Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 19:30 Autor: PAP

Rada ds. Bezpieczeństwa i Obronności omówiła kwestie powiązań transportowo-komunikacyjnych między Polską a Ukrainą

Kwestie powiązań transportowo-komunikacyjnych między Polską a Ukrainą w kontekście obecnych potrzeb wojennych i przyszłych, wynikających z rozwoju gospodarki i procesu powojennej odbudowy Ukrainy - omówili we wtorek członkowie Rady do spraw Bezpieczeństwa i Obronności.

Jak podaje Kancelaria Prezydenta, dyskutowano także o źródłach finansowania olbrzymich przedsięwzięć infrastrukturalnych, jakie czekają Polaków i Ukraińców oraz o spójności programów po obu stronach.


Spotkanie podsumował w zamieszczonym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta przewodniczący Rady Przemysław Żurawski vel Grajewski. Jak podkreślił, potrzeby logistyki wojskowej w związku z tym, że nie tylko przemysł polski, ale też czeski i słowacki współpracują pomagając walczącej Ukrainie, a przez Polskę idzie tranzyt pomocy wojskowej, co "ma znaczenie szersze niż tylko powiązania w rejonie granicy polsko-ukraińskiej".


Według Żurawskiego vel Grajewskiego innym omawianym elementem była kwestia eksportu z Ukrainy - przede wszystkim zboża, oraz rozwój szlaków kolejowych. Jak wskazał, ta ostatnia kwestia jest istotna nie tylko z racji transportu dużych ilości towarów, ale także ze względu na będące w toku przenoszenie centrów gospodarczych i ludnościowych Ukrainy z niszczonego przez działania wojenne wschodu na zachód tego kraju.


Podkreślił, że jako, iż Ukraina zwraca się w kierunku UE i Zachodu, ten zwrot można uznać za stałą tendencję, a nie tylko tymczasowe działanie.


Żurawski vel Grajewski dodał, że rozmawiano też o źródłach finansowania tak dużych inwestycji oraz o koordynacji prac tak, by zapewnić spójność programów po obu stronach i zdolność obrony infrastruktury krytycznej przed ogniowymi uderzeniami Rosji.


Do zadań Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności, jako organu konsultacyjno–doradczego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, należy m.in. przygotowywanie opinii i ekspertyz dla Prezydenta RP, wskazywanie zagrożenia dla istotnych interesów Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze bezpieczeństwa i obronności, a także dokonywanie przeglądu i analizy rozwiązań prawnych dotyczących spraw bezpieczeństwa i obronności.


W skład Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności wchodzą także b. szef BBN Paweł Soloch oraz Andrzej Zybertowicz, Izabela Albrycht, Katarzyna Chałubińska–Jentkiewicz, Jerzy Chmielewski, Antoni Z. Kamiński, Krzysztof Pobuta, Roman Polko, Filip Seredyński, Przemysław Wywiał i Tomasz Zdzikot. (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek


wni/ par/


Kraj i świat

2024-05-21, godz. 19:10 W środę komisja ds. wyborów korespondencyjnych będzie kontynuowała przesłuchanie M. Morawieckiego W środę o godz. 13 sejmowa komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych będzie kontynuowała, rozpoczęte w zeszły czwartek, przesłuchanie byłego premiera… » więcej 2024-05-21, godz. 19:10 Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu wysłuchała uwag Unii Polskich Teatrów do ustawy o teatrach Prezeska Unii Polskich Teatrów Ewa Pilawska przedstawiła we wtorek Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu założenia, zagadnienia i opinie zebrane w… » więcej 2024-05-21, godz. 19:10 Posłowie PiS spotkali się w Warszawie z komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem Spotkanie z komisarzem UE ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem było okazją do tego, żeby podzielić się naszymi spostrzeżeniami co do postępowania Komisji… » więcej 2024-05-21, godz. 19:10 W. Brytania/ Ofiary skandalu ze skażoną krwią latem zaczną otrzymywać odszkodowania Wypłaty odszkodowań dla osób, którym wskutek rażących zaniedbań w brytyjskiej służbie zdrowia podawano skażoną krew, i dla rodzin zmarłych, zaczną… » więcej 2024-05-21, godz. 19:10 Gasiuk-Pihowicz: możliwe, że najpierw uregulujemy status tzw. neosędziów, a potem skład KRS Możliwe, że najpierw powinna być procedowana ustawa dotycząca statusu tzw. neosędziów, a dopiero potem nowela dotycząca składu KRS - oceniła w rozmowie… » więcej 2024-05-21, godz. 19:10 UE/ Wicepremier Gawkowski zaproponował w Brukseli utworzenie "cyfrowego Trójkąta Weimarskiego" Wicepremier, minister cyfryzacji RP Krzysztof Gawkowski zaproponował we wtorek w Brukseli Niemcom i Francji utworzenie 'cyfrowego Trójkąta Weimarskiego'. Miałaby… » więcej 2024-05-21, godz. 19:00 Biedroń: Komisje specjalne nie mogą zastąpić normalności Nie może być tak, że powoływane są kolejne komisje zamiast wzmacniania, porządkowania funkcjonowania państwa. Komisje specjalne nie mogą zastąpić normalności… » więcej 2024-05-21, godz. 19:00 Zełenski: samoloty NATO śledzą tory lotów rosyjskich rakiet, więc mogą je również zestrzeliwać Dajcie nam broń, abyśmy mogli walczyć z Rosją u naszych granic - powiedział amerykańskiemu dziennikowi 'The New York Times' prezydent Ukrainy Wołodymyr… » więcej 2024-05-21, godz. 19:00 ME 2024 - szeroka kadra Austrii bez Alaby i Schlagera David Alaba i Xaver Schlager nie znaleźli się w szerokiej kadrze Austrii na rozpoczynające się 14 czerwca piłkarskie mistrzostwa Europy w Niemczech. Austria… » więcej 2024-05-21, godz. 19:00 Ukraina/Szefowa MSZ Niemiec: uznajemy mandat prezydenta Zełenskiego po upływie kadencji Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock oświadczyła we wtorek w Kijowie, że Niemcy uznają prezydenta Wołodymyra Zełenskiego za prawowitego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »