Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 18:20 Autor: PAP

Szef PSP: polskim strażakom w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę

Grupie polskich strażaków w Turcji udało się wydobyć drugą żywą osobę - wynika z informacji przekazanych przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Polscy strażacy działają w Besni, gdzie przez trzęsienie ziemi zawaliło się wiele domów.

Polska grupa ratownicza HUSAR Poland poszukiwania ludzi uwięzionych pod gruzami rozpoczęła we wtorek po południu. Po godz. 15.20 komendant główny poinformował, że polscy ratownicy uratowali pierwszego człowieka. Przed godz. 18 przekazał, że udało się wydobyć kolejną żywą osobę.


"Udało się wydobyć drugą osobę żywą. Po rozmowie z dowódcą grupy, do działań w nocy skierowane zostaną wszystkie nasze zespoły. Czas nas goni!!! Walka trwa o życie ludzi. Trzymajcie się" - przekazał we wtorek po południu szef PAP.


Dowódca HUSAR Poland bryg. Grzegorz Borowiec we wcześniejszej rozmowie z PAP zapewniał, że strażacy nie poprzestaną na jednej uratowanej osobie. "Przyjeżdżamy uratować jak najwięcej osób. Wyścig z czasem trwa. Z każdą godziną szanse są drastycznie mniejsze. Natomiast my na pewno nie poprzestajemy na jednej osobie i wierzymy, że uda nam się znaleźć i wydobyć kolejnych żywych ludzi" - powiedział.


Jak tłumaczył, ratownicy działają według przyjętych procedur. Najpierw mała grupa udaje się na rozpoznanie, przeczesuje poszczególne obiekty, typuje te, w których ktoś może jeszcze przebywać, i ustala priorytety. Do stref z najwyższymi priorytetami udają się grupy ratownicze. Dowódca przekazał, że wytypowanych zostało kilka miejsc w wysokich kategoriach.


Jedyne, czego brakuje - jak dodał - to inne grupy ratownicze. "Jest nas zbyt mało, żeby wszystkie te budynki dokładnie, punkt po punkcie, kamień po kamieniu sprawdzić. Jesteśmy jedyną grupą, która działa akurat w tym mieście. Następna grupa jest około 50 km od nas. Musimy sobie radzić tym, co mamy" - powiedział dowódca.


Polska grupa ratownicza we wtorek kierowała się z lotniska w Gaziantep do Adiyaman. Po drodze została jednak zatrzymana przez mieszkańców Besni. Informowali, że w mieście zawaliło się blisko 30 domów. Prosili o pomoc. Brygadier Borowiec relacjonował, że Polacy byli prawdopodobnie pierwszą grupą zagraniczną, która dotarła w ten rejon. Po konsultacji z tureckimi władzami zostali w Besni i zaczęli budować obozowisko. W Adiyaman, oddalonego o 50 km na zachód od Besni, będą działać inne ekipy ratownicze.


Polska grupa HUSAR Poland w Turcji wylądowała w nocy z poniedziałku na wtorek. Tworzy ją 78 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i osiem wyszkolonych psów. Z grupą pojechało pięciu członków Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej (anestezjolog, pielęgniarz i trzech ratowników medycznych).


Trzęsienie ziemi o sile 7,7 w skali Richtera wstrząsnęło w poniedziałek wczesnym rankiem obszarem na pograniczu Turcji i Syrii. Kolejne wstrząsy o sile 7,5 stopnia wystąpiły ponownie na tym samym obszarze w południe. Zginęło ponad pięć tysięcy ludzi.(PAP)


Autorzy: Marcin Chomiuk, Agnieszka Ziemska


mchom/ agzi/ jann/


Kraj i świat

2023-03-22, godz. 18:10 Korea Płn./ MSZ: naciski USA, byśmy zrezygnowali z broni jądrowej, to wypowiedzenie wojny Naciski Stanów Zjednoczonych, które na forum ONZ domagają się od nas rezygnacji z broni jądrowej, to wypowiedzenie wojny - oświadczył w środę w komunikacie… » więcej 2023-03-22, godz. 18:00 MF: od 2016 roku rząd wprowadził około 30 korzystnych rozwiązań podatkowych (KOREKTA) Od 2016 roku rząd wprowadził około 30 korzystnych rozwiązań podatkowych. Zmiany na plus dotyczą wszystkich najważniejszych podatków -VAT, PIT, CIT i akcyzy… » więcej 2023-03-22, godz. 18:00 Szefowie MSZ Polski i Izraela podpisali porozumienie ws. zasad organizacji wizyt edukacyjnych młodzieży w Polsce (op… Porozumienie porządkujące zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce i gwarantujące także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych… » więcej 2023-03-22, godz. 18:00 Żaryn: włoskie media platformą rosyjskiej dezinformacji Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Stanisław Żaryn zauważył w środę, że w wiodących programach publicystycznych oraz na… » więcej 2023-03-22, godz. 18:00 GIS ostrzega przed obecności bakterii Salmonella w jednej partii produktu kefir Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia obecności bakterii Salmonella spp. w jednej partii produktu kefir 200 g. Jak… » więcej 2023-03-22, godz. 18:00 Minister Puda: wszystkie programy z nowej perspektywy otrzymały pierwsze zaliczki z budżetu UE Wszystkie programy krajowe i regionalne z perspektywy na lata 2021-2027 są zatwierdzone i otrzymały pierwsze płatności zaliczkowe z budżetu UE - przekazał… » więcej 2023-03-22, godz. 17:50 Włochy/ Inauguracja nowej ekspozycji w Muzeum Astronomicznym i Kopernikańskim w Rzymie W rzymskim Muzeum Astronomicznym i Kopernikańskim odbyła się w środę inauguracja nowej ekspozycji. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele włoskiego… » więcej 2023-03-22, godz. 17:50 KALENDARIUM - WYKAZ WYDARZEŃ czwartek, 23 marca 2023 Uwaga: nie wszystkie wymienione w kalendarium imprezy są przez PAP obsługiwane ! Polska Bieżąca obsługa w związku z agresją Rosji na Ukrainę Warszawa… » więcej 2023-03-22, godz. 17:50 Szwecja/ Parlament zatwierdził przystąpienie do NATO (opis) Parlament Szwecji Riksdag zatwierdził w środę zdecydowaną większością głosów przystąpienie kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Szwecja wciąż… » więcej 2023-03-22, godz. 17:50 Naukowcy z NCBJ blisko uzyskania materiału zdolnego wytrzymać warunki w wysokotemperaturowym reaktorze We wnętrzu wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTR) warunki są tak ekstremalne, że trudno znaleźć materiał, który można tam wykorzystywać. Badania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »