Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 18:50 Autor: PAP

W. Brytania/ Rząd Walii też chce prawnej zmiany płci na podstawie deklaracji osoby zainteresowanej

Rząd Walii ogłosił we wtorek, że chce wprowadzenia przepisów, ułatwiających prawną zmianę płci, podobnych do tych, jakie niedawno zostały przyjęte przez parlament Szkocji, a następnie zablokowane przez rząd w Londynie.

Pod koniec grudnia szkocki parlament przyjął ustawę, która przewiduje, że do otrzymania certyfikatu o zmianie płci nie będzie potrzebna operacja ani diagnoza o dysforii płciowej, a wystarczy do tego jedynie deklaracja zainteresowanej osoby. W połowie stycznia rząd w Londynie zablokował wejście jej w życie, wskazując, że byłaby ona sprzeczna z brytyjską ustawą o równości, a sytuacja, w której ta sama osoba miałaby inną płeć w Szkocji, a inną w pozostałej części kraju, stwarza pole do wielu nadużyć.


Głośna w Szkocji od dwóch tygodni sprawa transseksualnego gwałciciela, który dokonał dwóch gwałtów jako mężczyzna, a później po prawnej zmianie płci, został osadzony w więzieniu dla kobiet, pokazuje, że niebezpieczeństwa nadużyć, przed jakimi ostrzegali przeciwnicy ustawy, są jak najbardziej realne. Na dodatek - według sondaży - wyraźna większość mieszkańców Szkocji jest przeciwna ustawie, a wydarzenia z nią związane negatywnie odbijają się na notowaniach rządzącej Szkockiej Partii Narodowej.


Mimo to, rząd Walii, który tworzy tamtejsza gałąź Partii Pracy przy wsparciu opowiadającej się za niepodległością partii Plaid Cymru, zapowiedział we wtorek, że chce przyjąć podobne rozwiązania i zwróci się do brytyjskiego rządu o przekazanie parlamentowi walijskiemu kompetencji w tej sprawie. (Parlament walijski ma mniejsze uprawnienia niż szkocki.)


Sprzeciw wobec tych planów wyraża walijska gałąź Partii Konserwatywnej, która w Walii jest głównym ugrupowaniem opozycyjnym, mówiąc, że "społeczność LGBTQ+ zasługuje na nasz szacunek, wsparcie oraz zrozumienie i nie zasługuje na wykorzystywanie jako narzędzia politycznego przez ministrów Partii Pracy w ich dążeniu do zapewnienia sobie większej władzy".


Oburzenie wyraża też broniąca praw kobiet organizacja Wales-Women's Right's Network, która oświadczyła, że walijski rząd jest "głuchy na wydarzenia w Szkocji" i jest to kolejny rząd "gotowy na podeptanie praw kobiet".


Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)


bjn/ mal/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 18:10 Korea Płn./ MSZ: naciski USA, byśmy zrezygnowali z broni jądrowej, to wypowiedzenie wojny Naciski Stanów Zjednoczonych, które na forum ONZ domagają się od nas rezygnacji z broni jądrowej, to wypowiedzenie wojny - oświadczył w środę w komunikacie… » więcej 2023-03-22, godz. 18:00 MF: od 2016 roku rząd wprowadził około 30 korzystnych rozwiązań podatkowych (KOREKTA) Od 2016 roku rząd wprowadził około 30 korzystnych rozwiązań podatkowych. Zmiany na plus dotyczą wszystkich najważniejszych podatków -VAT, PIT, CIT i akcyzy… » więcej 2023-03-22, godz. 18:00 Szefowie MSZ Polski i Izraela podpisali porozumienie ws. zasad organizacji wizyt edukacyjnych młodzieży w Polsce (op… Porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce i gwarantujące także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych… » więcej 2023-03-22, godz. 18:00 Żaryn: włoskie media platformą rosyjskiej dezinformacji Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Stanisław Żaryn zauważył w środę, że w wiodących programach publicystycznych oraz na… » więcej 2023-03-22, godz. 18:00 GIS ostrzega przed obecności bakterii Salmonella w jednej partii produktu kefir Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia obecności bakterii Salmonella spp. w jednej partii produktu kefir 200 g. Jak… » więcej 2023-03-22, godz. 18:00 Minister Puda: wszystkie programy z nowej perspektywy otrzymały pierwsze zaliczki z budżetu UE Wszystkie programy krajowe i regionalne z perspektywy na lata 2021-2027 są zatwierdzone i otrzymały pierwsze płatności zaliczkowe z budżetu UE - przekazał… » więcej 2023-03-22, godz. 17:50 Włochy/ Inauguracja nowej ekspozycji w Muzeum Astronomicznym i Kopernikańskim w Rzymie W rzymskim Muzeum Astronomicznym i Kopernikańskim odbyła się w środę inauguracja nowej ekspozycji. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele włoskiego… » więcej 2023-03-22, godz. 17:50 KALENDARIUM - WYKAZ WYDARZEŃ czwartek, 23 marca 2023 Uwaga: nie wszystkie wymienione w kalendarium imprezy są przez PAP obsługiwane ! Polska Bieżąca obsługa w związku z agresją Rosji na Ukrainę Warszawa… » więcej 2023-03-22, godz. 17:50 Szwecja/ Parlament zatwierdził przystąpienie do NATO (opis) Parlament Szwecji Riksdag zatwierdził w środę zdecydowaną większością głosów przystąpienie kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szwecja wciąż… » więcej 2023-03-22, godz. 17:50 Naukowcy z NCBJ blisko uzyskania materiału zdolnego wytrzymać warunki w wysokotemperaturowym reaktorze We wnętrzu wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTR) warunki są tak ekstremalne, że trudno znaleźć materiał, który można tam wykorzystywać. Badania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »