Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-08, 07:20 Autor: PAP

Biedroń: koniec zimy powinien zakończyć dyskusje o formule startu na opozycji

Koniec zimy powinien zakończyć dyskusje o formule startu opozycji - ocenił w rozmowie z PAP współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń. Przyznał, że cieszy go współpraca Polski 2050 i PSL. Jego formacja natomiast - jak poinformował - jest na ukończeniu przygotowań do kampanii wyborczej.

W ciągu ostatnich kilku dni formacje opozycyjne podejmują działania, które będą decydowały o formule startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. Nie są to jednak decyzje dotyczące wspólnej listy. Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk zlecił szefom regionów, by przystąpili do tworzenia wstępnych list wyborczych do Sejmu, partie lewicowe chcą iść wspólnym blokiem, choć nie zamykają się na inne sojusze, Porozumienie i AgroUnia łączą siły na wybory, a Polska 2050 i PSL tworzą "jedną listę spraw do załatwienia" po przejęciu władzy.


W ocenie jednego z liderów Lewicy Roberta Biedronia "koniec zimy powinien zakończyć dyskusje o formule startu na opozycji". "Na wiosnę powinniśmy masowo wyjść do wyborców z konkretnym programem i wizją Polski po rządach PiS. Dla Polek i Polaków najważniejsze jest to, by przyszły rząd ze sobą współpracował i załatwiał dla nich konkretne sprawy" - dodał.


Współprzewodniczący Nowej Lewicy podkreślił przy tym, że "sprawy list, sprawy personalne są ważne, ale nie najważniejsze".


"Dlatego cieszę się, że zaczynają ze sobą współpracować dwa konserwatywne ugrupowania na centroprawicy, czyli PSL i Ruch Hołowni. Wydaje mi się, że pasują do siebie wizją i programem. W wielu kwestiach mamy odmienne stanowiska, ale taka konserwatywna formacja jest również potrzebna na opozycji" - stwierdził Biedroń.


Polityk odniósł się także do bieżącej sytuacji wyborczej swojego środowiska. "My na Lewicy jesteśmy na ukończeniu przygotowań do kampanii. Łączymy środowiska, partie postępowe i lewicowe, tak by z jak największą siłą, zjednoczeni wejść w wiosenną ofensywę" - powiedział. "Dla nas najważniejsze są wartości, wizja i program" - podkreślił.


"Po rządach PiS chcemy doprowadzić do świeckiego państwa, równości kobiet, wywalczyć raz na zawsze prawa mniejszości. Chcemy również skończyć z tym wiecznym +nie da się+, jeśli chodzi o problem z mieszkalnictwem, sprawnymi usługami publicznymi czy drożyzną. Silna Lewica to po prostu gwarancja zmiany" - stwierdził Biedroń. (PAP)


autor: Grzegorz Bruszewski


gb/ ann/


Kraj i świat

2023-03-31, godz. 18:40 Wimbledon - szef ukraińskiego MSZ: decyzja organizatorów niemoralna Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba nazwał 'niemoralną' decyzję organizatorów wielkoszlemowego Wimbledonu o dopuszczeniu do turnieju tenisistów… » więcej 2023-03-31, godz. 18:40 KPRM: od 31 marca można składać online wniosek o paszport dla dziecka Od 31 marca formalności związane z wnioskowaniem o paszport dla dziecka do 12. roku życia, ale też dla osoby ubezwłasnowolnionej, można już składać online… » więcej 2023-03-31, godz. 18:40 Turniej WTA w Madrycie - Świątek otwiera listę zgłoszeń Iga Świątek jest na liście startowej turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie - ogłosili w piątek organizatorzy. W rozgrywanym jednocześnie turnieju… » więcej 2023-03-31, godz. 18:40 Belgia/ Od 1 kwietnia obniżka VAT na gaz i prąd W Belgii od 1 kwietnia tymczasowe obniżenie stawki podatku VAT na gaz i energię elektryczną stanie się trwałe. Wcześniej, w ramach działań mających pomóc… » więcej 2023-03-31, godz. 18:40 Reuters: zarząd MFW zaaprobował pakiet finansowy dla Ukrainy wartości 15,6 mld dolarów Zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zaaprobował w piątek wynegocjowany wcześniej pakiet finansowy dla Ukrainy wartości 15,6 mld dolarów, rozłożony… » więcej 2023-03-31, godz. 18:40 Piotr Gliński: prace nad odbudową Pałacu Saskiego zgodne z harmonogramem Prace nad odbudową Pałacu Saskiego są na właściwym etapie, czyli są zgodne z harmonogramem - powiedział w piątek w Radiu Wrocław wicepremier, minister… » więcej 2023-03-31, godz. 18:30 ONZ/ Ambasador Szczerski w Radzie Bezpieczeństwa: umieszczenie broni jądrowej na Białorusi byłoby nieodpowiedzialną… Umieszczenie taktycznej broni jądrowej na Białorusi stanowiłoby nieodpowiedzialną eskalację i ma na celu zastraszanie i powstrzymywanie wysiłków na rzecz… » więcej 2023-03-31, godz. 18:20 Warszawa/ Od 1 kwietnia można składać wnioski o dotację na likwidację szamb i podłączenie do kanalizacji Właściciele domów, które mogą zostać podłączone do sieci kanalizacyjnej, mogą liczyć na dotację miejską. Wnioski można składać od 1 kwietnia do… » więcej 2023-03-31, godz. 18:20 Portugalia/ Parlament uchwalił ustawę legalizującą eutanazję Parlament Portugalii uchwalił w piątek ustawę legalizującą eutanazję. Za przyjęciem tego aktu prawnego opowiedzieli się deputowani rządzącej Partii Socjalistycznej… » więcej 2023-03-31, godz. 18:20 Francja/ Pałac Elizejski: prezydent Macron ma zamiar ostrzec Pekin, by nie wspierał militarnie Rosji Prezydent Francji Emmanuel Macron, który w przyszłym tygodniu uda się do Pekinu, ma zamiar ostrzec chińskiego przywódcę Xi Jinpinga, by 'nie podejmował… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »