Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 18:40 Autor: PAP

Rybnik/ Na drodze nr 925 powstanie tymczasowy wiadukt - na czas budowy docelowego

Przy jednej z tras dojazdowych z Rybnika do autostrady A4 - ul. Mikołowskiej, którą przebiega w tym mieście odcinek drogi wojewódzkiej nr 925 - w piątek rozpocznie się budowa tymczasowego wiaduktu. Będzie to tymczasowa przeprawa na czas budowy od podstaw docelowego wiaduktu w ciągu DW925.

O planach tych poinformowała we wtorek rzeczniczka miejscowego magistratu Agnieszka Skupień. Zastrzegła, że kierowcy podróżujący ul. Mikołowską w Rybniku powinni w związku z tym zachować szczególną uwagę.


Chodzi o część rozpoczętej w styczniu br., wartej ponad 23 mln zł inwestycji miasta, która zakłada budowę w ciągu DW925 nowego mostu nad rzeką Ruda i nowego wiaduktu nad zlikwidowaną linią kolei piaskowej. Do przedsięwzięcia Rybnik zdobył rządowe dofinansowanie. Prace te uzupełnią przewidzianą przez samorząd województwa przebudowę DW925 poza granicami Rybnika – do granicy Rudy Śląskiej.


Na ul. Mikołowskiej w granicach miasta powstanie nowy most nad Rudą o długości 18 m i szerokości ponad 16,5 m oraz nowy wiadukt drogowy nad dawną linią kolejową kolei piaskowej o długości 33,4 m i szerokość ponad 16,5 m. Częścią obu obiektów będzie chodnik o szerokości 2 m oraz ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 4 m. Most i wiadukt będą oświetlone, powstanie też nowa kanalizacja deszczowa.


W trakcie budowy wiaduktu nad torami zachowany zostanie przejazd ul. Mikołowską (to właśnie temu będzie służył tymczasowy obiekt, umożliwiający ruch pojazdów i pieszych, którego stawianie rozpocznie się w piątek). Budowa mostu nad Rudą będzie wiązała się z koniecznością korzystania z objazdów. Termin zakończenia wszystkich prac budowlanych przewidziany jest na drugą połowę października 2023 r.


Najkorzystniejszą ofertę na wykonanie robót złożyło Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IMB-Podbeskidzie - blisko 23,4 mln zł. Do budowy wiaduktu i mostu, w ramach zadania związanego z przebudową ul. Mikołowskiej, Rybnik dostał 10,2 mln zł dofinansowania ze środków rządowej rezerwy subwencji ogólnej.


3,5-kilometrowy odcinek ul. Mikołowskiej w Rybniku, jako fragment drogi wojewódzkiej nr 925, czeka na gruntowną przebudowę od kilku lat. Pod względem technicznym miasto jest przygotowane; problemem pozostają finanse: szacunkowy koszt rozbudowy drogi, na odcinku od mostu nad Rudą do granicy miasta, to kilkadziesiąt milionów złotych.


Kwota ta wynika z zakresu projektu, który przewiduje, prócz dwóch nowych obiektów mostowych, rozbudowę drogi i skrzyżowania ulic Mikołowskiej, Wielopolskiej i Stawowej. Stąd miasto prowadzi prace etapami. W 2021 r. ul. Mikołowska została kosztem blisko 900 tys. zł doraźnie wyasfaltowana od skrzyżowania z ul. Sosnową do granicy miasta. Teraz, dzięki rządowemu dofinansowaniu, powstaną nowe wiadukt i most.


Ul. Mikołowska, którą wiedzie odcinek drogi wojewódzkiej nr 925, to jedna z głównych tras dojazdowych z Rybnika do autostrady A1 - krótsza dla podróżujących w kierunku Gliwic, Katowic i większości pozostałych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.


Drugie takie połączenie to zasadnicza część obwodnicy Rybnika – 10 km dwujezdniowej trasy od okolic węzła autostrady A1 w Żorach do ul. Wodzisławskiej – zbudowana przez miasto za ponad 430 mln zł, przy wsparciu m.in. funduszy unijnych, od kwietnia 2017 r. do kwietnia 2020 r.


W 2015 r. Zarząd Dróg Wojewódzkich zamówił wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy DW925 na długości 23,8 km, między granicami miast Rybnik i Ruda Śląska, pod kątem środków unijnych perspektywy finansowej 2014-20. W przyjętym w grudniu ub. roku budżecie regionu jest to największa jego inwestycja drogowa w 2023 r. - z planem w wysokości 248,3 mln zł, przewidziana do dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-20. (PAP)


autor: Mateusz Babak


mtb/ mmu/


Kraj i świat

2023-03-26, godz. 08:50 W Tatry wraca zima; spodziewane są opady śniegu, a temperatura spadnie nawet do minus 16 stopni Od poniedziałku w Tatrach i Zakopanem spodziewany jest powrót zimy - zapowiadane są opady śniegu, a temperatura na szczytach spadnie nawet do minus 16 stopni… » więcej 2023-03-26, godz. 08:50 Paradokument i uwspółcześnienie, czyli Akcja pod Arsenałem w filmie 'Akcja pod Arsenałem' w reż. Jana Łomnickiego oraz 'Kamienie na szaniec' w reż. Roberta Glińskiego - to w tych filmach można zobaczyć filmowe interpretacje… » więcej 2023-03-26, godz. 08:50 Straż Graniczna: 94 osoby próbowały w sobotę nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski 94 osoby próbowały w sobotę dostać się nielegalnie z Białorusi do Polski- podała w niedzielę na Twitterze Straż Graniczna. » więcej 2023-03-26, godz. 08:40 Straż Graniczna: w sobotę z Ukrainy przyjechało 27,6 tys. osób, na Ukrainę wyjechało 27,2 tys. W sobotę z Ukrainy do Polski przyjechało 27,6 tys. osób, a z Polski na Ukrainę wyjechało 27,2 tys. osób - podała Straż Graniczna. Od 24 lutego ub. roku… » więcej 2023-03-26, godz. 08:20 Wiceszef MSWiA: polski dokument podróży będzie bezpłatny dla Białorusinów Od czerwca Białorusinom mieszkającym w Polsce będzie łatwiej ubiegać się o polski dokument podróży dla cudzoziemca. Nie będą też płacić za jego wydanie… » więcej 2023-03-26, godz. 08:10 Badania politologów: duże wsparcie ze strony europejskich samorządów dla miast w Ukrainie Masowo wzrosła liczba partnerstw nawiązywanych między miastami europejskimi i ukraińskimi - wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Łódzkim. 'To… » więcej 2023-03-26, godz. 08:00 Lekkoatletyczne MŚ - mistrz olimpijski Gardiner wrócił na bieżnię i chce zdobyć złoto Mistrz olimpijski w biegu na 400 m Steven Gardiner z Bahamów po ponad ośmiu miesiącach przerwy spowodowanej kontuzją i rehabilitacją znowu pojawił się na… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Odtwarzanie ostatniej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku Rozpoczęła się rekonstrukcja ostatniej brakującej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku. To przed tym ołtarzem modlił się Mikołaj Kopernik… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Gen. Polko: Rosja walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie Użycie przez Rosję na Ukrainie czołgów T-55 pokazuje, że Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Dr hab. T. P. Rutkowski: Akcja pod Arsenałem była perfekcyjnie przygotowaną akcją bojową AK 'Meksyk II' - odbicie Jana Bytnara 'Rudego' pod Arsenałem - był perfekcyjnie zrealizowaną akcją bojową AK. Dla harcerzy Grup Szturmowych wielkie znaczenie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »