Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 20:40 Autor: PAP

Iran/ Wojsko przyznaje, że posiada podziemną bazę lotniczą; ma służyć do odpierania ataków ze strony Izraela

Iran przyznał się do posiadania podziemnej bazy lotniczej, która ma służyć do odpierania potencjalnych ataków ze strony Izraela; obiekt nosi nazwę Eagle 44 - poinformował we wtorek portal Times of Israel.

Portal poinformował, powołując się na irańską państwową agencję informacyjną IRNA, że w nieujawnionym miejscu znajdują się myśliwce wyposażone w pociski dalekiego zasięgu. Mohammad Bagheri, zwierzchnik irańskich sił zbrojnych, oznajmił, że Iran jest gotowy odpowiedzieć na wszelkie potencjalne uderzenia ze strony Izraela lub innych wrogów.


"Każdy atak na Iran ze strony naszych wrogów, w tym Izraela, spotka się z odpowiedzią udzieloną z wielu naszych baz sił powietrznych, w tym Eagle 44" - powiedział Bagheri.


Agencja IRNA powiadomiła, że obiekt Eagle 44 jest jednym z najważniejszych obiektów wojskowych Iranu. Lokalizacja bazy nie została ujawniona z obawy przed potencjalnymi atakami.


Izrael jest podejrzewany o przeprowadzenie serii ataków na Iran, w tym ataku na podziemny ośrodek nuklearny Natanz, gdzie doszło do uszkodzenia wirówek służących do wzbogacania uranu. W ubiegłym tygodniu doszło do dużego ataku dronów na kluczowy irański obiekt obronny w mieście Isfahan. Obiekt trafiony w ataku był prawdopodobnie zakładem produkującym drony Shahed-136 (które Iran dostarcza Rosjanom - PAP). Władze Izraela jak zwykle odmówiły komentarza na temat tej operacji - pisze Times of Israel.


W odpowiedzi na atak na wojskowy obiekt w Isfahanie Teheran zagroził odwetem, ostrzegając, by Izrael "nie igrał z ogniem" - przypomniał portal.


W poprzedniej kadencji premier Benjamin Netanjahu zarządził liczne uderzenia na irańskie cele nie tylko w Iranie, lecz także w Syrii. Otwarcie mówił o zamiarze przeciwstawienia się za wszelką cenę nuklearnym aspiracjom Teheranu, gdyż Izrael postrzega wejście Iranu w posiadanie broni atomowej jako zagrożenie egzystencjalne - informuje Times of Israel. (PAP)


sm/ mms/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 19:40 Ukraina/ Prezydent Zełenski: nakaz aresztowania to najlepsze, co może spotkać rosyjskiego zabójcę Nakaz aresztowania to najlepsze, co może spotkać rosyjskiego zabójcę - oświadczył w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Rosja przegra tę… » więcej 2023-03-22, godz. 19:40 Chris Tucker chce wrócić do swojej roli z „Godzin szczytu” w czwartej części tej serii Trzy części komediowo-sensacyjnej serii „Godziny szczytu” z Chrisem Tuckerem i Jackiem Chanem w rolach głównych zarobiły w kinach na całym świecie blisko… » więcej 2023-03-22, godz. 19:40 UE/ W PE odbyła się konferencja "Ciemna strona Europejskiego Zielonego Ładu" W Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się w środę konferencja pt. Ciemna Strona Europejskiego Zielonego Ładu. W wydarzeniu zorganizowanym przez europosła… » więcej 2023-03-22, godz. 19:40 Hiszpania/ Trybunał Konstytucyjny uznał ustawę o eutanazji za zgodną z konstytucją Trybunał Konstytucyjny Hiszpanii orzekł w środę, że obowiązująca w tym kraju od 2021 roku ustawa dopuszczająca eutanazję jest zgodna z konstytucją. Werdykt… » więcej 2023-03-22, godz. 19:40 Gdańsk/ Radny Przemysław Majewski domaga się wyjaśnień ws. wycinki drzew Radny Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska Przemysław Majewski domaga się wyjaśnień w sprawie wycinki drzew przy ul. Kolorowej. Miasto odpiera… » więcej 2023-03-22, godz. 19:40 M.Przydacz: nie może być tak, że wszędzie indziej izraelskie wycieczki poruszają się bez ochrony, a w Polsce tak Nie może być tak, że wszędzie indziej izraelskie wycieczki poruszają się bez ochrony, a w Polsce z nieznanych powodów ta ochrona miałaby się tak zachowywać… » więcej 2023-03-22, godz. 19:30 Synoptyk IMGW: noc już bez mrozu, w czwartek na południu nawet do 19 st. C W nocy ze środy na czwartek już nie spodziewamy się mrozów - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. Natomiast czwartek najcieplejszy będzie na południu… » więcej 2023-03-22, godz. 19:30 Śląskie/ Marszałek województwa domaga się posiedzenia rady dialogu ws. inwestycji kolejowej CPK Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski wysłał w środę do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka pismo ws. pilnego zwołania posiedzenia Wojewódzkiej… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Gdańsk/ Zmarł Andrzej Zarębski W środę w wieku 65 lat zmarł Andrzej Zarębski - był m.in. działaczem opozycji demokratycznej czasów PRL, współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Książę William z wizytą w Polsce; w Rzeszowie spotkał się z szefem MON oraz polskimi i brytyjskimi żołnierzami… W środę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wizytę złożył Książę William, w spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »