Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-08, 17:00 Autor: PAP

Śledczy: na przełomie lutego i marca finał śledztwa ws. wyburzenia bielskiej kamienicy

Na przełomie lutego i marca Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała - Południe planuje zakończyć postępowanie w sprawie rozbiórki kamienicy w centrum Bielska-Białej – dowiedziała się w środę PAP od rzecznik bielskiej prokuratury okręgowej Agnieszki Michulec.

"Aktualnie przeprowadzana jest analiza opinii wydanej w tej sprawie przez biegłych informatyków. Zakończenie postępowania planowane jest na przełomie lutego i marca" – oznajmiła prokurator Michulec.


W sprawie rozbiórki w maju ubiegłego roku kamienicy zarzuty usłyszało czworo urzędników, w tym - niedopełnienia obowiązków w związku z wyburzeniem budynku - wiceprezydent Bielska-Białej Przemysław Kamiński (wyraził zgodę na podanie pełnych danych - PAP). Samorządowiec nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów.


Pozostała trójka w ocenie śledczych nie dopełniła obowiązku zasięgnięcia opinii Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach przed wydaniem decyzji administracyjnej nakazującej rozbiórkę. Mieli też przekroczyć uprawnienia wydając opinię w sprawie budynku. Należy to bowiem do kompetencji wojewódzkiego konserwatora.


W postępowaniu chodzi o dwupiętrową kamienicę przy ul. Cyniarskiej, w ścisłym centrum miasta. W grudniu 2021 r. została wpisana na listę zabytków, ale bielski magistrat odwołał się od tej decyzji. W połowie maja 2022 r., gdy procedura jeszcze trwała, kamienica została przez miasto wyburzona.


Służby konserwatorskie uważają, że budynek był już wcześniej objęty ochroną na podstawie przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Była chroniona jako element układu urbanistycznego miasta Białej wpisanego do rejestru zabytków już w latach 80. XX w. Twierdzą też, że nie była w złym stanie technicznym.


Rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń w rozmowie z PAP mówił w maju, że "nadużyciem jest mówienie, iż kamienica była zabytkiem". "Procedura wpisywania tego obiektu do rejestru zabytków nie była zakończona, więc w naszym przekonaniu ten obiekt nie był chroniony ustawowo. Po drugie, mieliśmy dwie prawomocne decyzje: ZRID, który umożliwiał wyburzenie budynku, a przede wszystkim nakaz powiatowego inspektora nadzoru o rozbiórce ze względu na zły stan techniczny budynku. Mieliśmy na to 60 dni. Gdybyśmy teraz do tej rozbiórki nie przystąpili teraz, to złamalibyśmy prawo. Narażalibyśmy też mieszkańców na niebezpieczeństwo" – tłumaczył.


Po wyburzeniu budynku zawiadomienie do prokuratury złożył Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Urząd ten uważa, że doszło do nielegalnej rozbiórki. W zawiadomieniu wskazał na możliwość przekroczenia uprawnień przez urzędników, w tym wiceprezydenta miasta Przemysława Kamińskiego, który miał nadzorować zniszczenia kamienicy oraz nakazał kontynuację rozbiórki mimo wstrzymania prac przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


Dwupiętrowa kamienica z półpiętrem w dachu została wzniesiona około 1925 r. w stylu modernistyczno-ekspresjonistycznym. Była jedyną historyczną pozostałością zachodniej pierzei ulicy Cyniarskiej, która prowadziła od dawnego rynku miasta Białej (obecnie pl. Wojska Polskiego) w kierunku północnym. Zabudowa ulicy została zdewastowana przez wyburzenia z lat 1978–1981, które były związane z budową domu handlowego Klimczok. Unicestwiono wówczas zachodnią pierzeję ulicy Cyniarskiej, pozostawiając jedynie kamienicę nr 13.


Rozbiórka kamienicy to element remontu placu Wojska Polskiego i dochodzącej do niego ulicy Cyniarskiej. Magistrat chce przywrócić jej pierwotny przebieg. (PAP)


Autor: Marek Szafrański


szf/ jann/


Kraj i świat

2023-03-21, godz. 22:20 El. ME 2024 - Bereszyński nie zagra, dodatkowe powołanie dla Puchacza (krótka) Obrońca piłkarskiej reprezentacji Polski i Napoli Bartosz Bereszyński z powodu kontuzji nie zagra w najbliższych meczach eliminacji Euro 2024 z Czechami i… » więcej 2023-03-21, godz. 22:20 Francja/ Starcia demonstrantów z policją na paryskim placu Republiki Na paryskim placu Republiki doszło we wtorek wieczorem do starć protestujących przeciwko reformie emerytalnej z oddziałami policji. Również w innych miastach… » więcej 2023-03-21, godz. 22:20 Ekstraliga hokejowa – trener Płachta: drużyna pokazała charakter Hokeiści GKS Katowice pokonali w decydującym o awansie do finału mistrzostw Polski meczu Comarch Cracovię 4:0 i wygrali całą serię 4-3. 'Moja drużyna pokazała… » więcej 2023-03-21, godz. 22:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 21 marca, 22.00 Przekazujemy skrót wydarzeń sportowych: 'Nie będę kandydował na następną kadencję prezesa. Nie chcę podzielić środowiska' - przekazał obecny szef… » więcej 2023-03-21, godz. 22:10 Ukraina/ Prezydent Zełenski: zwyciężymy w heroicznej bitwie o Donbas Zwyciężymy w heroicznej bitwie o Donbas, przywrócimy normalne życie na okupowanym obecnie przez Rosjan południowym wschodzie kraju i odzyskamy Krym - zapewnił… » więcej 2023-03-21, godz. 22:10 Włochy/ Łatwiej wygrać na ringu niż wsiąść do właściwego samolotu Włoski bokser wagi półciężkiej rozłożył na ringu rywala na łopatki; porażkę poniósł na lotnisku w Paryżu, gdzie z nieznanych powodów wsiadł nie… » więcej 2023-03-21, godz. 21:50 Ekstraklasa siatkarek - 20. kolejka (tabela) Wyniki meczów 20. kolejki i tabela ekstraklasy siatkarek: 2023-03-17:Energa MKS Kalisz - #VolleyWrocław 3:0 (25:19, 25:14, 25:20) 2023-03-18:UNI Opole - Roleski… » więcej 2023-03-21, godz. 21:50 PŚ w biegach - Skistad i Klaebo wygrali sprinty w Tallinnie, 19. miejsce Staręgi Maciej Staręga zajął 19. miejsce w sprincie techniką dowolną Pucharu Świata w biegach narciarskich w Tallinnie. Zwyciężył Norweg Johannes Hoesflot Klaebo… » więcej 2023-03-21, godz. 21:40 USA/ Biały Dom: partnerstwo Rosji i Chin to małżeństwo z rozsądku, a nie sojusz Partnerstwo Rosji i Chin jest małżeństwem z rozsądku, a nie sojuszem - ocenił we wtorek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby… » więcej 2023-03-21, godz. 21:40 Turnieje WTA w Miami - Świątek znów zagra z Liu Amerykanka Claire Liu będzie pierwszą rywalką Igi Świątek w tenisowym turnieju WTA 1000 na twardych kortach w Miami (pula nagród 8,8 mln dolarów). Polka… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »