Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 20:30 Autor: PAP

Disney usunął ze swojej platformy streamingowej w Hongkongu odcinek „Simpsonów” z wątkiem o chińskich obozach pracy

Ocenzurowany został drugi odcinek najnowszego, 34. sezonu popularnego serialu animowanego, zatytułowany „One Angry Lisa”. Pada w nim bowiem zdanie o chińskich obozach pracy przymusowej. Nie była to pierwsza ingerencja platformy telewizyjnej w treść "Simpsonów".

W odcinku, który po raz pierwszy został wyemitowany 2 października ubiegłego roku, trenującej na rowerku fitnessowym Marge Simpson, interaktywny instruktor pokazuje widoki Wielkiego Muru Chińskiego, mówiąc: „Oto cuda Chin: kopalnie Bitcoinów i obozy pracy przymusowej, w których dzieci robią smartfony”.


Nie jest to pierwsza ingerencja operatora platformy telewizyjnej związana z cenzurą „Simpsonów”. W 2021 r. Disney+ wyrzucił ze swojej oferty dla Hongkongu 12. odcinek 16. sezonu tego serialu, zawierający komentarz odnoszący się do masakry na placu Tiananmen.


Jak informuje serwis BBC News, choć mieszkańcy Hongkongu (który ma status specjalnego regionu administracyjnego Chińskiej Republiki Ludowej) cieszyli się wcześniej większym zakresem swobód obywatelskich niż obywatele Chin kontynentalnych, to władze ChRL znacznie ograniczyły te prawa od czasu dużych prodemokratycznych protestów, które wstrząsnęły miastem w 2019 roku.


Brytyjski serwis przypomina, że w Hongkongu od 2021 r. obowiązuje miejska ustawa o cenzurze filmów, której celem są treści uznane za „popierające, wspierające, gloryfikujące, zachęcające do działań mogących zagrozić bezpieczeństwu narodowemu”. Prawo to nie dotyczy usług przesyłania strumieniowego. Usuwanie potencjalnie „niewłaściwych treści” z punktu widzenia chińskich cenzorów jest jednak praktykowane przez zachodnie korporacje filmowe i telewizyjne w celu zachowania dostępu do dużego i zyskownego chińskiego rynku mediów. (PAP Life)


pba/ moc/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 19:30 Synoptyk IMGW: noc już bez mrozu, w czwartek na południu nawet do 19 st. C W nocy ze środy na czwartek już nie spodziewamy się mrozów - powiedział PAP synoptyk IMGW Michał Ogrodnik. Natomiast czwartek najcieplejszy będzie na południu… » więcej 2023-03-22, godz. 19:30 Śląskie/ Marszałek województwa domaga się posiedzenia rady dialogu ws. inwestycji kolejowej CPK Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski wysłał w środę do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka pismo ws. pilnego zwołania posiedzenia Wojewódzkiej… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Gdańsk/ Zmarł Andrzej Zarębski W środę w wieku 65 lat zmarł Andrzej Zarębski - był m.in. działaczem opozycji demokratycznej czasów PRL, współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Książę William z wizytą w Polsce; w Rzeszowie spotkał się z szefem MON oraz polskimi i brytyjskimi żołnierzami… W środę w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie wizytę złożył Książę William, w spotkaniu z polskimi i brytyjskimi żołnierzami… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Niemcy/ Co najmniej pół miliarda euro strat z powodu nadużyć podczas pandemii koronawirusa Za pomocą fałszywych rachunków dotyczących testów na koronawirusa i pomocy finansowej w okresie pandemii oszuści otrzymali nielegalnie wsparcie, którego… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 Lekkoatletyczne HMŚ - światowy czempionat w 2026 roku odbędzie się w Toruniu (krótka) Lekkoatletyczne Halowe Mistrzostwa Świata w 2026 roku odbędą się w Toruniu - podała w środę World Athletics. Formalnym gospodarzem imprezy będzie cały… » więcej 2023-03-22, godz. 19:20 M: Przydacz: Chiny mogą odegrać pozytywną rolę w stabilizowaniu sytuacji geopolitycznej Chiny mogą odegrać pozytywną rolę w stabilizowaniu sytuacji geopolitycznej; mają możliwość oddziaływania na Putina, by zaprzestał inwazji na Ukrainę… » więcej 2023-03-22, godz. 19:10 Łotwa/ Dyrektor ośrodka eksperckiego NATO: Rosja nie ma sił by wciągnąć kraje bałtyckie do swojej strefy wpływ… Rosja chciałaby wciągnąć kraje bałtyckie do swojej strefy wpływów, ale obecnie nie ma sił na realizację swych celów strategicznych w tych państwach… » więcej 2023-03-22, godz. 19:00 MŚ w hokeju - dwie drużyny awansują do elity Dwie drużyny awansują do hokejowej elity z mistrzostw świata Dywizji 1A, które na przełomie kwietnia i maja zostaną rozegrane w Nottingham z udziałem Polaków… » więcej 2023-03-22, godz. 19:00 Rubens, Podsiadło, sanah i Mrozu z największą liczbą nominacji do tegorocznych Fryderyków Akademia Fonograficzna ogłosiła nominowanych do nagrody Fryderyk 2023 w dwudziestu sześciu kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzowej. Najwięcej, bo aż siedem… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »