Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-08, 01:50 Autor: PAP

W. Brytania/ Media: program deradykalizacji traktuje terroryzm jako chorobę, a nie zagrożenie

Brytyjski program deradykalizacji zbyt często traktuje terroryzm jako zaburzenie psychiczne, zaś osoby tam trafiające - jako podatne na wpływy ofiary, a nie osoby działające z przekonań ideologicznych i stanowiące zagrożenie - podaje we wtorek "Daily Telegraph".

Dziennik ujawnia konkluzje z oficjalnego raportu na temat programu Prevent, który ma być opublikowany w środę. Prevent to część rządowej strategii antyterrorystycznej stworzonej w 2003 r. jako reakcja na zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 roku. Program ma zapobiegać radykalizacji, tak aby objęte nim osoby same nie stawały się terrorystami i nie udzielały wsparcia terrorystom. Przeprowadzenie przeglądu programu zleciła trzy lata temu ówczesna minister spraw wewnętrznych Priti Patel.


W raporcie napisano jednak, że choć Prevent pozostaje filarem brytyjskiej strategii antyterrorystycznej, to coraz częściej kładzie nacisk na ochronę skierowanych tam osób przed krzywdą i na ich podatność na wpływy, a za mało na ochronę społeczeństwa przed zagrożeniem.


"Chociaż ochrona słusznie stanowi element pracy w ramach Prevent, główny nacisk programu musi zostać przesunięty na ochronę społeczeństwa przed osobami skłonnymi do stwarzania zagrożenia dla bezpieczeństwa. Prevent zbyt często nadaje status ofiary wszystkim, którzy się z nim stykają, dezorientując opiekunów i urzędników co do podstawowego celu Prevent" - napisano w cytowanym przez "Daily Telegraph" fragmencie raportu.


Wskazano, że program nieproporcjonalnie mocno skupia się na prawicowych ekstremistach, zamiast na stanowiących większe zagrożenie islamistach, co po części wynika z obaw przed oskarżeniem o "rasizm, antymuzułmanizm lub niewrażliwość kulturową".


Zalecono przebudowę programu, aby przywrócić go do jego "podstawowej misji", jaką jest powstrzymywanie ludzi przed staniem się terrorystami. W związku z tym w programie w większym stopniu powinni uczestniczyć eksperci od "ideologicznych czynników napędzających terroryzm", aby przeciwdziałać "błędnej charakterystyce radykalizacji jako choroby".


"Traktowanie terroryzmu jako choroby psychicznej lub deficytu społecznego, który może być łagodzony przez służby socjalne, może sprawić, że akty ekstremalnej przemocy wydadzą się niektórym bardziej zrozumiałe - jednak ostatecznie takie podejście nie pozwala uchwycić nieodłącznej ideologicznej natury radykalizacji i terroryzmu" - napisano.


Siedem z ostatnich 13 ataków terrorystycznych, do których doszło w Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich sześciu lat, zostało przeprowadzonych przez islamskich ekstremistów, którzy wcześniej zostali skierowani do programu Prevent, przypomina "Daily Telegraph".


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ zm/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 19:50 M.Przydacz: pan prezydent ma swoje przekonanie na temat daty wyborów; myślę, że latem ją wskaże Pan prezydent Andrzej Duda zastanawiał się i ma jakieś przekonania, co do daty wyborów parlamentarnych na jesieni, natomiast gdy będzie decyzja, to o tym… » więcej 2023-03-22, godz. 19:50 „Le Figaro”: Francuzi szkolą ukraińskich pilotów na myśliwcach Mirage Od ponad półtora miesiąca około trzydziestu ukraińskich pilotów przechodzi przyspieszone szkolenie na francuskich myśliwcach Mirage 2000 w bazach lotniczych… » więcej 2023-03-22, godz. 19:50 Chris Tucker chce wrócić do swojej roli z „Godzin szczytu” w czwartej części tej serii Trzy części komediowo-sensacyjnej serii „Godziny szczytu” z Chrisem Tuckerem i Jackiem Chanem w rolach głównych zarobiły w kinach na całym świecie blisko… » więcej 2023-03-22, godz. 19:50 Minister Maląg: budżet nowego świadczenia dla osób niepełnosprawnych to około 3 mld zł Zależy nam, aby na kwietniowym posiedzeniu Sejmu projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych był już procedowany; budżet… » więcej 2023-03-22, godz. 19:50 Lekkoatletyczne HMŚ - światowy czempionat w 2026 roku odbędzie się w Toruniu (opis) Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata w 2026 roku odbędą się w Toruniu - podała w środę World Athletics. Formalnym gospodarzem imprezy będzie cały… » więcej 2023-03-22, godz. 19:40 Ukraina/ Prezydent Zełenski: nakaz aresztowania to najlepsze, co może spotkać rosyjskiego zabójcę Nakaz aresztowania to najlepsze, co może spotkać rosyjskiego zabójcę - oświadczył w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Rosja przegra tę… » więcej 2023-03-22, godz. 19:40 Chris Tucker chce wrócić do swojej roli z „Godzin szczytu” w czwartej części tej serii Trzy części komediowo-sensacyjnej serii „Godziny szczytu” z Chrisem Tuckerem i Jackiem Chanem w rolach głównych zarobiły w kinach na całym świecie blisko… » więcej 2023-03-22, godz. 19:40 UE/ W PE odbyła się konferencja "Ciemna strona Europejskiego Zielonego Ładu" W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się w środę konferencja pt. Ciemna Strona Europejskiego Zielonego Ładu. W wydarzeniu zorganizowanym przez europosła… » więcej 2023-03-22, godz. 19:40 Hiszpania/ Trybunał Konstytucyjny uznał ustawę o eutanazji za zgodną z konstytucją Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii orzekł w środę, że obowiązująca w tym kraju od 2021 roku ustawa dopuszczająca eutanazję jest zgodna z konstytucją. Werdykt… » więcej 2023-03-22, godz. 19:40 Gdańsk/ Radny Przemysław Majewski domaga się wyjaśnień ws. wycinki drzew Radny Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska Przemysław Majewski domaga się wyjaśnień w sprawie wycinki drzew przy ul. Kolorowej. Miasto odpiera… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »