Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-08, 17:40 Autor: PAP

Śląskie/ Katowice dostaną 2,7 mln zł z Metropolii na wniosek o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029

Samorząd Katowic otrzyma niespełna 2,7 mln zł dotacji z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na przygotowanie wniosku aplikacyjnego umożliwiającego udział w naborze do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 r. – zdecydowało w środę zgromadzenie Metropolii.

Choć formalnie kandydatem mają być Katowice, już w ub. roku o wsparciu przygotowań stolicy regionu zdecydowała cała zrzeszająca 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.


W środę zgromadzenie GZM przyjęło uchwałę ws. „udzielenia pomocy finansowej miastu Katowice w formie dotacji celowej z przeznaczeniem na dofinansowanie realizacji projektu polegającego na opracowaniu wniosku aplikacyjnego umożliwiającego udział w naborze do konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury na rok 2029, organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wraz z działaniami towarzyszącymi”. Dotacja wyniesie 2,67 mln zł.


To kolejny krok w stronę formalnego zgłoszenia kandydatury Katowic do tytułu ESK 2029. Najpierw deklarację współpracy przy ubieganiu się o tytuł podpisali w kwietniu ub. roku prezydent Krupa, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, przewodniczący zarządu Metropolii Kazimierz Karolczak oraz pomysłodawca starań, eurodeputowany Łukasz Kohut.


Zasady konkursu nie pozwalają na wspólną aplikację w formule konsorcjum, dlatego liderem projektu zostaną Katowice, natomiast przygotowanie aplikacji konkursowej zostanie powierzone samorządom Katowic i Sosnowca. W prace przygotowawcze i obchody włączona będzie cała Metropolia.


W połowie listopada ub. roku wolę współpracy z Katowicami w staraniach o tytuł ESK 2029 potwierdzili uchwałą członkowie zgromadzenia GZM. W połowie grudnia ub. roku katowicka rada miasta jednogłośnie przyjęła uchwałę intencyjną ws. ubiegania się miasta o tytuł i upoważnienia prezydenta Krupy do działań związanych z przygotowaniami do jego uzyskania.


Dotychczas tytuł Europejskiej Stolicy Kultury otrzymały dwa polskie miasta: Kraków w 2000 r. oraz Wrocław w 2016 r. Po raz kolejny Polska może zgłosić swoje miasto do konkursu w 2023 r. Jego zwycięzca będzie organizować wydarzenia w 2029 r. Na mocy kwietniowej deklaracji przygotowanie aplikacji konkursowej powierzono Katowicom oraz Sosnowcowi.


Miasta chcące aplikować o tytuł ESK 2029 muszą pisemnie poinformować Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zamiarze złożenia wniosku do 14 sierpnia 2023 r. i przedłożyć go do 15 września 2023 r.


Proces ubiegania się o tytuł ESK i późniejszej realizacji obchodów ma kilka etapów: przygotowanie pierwszej wersji aplikacji, poprzedzone badaniami i obszernymi konsultacjami, preselekcja kandydatur (koniec 2023 r.), uszczegółowienie aplikacji i programu planowanych obchodów z uwzględnieniem rekomendacji, ostateczne wyłonienie ESK 2029 roku (do końca 2024 r.), czteroletnie przygotowania, obchody w 2029 r. i ewaluacja do końca 2030 r.


Prezydent Katowic w kwietniu ub. roku przypominał, że miasto ubiegało się o tytuł w 2016 r. – wówczas bez powodzenia. Jego zdaniem, potencjał stolicy GZM od tej pory mocno się zwiększył. Powstały nowe instytucje, realizowane są nowe projekty, zbudowano siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w powstałej kosztem ponad miliarda złotych Strefie Kultury.


W listopadzie natomiast przewodniczący zarządu Metropolii akcentował, że kultura wzbogaca życie społeczne, jest wspólnym dobrem i kształtuje tożsamość, przyczynia się też do rozwoju ekonomicznego i buduje markę Metropolii w kraju i świecie.


Zgodnie z uzasadnieniem listopadowej uchwały Metropolii, przystąpienie do konkursu, a następnie ewentualna wspólna realizacja programu ESK, pozwoli zrealizować cele statutowe GZM związane z promocją Metropolii przez działania interdyscyplinarne, wspieranie rozwoju kultury i twórczości artystycznej, wykorzystywanie potencjału gmin członkowskich, pobudzanie kreatywności i inspirowanie zmian, umożliwiających przyspieszenie procesów gospodarczych i społecznych.


Działanie „Europejskie Stolice Kultury” (ESK) jest inicjatywą Unii Europejskiej. Ma na celu ochronę i promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie oraz podkreślanie ich cech wspólnych. Przyczynia się do zwiększenia poczucia przynależności obywateli do wspólnej przestrzeni kulturowej.


Tytuł jest przyznawany od ponad 30 lat jednemu lub kilku miastom z państw Unii Europejskiej. Miasta, które tytuł ten otrzymują, stają się na 12 miesięcy animatorami życia kulturalnego całej Unii Europejskiej i prezentują swoją ofertę oraz dziedzictwo na arenie międzynarodowej. Otrzymanie tytułu i wsparcia finansowego jest więc okazją do promocji regionów i przyciągnięcia zagranicznych gości.(PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ pat/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 18:10 NFZ: choroba afektywna dwubiegunowa często zaczyna się od depresji Choroba afektywna dwubiegunowa może wystąpić w każdym wieku i często zaczyna się od depresji. Charakteryzuje się manią, przygnębieniem lub depresją… » więcej 2023-03-31, godz. 18:10 Prognoza pogody na 1 i 2 kwietnia Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nad Półwyspem Skandynawskim i Półwyspem Iberyjskim pozostawać będą układy wyżowe. Pozostały… » więcej 2023-03-31, godz. 18:10 Mazowieckie/ W Ciechanowie efekty oszczędzania energii większe niż ustawowe W Ciechanowie w obiektach, gdzie wprowadzono racjonalizację zużycia prądu spadło ono o więcej niż wymagane ustawą poziomy - od 10 do nawet 69 proc. To efekt… » więcej 2023-03-31, godz. 18:00 Warszawa/ W CNK otwarto Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego W Centrum Nauki Kopernik otwarto nową placówkę edukacyjną - Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego. W nowoczesnym budynku mieści się ośrodek badawczo-rozwojowy… » więcej 2023-03-31, godz. 18:00 Szef MSZ: podczas szczytu B9 w Łodzi omawialiśmy m.in. wzmocnienie wschodniej flanki NATO i wsparcie Ukrainy (opis) Wśród tematów rozmów szefów MSZ państw B9 w Łodzi były m.in.: pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa w Europie, działania na rzecz wzmocnienia wschodniej… » więcej 2023-03-31, godz. 18:00 We Wrocławiu uruchomiono kolejną jadłodzielnię Na bazarze Komandor uruchomiono w piątek nową jadłodzielnię. To kolejne takie miejsce na wrocławskich targowiskach, gdzie można podzielić się jedzeniem… » więcej 2023-03-31, godz. 17:50 W weekend politycy PiS odwiedzą m.in. województwa: lubelskie, łódzkie, dolnośląskie i kujawsko-pomorskie Politycy PiS będą w weekend kontynuowali objazd kraju. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek odwiedzi województwo lubelskie, przewodniczący Komitetu Stałego Rady… » więcej 2023-03-31, godz. 17:40 Wielkopolskie/ Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy fragmentu S11 Jarocin - Ostrów Wlkp. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy 49 km. odcinka drogi ekspresowej S11 między Jarocinem… » więcej 2023-03-31, godz. 17:40 MKiŚ: w przypadku zagrożenia toksyną ze strony "złotej algi" GIOŚ powiadomi służby w ciągu godziny Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył monitoring interwencyjny 'złotej algi' w polskich rzekach; w przypadku jej masowego zakwitu… » więcej 2023-03-31, godz. 17:40 Amerykańscy gwardziści i WOT planują rozszerzenie współpracy Rozszerzenie szkoleń prowadzonych przez Gwardię Narodową Illinois m.in. o kursy zabezpieczenia logistycznego i obrony przed bronią masowego rażenia to temat… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »