Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 18:40 Autor: PAP

Warszawa/ Ponad 1,7 tys. projektów w budżecie obywatelskim

Warszawiacy przesłali 1747 propozycji, w tym 196 projektów o charakterze ogólnomiejskim i 1551 pomysłów dotyczących dzielnic - przekazał stołeczny ratusz. Niektóre są dość kontrowersyjne.

Rozpoczęła się ocena projektów X edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mogli zgłaszać projekty przez blisko 2 miesiące. Zdecydowaną większość projektów, bo aż 77 proc. warszawiacy i warszawianki zgłosili w ciągu trzech ostatnich dni zgłaszania. Ponad 50 proc. wszystkich projektów wpłynęło ostatniego dnia.


Najczęściej mieszkańcy swoimi propozycjami (1088 projektów) chcą poprawić jakość przestrzeni publicznej – np. remont chodników, doświetlenie przejść dla pieszych, stojaki rowerowe. Na drugim miejscu wśród najchętniej wybieranych kategorii jest edukacja (695 wskazań). Niesłabnącą popularnością cieszą się również projekty w kategoriach: zieleń miejska oraz komunikacja publiczna i drogi.


Najwięcej projektów dotyczy poziomu ogólnomiejskiego, czyli obejmującego swoim zasięgiem co najmniej dwie dzielnice lub takich, które będą realizowane przez miejskie biura. Zgłoszono ich 196.


Wśród zgłoszonych projektów jest m.in. 36 stanowisk z workami bokserskimi jako sposobu na walkę z lękami i obawami oraz wzmacnianie społeczności lokalnych; potrójnej wietnamskiej bramy prowadzącej do targowiska przy ul. Bakalarskiej; łaźnie publiczne, które będą dostępne dla każdego bez opłat zlokalizowanych w pobliżu stacji metra, tramwaju lub autobusu. Jest też propozycja sprzedania samochodów służbowych prezydenta Warszawy oraz zastępców - w miejsce aut zostaną zakupione rowery i riksze. Jeden z autorów proponuje wykorzystać leżące w kilku miejscach nieczynne tory tramwajowe i postawić na nich drezyny rowerowe.


Projektów dzielnicowych wpłynęło 1551. Najaktywniejsi okazali się mieszkańcy: Bielan – 124 zgłoszone projekty, Mokotowa - 118 projektów, Targówka - 99 projektów.


Mieszkańcy najczęściej zgłaszali projekty przez internet, za pośrednictwem strony bo.um.warszawa.pl. W ten sposób zgłoszonych zostało 93 proc. projektów (1626 projektów). Pozostałe projekty – 121 – zostały zgłoszone dostarczone do urzędu na formularzu papierowym. Najwięcej projektów papierowych – aż 30 – wpłynęło do urzędu dzielnicy Wawer.


"Z możliwości zgłoszenia projektu w tej edycji budżetu obywatelskiego skorzystało ponad 800 mieszkańców. Najaktywniejsza osoba zgłosiła w tym roku aż 23 projekty, ale zdecydowana większość mieszkańców zgłaszała po jednym projekcie" - przekazał ratusz.


Obecnie trwa ocena formalna zgłoszonych propozycji. W pierwszej kolejności urzędnicy sprawdzą, czy projekt został przyporządkowany do odpowiedniego poziomu – dzielnicowego albo ogólnomiejskiego. W efekcie może się jeszcze zmienić liczba projektów na poszczególnych poziomach.


"Pracownicy urzędy sprawdzą również, czy projekt został prawidłowo zgłoszony, np. czy formularz zgłoszeniowy zawiera wszystkie niezbędne informacje, czy została dołączona prawidłowa lista poparcia itp." - wyjaśnił ratusz. Następnie projekty trafią do oceny merytorycznej.


Jeżeli projekty będą wymagały uzupełnienia albo wprowadzenia zmian, pracownicy urzędu skontaktują się z ich autorami, aby poprosić o dodatkowe informacje lub uzgodnić zakres tych zmian. Ocena zgłoszonych projektów zakończy się 4 maja br. Od negatywnego wyniku oceny autorzy będą jeszcze mogli się odwołać.


Mieszkańcy wybiorą, które z projektów poddanych pod głosowanie, które będzie trwało od 15 do 30 czerwca br., zostaną zrealizowane. Na realizację pomysłów mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego w aktualnej edycji Warszawa przeznaczy ponad 100 mln zł.(PAP)


Autorka: Marta Stańczyk


mas/ jann/


Kraj i świat

2023-03-26, godz. 08:20 Wiceszef MSWiA: polski dokument podróży będzie bezpłatny dla Białorusinów Od czerwca Białorusinom mieszkającym w Polsce będzie łatwiej ubiegać się o polski dokument podróży dla cudzoziemca. Nie będą też płacić za jego wydanie… » więcej 2023-03-26, godz. 08:10 Badania politologów: duże wsparcie ze strony europejskich samorządów dla miast w Ukrainie Masowo wzrosła liczba partnerstw nawiązywanych między miastami europejskimi i ukraińskimi - wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Łódzkim. 'To… » więcej 2023-03-26, godz. 08:00 Lekkoatletyczne MŚ - mistrz olimpijski Gardiner wrócił na bieżnię i chce zdobyć złoto Mistrz olimpijski w biegu na 400 m Steven Gardiner z Bahamów po ponad ośmiu miesiącach przerwy spowodowanej kontuzją i rehabilitacją znowu pojawił się na… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Odtwarzanie ostatniej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku Rozpoczęła się rekonstrukcja ostatniej brakującej kwatery w gotyckim ołtarzu z katedry we Fromborku. To przed tym ołtarzem modlił się Mikołaj Kopernik… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Gen. Polko: Rosja walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie Użycie przez Rosję na Ukrainie czołgów T-55 pokazuje, że Rosja rzeczywiście walczy jak za Stalina, traktuje swoich żołnierzy jako mięso armatnie, daje… » więcej 2023-03-26, godz. 07:50 Dr hab. T. P. Rutkowski: Akcja pod Arsenałem była perfekcyjnie przygotowaną akcją bojową AK 'Meksyk II' - odbicie Jana Bytnara 'Rudego' pod Arsenałem - był perfekcyjnie zrealizowaną akcją bojową AK. Dla harcerzy Grup Szturmowych wielkie znaczenie… » więcej 2023-03-26, godz. 07:40 K.Sobolewski: S. Nitras kontynuuje "odpiłowywanie" katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom Poseł KO Sławomir Nitras kontynuuje 'odpiłowywanie' katolików, które to nakręca napięcie przeciw katolikom, a to przedkłada się na ataki na kościoły… » więcej 2023-03-26, godz. 07:30 USA/ 26 osób zginęło w wyniku potężnej burzy i tornada w Missisipi i Alabamie 26 osób zginęło w stanach Missisipi i Alabama w USA w wyniku potężnej burzy, która w piątek wieczorem wywołała niszczycielskie tornado. Setki domów zostały… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 W przyszłym tygodniu w Łodzi spotkanie ministerialne B9; wśród tematów przygotowania do szczytu NATO w Wilnie Przygotowanie do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu i sytuacja w Ukrainie będą, wśród tematów, które poruszą… » więcej 2023-03-26, godz. 07:20 Wójt gminy Markowa: beatyfikacja Ulmów to dla nas wielki zaszczyt i radość, ale też wyzwanie Decyzja papieża Franciszka o tym, że beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się w Markowej, to dla naszej społeczności wielki zaszczyt i radość - powiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »