Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 19:20 Autor: PAP

Wiceminister Piontkowski: w polskich szkołach i przedszkolach jest ok. 190 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy

W polskich szkołach i przedszkolach jest około 190 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po agresji rosyjskiej na Ukrainę – poinformował we wtorek wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. Dodał, że od kilku miesięcy ta liczba jest stabilna.

Liczbę dzieci i młodzieży w polskich placówkach oświatowych wiceminister edukacji i nauki podał na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji i Nauki.


"Według naszych danych w polskich szkołach i przedszkolach uczy się obecnie około 190 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Od kilku miesięcy ta liczba jest dosyć stabilna. Na początku, kiedy przybywali uchodźcy z Ukrainy, widzieliśmy bardzo dynamiczny wzrost. Teraz ta sytuacja się ustabilizowała" – powiedział Piontkowski.


"Najwięcej tych dzieci uczy się w szkołach podstawowych. Jest to około 120 tys. uczniów. Ponad 43 tys. dzieci jest w przedszkolach, a ponad 28 tys. w szkołach ponadpodstawowych" – poinformował.


Wiceminister edukacji i nauki przypomniał, że edukacja dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2022 r., czyli po agresji rosyjskiej na Ukrainę, nie jest finansowana z subwencji oświatowej tylko z funduszu pomocy przeznaczonego na różne zadania związane z pomocą uchodźcom z Ukrainy.


"Co miesiąc samorządy otrzymują zwrot kosztów przyjęcia dzieci z Ukrainy do przedszkoli i szkół. Łącznie w 2022 r. przyznano 1,8 mld zł na koszty związane z ich nauką, wychowaniem i opieką" – podał Piontkowski.


Pod koniec roku szkolnego 2021/2022 Ministerstwo Edukacji i Nauki podawało, że w polskich szkołach i placówkach oświatowych jest 185 tys. dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, które przybyły do Polski po inwazji Rosji na Ukrainę. 41 tys. z nich było w przedszkolach, 128 tys. w szkołach podstawowych, 12 tys. w liceach ogólnokształcących i 3,2 tys. w technikach. Uczniowie z Ukrainy mogli uczyć się zarówno w oddziałach przygotowawczych, jak i w szkołach razem z polskim uczniami. W oddziałach przygotowawczych było 38 tys. uczniów z Ukrainy, najwięcej w szkołach podstawowych – 30 tys.


Pod koniec kwietnia ub.r. MEiN podawało, że w polskim systemie edukacji jest ponad 193 tys. dzieci i młodzieży z Ukrainy. Prawie 140 tys. było w szkołach podstawowych, ponad 9 tys. w oddziałach przedszkolnych w szkołach, ponad 37 tys. w przedszkolach, ponad 12 tys. w liceach ogólnokształcących, prawie 3 tys. w technikach, ok. 500 w szkołach branżowych. (PAP)


Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka


dsr/ joz/


Kraj i świat

2023-03-26, godz. 07:50 Odtwarzanie ostatniej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku Rozpoczęła się rekonstrukcja ostatniej brakującej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku. To przed tym ołtarzem modlił się Mikołaj Kopernik… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Gen. Polko: Rosja walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie Użycie przez Rosję na Ukrainie czołgów T-55 pokazuje, że Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Dr hab. T. P. Rutkowski: Akcja pod Arsenałem była perfekcyjnie przygotowaną akcją bojową AK 'Meksyk II' - odbicie Jana Bytnara 'Rudego' pod Arsenałem - był perfekcyjnie zrealizowaną akcją bojową AK. Dla harcerzy Grup Szturmowych wielkie znaczenie… » więcej 2023-03-26, godz. 07:40 K.Sobolewski: S. Nitras kontynuuje "odpiłowywanie" katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom Poseł KO Sławomir Nitras kontynuuje 'odpiłowywanie' katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom, a to przedkłada się na ataki na kościoły… » więcej 2023-03-26, godz. 07:30 USA/ 26 osób zginęło w wyniku potężnej burzy i tornada w Missisipi i Alabamie 26 osób zginęło w stanach Missisipi i Alabama w USA w wyniku potężnej burzy, która w piątek wieczorem wywołała niszczycielskie tornado. Setki domów zostały… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 W przyszłym tygodniu w Łodzi spotkanie ministerialne B9; wśród tematów przygotowania do szczytu NATO w Wilnie Przygotowanie do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu i sytuacja w Ukrainie będą, wśród tematów, które poruszą… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 Wójt gminy Markowa: beatyfikacja Ulmów to dla nas wielki zaszczyt i radość, ale też wyzwanie Decyzja papieża Franciszka o tym, że beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w Markowej, to dla naszej społeczności wielki zaszczyt i radość - powiedział… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 Sejm/ We wtorek planowana finalizacja prac podkomisji nad projektami o sądach pokoju Sejmowa podkomisja we wtorek chce zakończyć prace nad projektami powołującymi sądy pokoju. Jeśli podkomisja przyjmie sprawozdania, to w środę projekty… » więcej 2023-03-26, godz. 07:10 Niemcy/ Historia Adidasa: granatniki przeciwpancerne w imperium sportowego obuwia Założyciele firm Adidas i Puma, bracia Adi i Rudolf Dasslerowie, stworzyli obuwie sportowe, w których złoto podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w Berlinie… » więcej 2023-03-26, godz. 07:10 Neurolog: coraz więcej udarów u młodych ludzi Coraz częściej mamy pacjentów tuż po 30. roku życia, którzy trafiają na oddział po udarze mózgu - powiedziała w rozmowie z PAP neurolog ze szpitala wojewódzkiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »