Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 19:20 Autor: PAP

Wiceminister Piontkowski: w polskich szkołach i przedszkolach jest ok. 190 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy

W polskich szkołach i przedszkolach jest około 190 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po agresji rosyjskiej na Ukrainę – poinformował we wtorek wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Dodał, że od kilku miesięcy ta liczba jest stabilna.

Liczbę dzieci i młodzieży w polskich placówkach oświatowych wiceminister edukacji i nauki podał na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji i Nauki.


"Według naszych danych w polskich szkołach i przedszkolach uczy się obecnie około 190 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Od kilku miesięcy ta liczba jest dosyć stabilna. Na początku, kiedy przybywali uchodźcy z Ukrainy, widzieliśmy bardzo dynamiczny wzrost. Teraz ta sytuacja się ustabilizowała" – powiedział Piontkowski.


"Najwięcej tych dzieci uczy się w szkołach podstawowych. Jest to około 120 tys. uczniów. Ponad 43 tys. dzieci jest w przedszkolach, a ponad 28 tys. w szkołach ponadpodstawowych" – poinformował.


Wiceminister edukacji i nauki przypomniał, że edukacja dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., czyli po agresji rosyjskiej na Ukrainę, nie jest finansowana z subwencji oświatowej tylko z funduszu pomocy przeznaczonego na różne zadania związane z pomocą uchodźcom z Ukrainy.


"Co miesiąc samorządy otrzymują zwrot kosztów przyjęcia dzieci z Ukrainy do przedszkoli i szkół. Łącznie w 2022 r. przyznano 1,8 mld zł na koszty związane z ich nauką, wychowaniem i opieką" – podał Piontkowski.


Pod koniec roku szkolnego 2021/2022 Ministerstwo Edukacji i Nauki podawało, że w polskich szkołach i placówkach oświatowych jest 185 tys. dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, które przybyły do Polski po inwazji Rosji na Ukrainę. 41 tys. z nich było w przedszkolach, 128 tys. w szkołach podstawowych, 12 tys. w liceach ogólnokształcących i 3,2 tys. w technikach. Uczniowie z Ukrainy mogli uczyć się zarówno w oddziałach przygotowawczych, jak i w szkołach razem z polskim uczniami. W oddziałach przygotowawczych było 38 tys. uczniów z Ukrainy, najwięcej w szkołach podstawowych – 30 tys.


Pod koniec kwietnia ub.r. MEiN podawało, że w polskim systemie edukacji jest ponad 193 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Prawie 140 tys. było w szkołach podstawowych, ponad 9 tys. w oddziałach przedszkolnych w szkołach, ponad 37 tys. w przedszkolach, ponad 12 tys. w liceach ogólnokształcących, prawie 3 tys. w technikach, ok. 500 w szkołach branżowych. (PAP)


Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka


dsr/ joz/


Kraj i świat

2024-07-16, godz. 08:10 Olsztyn/ Senior śmiertelnie potrącił na pasach chłopca - chce mieć prawo jazdy, prokuratura ma wątpliwości Olsztyńska prokuratura, która wyjaśnia sprawę śmiertelnego potrącenia na pasach 12-letniego chłopca, zainicjowała postępowanie administracyjne, które… » więcej 2024-07-16, godz. 08:10 USA/ J.D. Vance - dawny krytyk Trumpa, fan Orbana i krytyk wsparcia Ukrainy (sylwetka) Kandydat Partii Republikańskiej na wiceprezydenta USA J.D. Vance to polityczny nowicjusz, który w krótkim czasie stał się jedną z czołowych postaci obozu… » więcej 2024-07-16, godz. 08:00 Aneta Kręglicka zamieszkała w Hiszpanii Laureatka konkursów Miss World i Miss Polonia, która od lat jest wziętą bizneswoman, pochwaliła się, że Hiszpania jest jej nowym miejscem na Ziemi. Aneta… » więcej 2024-07-16, godz. 07:40 Gdańsk/ Nadal trwa akcja gaśnicza magazynu w Nowym Porcie Nadal trwa akcja gaśnicza magazynu przy ul. Oliwskiej w Nowym Porcie w Gdańsku, w którym w niedzielę wybuchł pożar - poinformowała Komenda Wojewódzka Państwowej… » więcej 2024-07-16, godz. 07:30 UE/ Parlament Europejski wybierze prezydium; Metsola i Montero kandydatkami na szefową PE Na sesji w Strasburgu inaugurującej kadencję nowego Parlamentu Europejskiego wybrane zostanie prezydium tej instytucji. Do obsadzenia są stanowiska: przewodniczącego… » więcej 2024-07-16, godz. 07:20 Sondaż dla "Rz": Polacy nie chcą płacić więcej szefom rządowych resortów Polacy nie chcą płacić więcej szefom rządowych resortów - wynika z sondażu IBRiS dla 'Rzeczpospolitej'. Gazeta przypomina, że o wynagrodzeniach ministrów… » więcej 2024-07-16, godz. 07:20 Paryż - szwajcarskie kolarki Neff i Reusser wycofały się z udziału w igrzyskach Mistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim Jolanda Neff i srebrna medalistka na szosie w jeździe na czas Marlen Reusser wycofały się z igrzysk w Paryżu, co… » więcej 2024-07-16, godz. 07:10 Sektor energii: zmiany w podatkach lokalnych grożą podwyżkami dla odbiorców Liczne organizacje sektora energii ostrzegają, że proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany w podatkach lokalnych przełożą się na wzrost obciążenia… » więcej 2024-07-16, godz. 07:00 USA/ Były funkcjonariusz Secret Service: służba ma permanentne braki kadrowe Secret Service stale zmaga się z niedoborem kadr i cięciami kosztów, i to może być powodem uchybień w zabezpieczeniu wiecu wyborczego, na którym doszło… » więcej 2024-07-16, godz. 06:50 "DGP": Posłowie przyjrzą się, jak dzieci pracują w społecznościówkach Od września ruszy sejmowa komisja ds. dzieci i młodzieży. Jednym z pierwszych tematów ma być zarządzana przez rodziców praca najmłodszych w internecie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »