Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-08, 02:40 Autor: PAP

Peru/ Po dwóch miesiącach kryzysu rząd Diny Boluarte stawia na przetrwanie

We wtorek upłynęły dwa miesiące od wybuchu kryzysu politycznego, w ciągu których na ulicach peruwiańskich miast zginęło od kul policji co najmniej 48 uczestników protestów przeciwko aresztowaniu "indiańskiego, ludowego prezydenta", nauczyciela Pedro Castillo. Coraz mniej prawdopodobne staje się spełnienie żądań demonstrantów.

Żądania te to zgoda na powrót Castillo do kraju i dymisja jego następczyni Diny Boluarte, która zajmowała stanowisko jego zastępczyni.


Uczestnicy protestów ulicznych i uciążliwych blokad dróg, które odbywały się w dziewięciu z 25 regionów Peru, domagali się także rozwiązania konserwatywnego w większości parlamentu, co nie udało się prezydentowi Castillo i stało się jedną z przyczyną jego destytucji, uwięzienia a następnie banicji oraz uchwalenia nowej ustawy zasadniczej.


Obecnie prezydent Boluarte wycofała się ze złożonych w chwili największego nasilenia demonstracji protestacyjnych obietnic przyspieszenia o dwa lata wyborów, wyznaczonych na 2026 rok. W piątek członkowie peruwiańskiego parlamentu postanowili odroczyć do sierpnia tego roku dyskusję nad przyspieszeniem wyborów, co zamyka na razie debatę nad zmianami politycznymi w kraju.


W sytuacji gdy nie zarysowują się żadne konkretne rozwiązania kryzysu peruwiańskiego, politolożka Uniwersytetu Katolickiego w Limie, profesor Paula Tavara w wywiadzie dla AFP stwierdziła, że Kongres peruwiański wyrzekł się inicjatywy i "pozostawił wszelkie rozwiązania w rękach rządu".


Sama prezydent Boluarte oświadczyła: "Nie ulegnę żadnym szantażom politycznym, a moja dymisja nie wchodzi w grę".


Komentatorzy czołowych mediów Ameryki Łacińskiej, m.in. argentyńskiego dziennika "El Clarin", wciąż nie wykluczają jednak nagłych zmian w sytuacji politycznej w Peru. Przypominają m.in., że peruwiański Kongres swymi decyzjami skrócił już w tym stuleciu urzędowanie aż trzech prezydentów tego kraju: Alberto Fujimoriego (został oskarżony o korupcję i skazany na więzienie) w 2000 roku, Martina Vizcarry w 2020 i Pedro Castillo - w końcu ubiegłego roku. (PAP)


ik/ zm/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 19:40 Ukraina/ Prezydent Zełenski: nakaz aresztowania to najlepsze, co może spotkać rosyjskiego zabójcę Nakaz aresztowania to najlepsze, co może spotkać rosyjskiego zabójcę - oświadczył w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Rosja przegra tę… » więcej 2023-03-22, godz. 19:40 Chris Tucker chce wrócić do swojej roli z „Godzin szczytu” w czwartej części tej serii Trzy części komediowo-sensacyjnej serii „Godziny szczytu” z Chrisem Tuckerem i Jackiem Chanem w rolach głównych zarobiły w kinach na całym świecie blisko… » więcej 2023-03-22, godz. 19:40 UE/ W PE odbyła się konferencja "Ciemna strona Europejskiego Zielonego Ładu" W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się w środę konferencja pt. Ciemna Strona Europejskiego Zielonego Ładu. W wydarzeniu zorganizowanym przez europosła… » więcej 2023-03-22, godz. 19:40 Hiszpania/ Trybunał Konstytucyjny uznał ustawę o eutanazji za zgodną z konstytucją Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii orzekł w środę, że obowiązująca w tym kraju od 2021 roku ustawa dopuszczająca eutanazję jest zgodna z konstytucją. Werdykt… » więcej 2023-03-22, godz. 19:40 Gdańsk/ Radny Przemysław Majewski domaga się wyjaśnień ws. wycinki drzew Radny Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska Przemysław Majewski domaga się wyjaśnień w sprawie wycinki drzew przy ul. Kolorowej. Miasto odpiera… » więcej 2023-03-22, godz. 19:40 M.Przydacz: nie może być tak, że wszędzie indziej izraelskie wycieczki poruszają się bez ochrony, a w Polsce tak Nie może być tak, że wszędzie indziej izraelskie wycieczki poruszają się bez ochrony, a w Polsce z nieznanych powodów ta ochrona miałaby się tak zachowywać… » więcej 2023-03-22, godz. 19:30 Synoptyk IMGW: noc już bez mrozu, w czwartek na południu nawet do 19 st. C W nocy ze środy na czwartek już nie spodziewamy się mrozów - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. Natomiast czwartek najcieplejszy będzie na południu… » więcej 2023-03-22, godz. 19:30 Śląskie/ Marszałek województwa domaga się posiedzenia rady dialogu ws. inwestycji kolejowej CPK Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski wysłał w środę do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka pismo ws. pilnego zwołania posiedzenia Wojewódzkiej… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Gdańsk/ Zmarł Andrzej Zarębski W środę w wieku 65 lat zmarł Andrzej Zarębski - był m.in. działaczem opozycji demokratycznej czasów PRL, współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Książę William z wizytą w Polsce; w Rzeszowie spotkał się z szefem MON oraz polskimi i brytyjskimi żołnierzami… W środę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wizytę złożył Książę William, w spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »