Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 19:30 Autor: PAP

Rada ds. Bezpieczeństwa i Obronności omówiła kwestie powiązań transportowo-komunikacyjnych między Polską a Ukrainą

Kwestie powiązań transportowo-komunikacyjnych między Polską a Ukrainą w kontekście obecnych potrzeb wojennych i przyszłych, wynikających z rozwoju gospodarki i procesu powojennej odbudowy Ukrainy - omówili we wtorek członkowie Rady do spraw Bezpieczeństwa i Obronności.

Jak podaje Kancelaria Prezydenta, dyskutowano także o źródłach finansowania olbrzymich przedsięwzięć infrastrukturalnych, jakie czekają Polaków i Ukraińców oraz o spójności programów po obu stronach.


Spotkanie podsumował w zamieszczonym na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta przewodniczący Rady Przemysław Żurawski vel Grajewski. Jak podkreślił, potrzeby logistyki wojskowej w związku z tym, że nie tylko przemysł polski, ale też czeski i słowacki współpracują pomagając walczącej Ukrainie, a przez Polskę idzie tranzyt pomocy wojskowej, co "ma znaczenie szersze niż tylko powiązania w rejonie granicy polsko-ukraińskiej".


Według Żurawskiego vel Grajewskiego innym omawianym elementem była kwestia eksportu z Ukrainy - przede wszystkim zboża, oraz rozwój szlaków kolejowych. Jak wskazał, ta ostatnia kwestia jest istotna nie tylko z racji transportu dużych ilości towarów, ale także ze względu na będące w toku przenoszenie centrów gospodarczych i ludnościowych Ukrainy z niszczonego przez działania wojenne wschodu na zachód tego kraju.


Podkreślił, że jako, iż Ukraina zwraca się w kierunku UE i Zachodu, ten zwrot można uznać za stałą tendencję, a nie tylko tymczasowe działanie.


Żurawski vel Grajewski dodał, że rozmawiano też o źródłach finansowania tak dużych inwestycji oraz o koordynacji prac tak, by zapewnić spójność programów po obu stronach i zdolność obrony infrastruktury krytycznej przed ogniowymi uderzeniami Rosji.


Do zadań Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności, jako organu konsultacyjno–doradczego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, należy m.in. przygotowywanie opinii i ekspertyz dla Prezydenta RP, wskazywanie zagrożenia dla istotnych interesów Rzeczypospolitej Polskiej w obszarze bezpieczeństwa i obronności, a także dokonywanie przeglądu i analizy rozwiązań prawnych dotyczących spraw bezpieczeństwa i obronności.


W skład Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności wchodzą także b. szef BBN Paweł Soloch oraz Andrzej Zybertowicz, Izabela Albrycht, Katarzyna Chałubińska–Jentkiewicz, Jerzy Chmielewski, Antoni Z. Kamiński, Krzysztof Pobuta, Roman Polko, Filip Seredyński, Przemysław Wywiał i Tomasz Zdzikot. (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek


wni/ par/


Kraj i świat

2023-03-26, godz. 08:20 Wiceszef MSWiA: polski dokument podróży będzie bezpłatny dla Białorusinów Od czerwca Białorusinom mieszkającym w Polsce będzie łatwiej ubiegać się o polski dokument podróży dla cudzoziemca. Nie będą też płacić za jego wydanie… » więcej 2023-03-26, godz. 08:10 Badania politologów: duże wsparcie ze strony europejskich samorządów dla miast w Ukrainie Masowo wzrosła liczba partnerstw nawiązywanych między miastami europejskimi i ukraińskimi - wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Łódzkim. 'To… » więcej 2023-03-26, godz. 08:00 Lekkoatletyczne MŚ - mistrz olimpijski Gardiner wrócił na bieżnię i chce zdobyć złoto Mistrz olimpijski w biegu na 400 m Steven Gardiner z Bahamów po ponad ośmiu miesiącach przerwy spowodowanej kontuzją i rehabilitacją znowu pojawił się na… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Odtwarzanie ostatniej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku Rozpoczęła się rekonstrukcja ostatniej brakującej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku. To przed tym ołtarzem modlił się Mikołaj Kopernik… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Gen. Polko: Rosja walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie Użycie przez Rosję na Ukrainie czołgów T-55 pokazuje, że Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Dr hab. T. P. Rutkowski: Akcja pod Arsenałem była perfekcyjnie przygotowaną akcją bojową AK 'Meksyk II' - odbicie Jana Bytnara 'Rudego' pod Arsenałem - był perfekcyjnie zrealizowaną akcją bojową AK. Dla harcerzy Grup Szturmowych wielkie znaczenie… » więcej 2023-03-26, godz. 07:40 K.Sobolewski: S. Nitras kontynuuje "odpiłowywanie" katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom Poseł KO Sławomir Nitras kontynuuje 'odpiłowywanie' katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom, a to przedkłada się na ataki na kościoły… » więcej 2023-03-26, godz. 07:30 USA/ 26 osób zginęło w wyniku potężnej burzy i tornada w Missisipi i Alabamie 26 osób zginęło w stanach Missisipi i Alabama w USA w wyniku potężnej burzy, która w piątek wieczorem wywołała niszczycielskie tornado. Setki domów zostały… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 W przyszłym tygodniu w Łodzi spotkanie ministerialne B9; wśród tematów przygotowania do szczytu NATO w Wilnie Przygotowanie do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu i sytuacja w Ukrainie będą, wśród tematów, które poruszą… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 Wójt gminy Markowa: beatyfikacja Ulmów to dla nas wielki zaszczyt i radość, ale też wyzwanie Decyzja papieża Franciszka o tym, że beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w Markowej, to dla naszej społeczności wielki zaszczyt i radość - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »