Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-08, 06:10 Autor: PAP

Wiadomo, dlaczego antydepresanty powodują emocjonalne otępienie

Leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI u jednego na dwóch pacjentów powodują otępienie emocjonalne. Naukowcy odkryli, że dzieje się tak, bo zmniejszają one wrażliwość na nagrodę i pozytywne wzmocnienie - procesy behawioralne, które tworzą zachowanie człowieka w danym otoczeniu, pozwalają utrzymać kontakt ze środowiskiem i uczyć się od niego.

Wyniki badania opublikowano na łamach pisma „Neuropsychopharmacology” (http://dx.doi.org/10.1038/s41386-022-01523-x).


Najszerzej stosowaną klasą leków przeciwdepresyjnych, szczególnie w uporczywych lub ciężkich przypadkach choroby, są selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Ich celem jest serotonina, czyli ważny neuroprzekaźnik mózgowy, odpowiedzialny m.in. za procesy związane z zasypianiem, koncentracją, kontrolą nastroju i emocji. Z uwagi na swoje znaczenie w regulowaniu samopoczucia nazywa się ją hormonem szczęścia.


Choć leki z grupy SSRI wykazują dużą skuteczność, bardzo wielu przyjmujących je pacjentów zgłasza skutki uboczne w postaci tzw. stępienia emocjonalnego. Stan ten polega na zmniejszeniu intensywności (lub nawet całkowitym braku) odczuwania emocji; rzadszym przeżywaniu uczuć zarówno pozytywnych (takich jak radość, miłość, pasja, entuzjazm), jak i negatywnych (smutek, złość, agresja, a nawet zdolność do płaczu). Emocjonalne otępienie zwiększa poczucie wyobcowania i oderwania od otoczenia. Szacuje się, że doświadcza go że od 40 do 60 proc. osób stosujących SSRI.


SSRI są stosowane od wielu lat i dobrze przebadane, jednak do tej pory niewielka liczba badań dotyczyła ich wpływu na funkcje poznawcze pacjentów podczas długotrwałego stosowania. Zespół kierowany przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge, we współpracy z Uniwersytetem w Kopenhadze, postanowił więc sprawdzić na przykładzie escitalopramu, jednego z najnowszych i najpopularniejszych SSRI, czy i jak silnie środki te działają na uczenie się, kontrolę hamującą, funkcje wykonawcze, zachowania wzmacniające i podejmowanie decyzji.


W eksperymencie wzięło udział 66 ochotników, z których 32 otrzymało escitalopram, a pozostałych 34 placebo. Ochotnicy przyjmowali lek przez co najmniej 21 dni. Po tym czasie wypełniali zestaw kwestionariuszy samoopisowych oraz przechodzili serię testów oceniających funkcje poznawcze.


Analizujący wyniki naukowcy nie znaleźli znaczących różnic między grupami, jeśli chodzi o takie funkcje jak uwaga i pamięć; nie zauważyli ich także dla procesów związanych z kontrolą emocji.


Kluczowym odkryciem było natomiast zmniejszenie wrażliwości na tzw. wzmocnienie w grupie otrzymującej escitalopram (w porównaniu z grupą placebo). Tymczasem uczenie przez wzmacnianie (ang. reinforcement learning) jest ważnym procesem behawioralnym, który pozwala nam uczyć się na podstawie informacji pochodzących z informacji zwrotnych z naszego środowiska. Jego składowymi są wrażliwość na nagrodę oraz wrażliwość na karę.


Aby ocenić czułość wzmocnienia, naukowcy wykorzystali „probabilistyczny test odwrócenia”: uczestnikom prezentowali dwa bodźce - A i B. Jeśli wybraliby A, to cztery z pięciu razy otrzymaliby nagrodę; gdyby wybrali B, otrzymaliby nagrodę tylko jeden raz na pięć prób. Ochotnikom nie wyjaśniono jednak, na czym test polega, musieli dojść do tego sami. Mało tego: w pewnym momencie eksperymentu prawdopodobieństwa odwracały się, a uczestnicy musieli nauczyć się nowych zasad.


Szybko okazało się, że osoby przyjmujące escitalopram rzadziej wykorzystywały pozytywne i negatywne informacje zwrotne z otoczenia do nauki zasad przydzielonego im zadania. Grupa placebo przyswajała je znacznie szybciej. Sugeruje to, że lek wpłynął na ich wrażliwość na nagrodę i zdolność do odpowiedniego reagowania.


Odkrycie to, zdaniem naukowców, tłumaczy również to, co ujawniły wypełniane przez uczestników kwestionariusze, a mianowicie, że przyjmowanie escitalopramu wiąże się z rzadszym osiąganiem orgazmu, co także jest dość częstym efektem ubocznym pacjentów stosujących SSRI.


„Otępienie emocjonalne jest powszechnym działaniem niepożądanym leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI - mówi kierująca badaniem prof. Barbara Sahakian z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu Cambridge. - Częściowo wynika to z mechanizmu ich działania: mają przecież usuwać ból emocjonalny towarzyszący depresji. Niestety wydaje się, że równocześnie odbierają też część radości. Z naszych badań wynika, że dzieje się tak dlatego, że osoby przyjmujące SSRI stają się mniej wrażliwe na nagrody, co jest ważnym mechanizmem w odbieraniu informacji zwrotnych ze środowiska”.(PAP)


Katarzyna Czechowicz


kap/ agt/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 10:20 Szef MON: rozpoczęliśmy przygotowania do defilady w Warszawie 15 sierpnia Rozpoczęliśmy przygotowania do Święta Wojska Polskiego; 15 sierpnia w Warszawie odbędzie się defilada - poinformował w czwartek w mediach społecznościowych… » więcej 2023-03-30, godz. 10:20 Senat wznowił obrady W czwartek po godz. 10 Senat wznowił obrady; zajmie się między innymi ustawą o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, która zakłada m.in… » więcej 2023-03-30, godz. 10:20 Watykan/ Przedstawiciele korpusu dyplomatycznego na mszy przy grobie św. Jana Pawła II Przedstawiciele korpusu dyplomatycznego wzięli udział w czwartek w mszy przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej. Wśród obecnych byli ambasadorowie… » więcej 2023-03-30, godz. 10:20 Rosja/ Media: Korespondent "Wall Street Journal" zatrzymany w Jekaterynburgu Korespondent amerykańskiego dziennika 'Wall Street Journal' Evan Gershkovich został zatrzymany w Jekaterynburgu na Uralu - podała w czwartek agencja Reutera… » więcej 2023-03-30, godz. 10:20 Filipiny/ Co najmniej 31 osób zginęło w pożarze promu pasażerskiego Co najmniej 31 osób, w tym 6-miesięczne dziecko, zginęło w wyniku pożaru promu pasażerskiego między wyspami na południu Filipin - poinformowała w czwartek… » więcej 2023-03-30, godz. 10:10 Węgry/ Prezydent Novak: celem Węgier i Turcji jest szybkie zawarcie porozumienia pokojowego między Rosją a Ukrainą Wspólnym celem Węgier i Turcji jest wycofanie wojsk Rosji z terytorium Ukrainy i szybkie zawarcie porozumienia pokojowego - powiedziała w środę prezydent… » więcej 2023-03-30, godz. 10:00 Francja/ Za znieważenie prezydenta Macrona na Facebooku kobiecie grozi kara 12 tys. euro Kobieta z północnej Francji, która nazwała prezydenta Emmanuela Macrona „śmieciem” na Facebooku, zostanie postawiona przed sądem za znieważanie głowy… » więcej 2023-03-30, godz. 10:00 Ukraina/ Słynny kucharz: pokazaliśmy, że mamy własną kulturę, a jedzenie jest jej częścią To on doprowadził do tego, że barszcz ukraiński stał się kolejną potrawą wpisaną na światową listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. „Decyzja UNESCO… » więcej 2023-03-30, godz. 10:00 Eksperci: nie wolno zaprzepaścić sukcesów osiągniętych w walce ze szpiczakiem (MediaRoom) Choć w ostatnich latach sytuacja osób chorujących na szpiczaka plazmocytowego wyraźnie się poprawiła, to bez ciągłego poszerzania dostępu do pełnego… » więcej 2023-03-30, godz. 10:00 Zachodniopomorskie/ W Darłowie padły strzały podczas zatrzymania 39-latka poszukiwanego listem gończym 39-latek poszukiwany listem gończym do odbycia kary więzienia zabarykadował się w mieszkaniu w Darłowie i strzelał w kierunku policjantów. Ci użyli broni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »