023-03-23, godz. 07:50 Były hokeista NHL Słowak Chara zadebiutuje w prestiżowym maratonie w Bostonie Były hokeista NHL, 46-letni Słowak Zdeno Chara, który karierę zakończył we wrześniu, podejmuje nowe wyzwanie. Zamierza wystartować w maratonie i to jednym… » więcej 2023-03-23, godz. 07:40 ISW: Rosyjska ofensywa pod Bachmutem zwalnia; wojska angażowane są głównie wokół Awdijiwki Rosjanie poczynili niewielkie postępy w południowej części Bachmutu, lecz tempo ich operacji zwalnia; Ukraińcy przeprowadzili kontrataki na południowo-zachodnich… » więcej 2023-03-23, godz. 07:40 Adrian Zandberg odpowiada Tuskowi: neoliberalizm skończył się przejęciem władzy przez PiS W centrum polityki przyszłego rządu powinien być zwykły człowiek, jego jakość życia, a nie zyski milionerów. Neoliberalizm skończył się przejęciem… » więcej 2023-03-23, godz. 07:40 Sondaż Ipsos: blisko połowa Polaków źle ocenia działania rządu w sprawie cen energii i jej dostępności 47 proc. badanych wskazało, że rząd niewłaściwie zadbał o przygotowania do sezonu grzewczego, a kolejne 49 proc. obawia się, że nie będziemy należycie… » więcej 2023-03-23, godz. 07:40 Wiceszef MAP dla "Rz": nie ma dla nas innej alternatywy jak rozwój energetyki jądrowej Chcemy jak najdłużej spalać węgiel, do momentu realnego zastąpienia go atomem. Nie ma dla nas innej alternatywy jak rozwój energetyki jądrowej - powiedział… » więcej 2023-03-23, godz. 07:20 Niemiecki Volkswagen nie zamierza zamykać swojej fabryki w ujgurskim regionie Chin; w tle ludobójstwo i łamanie praw… Mimo doniesień o ludobójstwie, łamaniu praw etnicznej grupy Ujgurów w chińskiej prowincji Sinciang, firma Volkswagen nie zamierza zamykać działającej tam… » więcej 2023-03-23, godz. 07:20 Dr hab. Jędrzejko: dzieci to ofiary zerowych kompetencji rodziców (wywiad) Nie możemy sprowadzać problemu do 14-letniego dziecka, powinniśmy zapytać jego rodziców: co wyście z nim zrobili, że doprowadziliście do tego, że wychowaliście… » więcej 2023-03-23, godz. 07:20 "PB": Polacy pomogą Szwedom podbijać kosmos Rola polskich technologii kosmicznych na arenie międzynarodowej rośnie. Potwierdza to kontrakt rodzimego Thorium Space z Sivers Semiconductors ze szwedzkiej… » więcej 2023-03-23, godz. 07:20 PŚ w biegach - były szef Justyny Kowalczyk proponuje rewolucyjne zmiany Anders Aukland, były szef Justyny Kowalczyk w długodystansowym norweskim zespole zawodowym Team Santander, zaproponował radykalne zmiany w Pucharze Świata… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »