Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 18:00 Autor: PAP

Wiceprezydent Warszawy: system współpracy z organizacjami pozarządowymi budowany od lat

System współpracy z organizacjami pozarządowymi to system budowany od lat w dialogu i porozumieniu z organizacjami pozarządowymi, zgodnie z ustawą o pożytku publicznym i wolontariacie. Kluczem jest dialog i transparentność - powiedziała we wtorek wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra odnosząc się do dyskusji o współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi.

"W Warszawie w 2021 roku wsparliśmy działania miasta kwotą 282 mln zł i jesteśmy tego z tego dumni. Do wsparcie działań wynikających z ustawy, zadań dla mieszkańców w bardzo wielu obszarach" - powiedziała wiceprezydent podczas wtorkowego briefingu.


Zaznaczyła, że podobnie jest ze wsparciem lokalowym organizacji pozarządowych. "Ponad 10 proc. zasobów miejskich top są lokale, które po cenach preferencyjnych wynajmujemy organizacjom pozarządowym. To jest nasz wkład w budowanie społeczeństwa obywatelskiego w konstytucyjną zasadę pomocniczości. Nie realizujemy sami zadań jako urząd, włączamy do tych zadań instytucje, ale przede wszystkim stronę społeczną, czyli organizacje pozarządowe. Gospodarujemy środkami i lokalami, które nie są własnością jednej osoby: jednego ministra czy jednego prezydenta, tylko są własnością nas wszystkich" - przekazała.


Podkreśliła, że te niemal 300 mln zł to dofinansowanie w ramach otwartych konkursów ofert. "Z zespołami opiniującymi, które zgodnie z ustawą, są w połowie złożone z przedstawicieli miasta, a w połowie z przedstawicieli komisji dialogu publicznego. Podobnie jest, jeśli chodzi o lokale, gdzie odbywają się konkursy" - dodała.


Wymieniła, że tylko w ostatnim kwartale 2022 r. w Śródmieściu miasto wynajęło lokale organizacjom pozarządowym takim jak: fundacja Szkoła z Klasą, fundacja Wspierania Twórczych Inicjatyw Teatralnych Atut, czyli teatr Kamienica, Siostry Felicjanki, Federacja Konsumentów, fundacja Sceny Capitol, czy fundacja Nowe Formy.


"Widzicie państwo jak te organizacje są różnorodne. Nie ma żadnej uznaniowości. Tu jest tylko to, w jaki sposób organizacje prowadzą działalność i jaki jest z tego pożytek dla mieszkańców Warszawy. Zaznaczyła, ze spośród 800 lokali wynajmowanych organizacjom, np. 12 jest wynajmowanych dla Caritas Polska, ale są też organizacje harcerskie, kulturalne, edukacyjne" - wyjaśniła.


Przekazała, że w tym roku fundacja Chleb Życia otworzy schronisko wybudowane na terenie, który miasto przekazało w trybie przetargowym dla tej organizacji. Zaznaczyła, że nie jest to przekazywanie na własność, tylko przekazywane drogą najmu, dzierżawy dla prowadzenia działalności pożytku publicznego.


"Sprzeciwiamy się wprowadzani symetrii pomiędzy rozdawnictwu ministra Czarnka a systemowi budowanemu przez lata z organizacji pozarządowymi" - podkreśliła.


O kwocie prawie 300 mln zł, które prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w ciągu jednego roku wydał na organizacje pozarządowe mówił we wtorek w Sejmie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.


"Nasi radni we wszystkich miastach wojewódzkich składają pytania do prezydentów z PO, ile środków finansowych dają, nie na nieruchomości, tylko do kieszeni, na wynajem band ulicznych, które są wynajęte tylko, żeby hejtować. Ile milionów rocznie na to przeznaczacie. Wiecie, ile tego będzie? Blisko miliard - bo jeżeli tylko w Warszawie to jest 300 mln zł, policzcie sobie, wszystkie te miasta wojewódzkie zarządzane przez PO" - powiedział Czarnek.(PAP)


Autorka: Marta Stańczyk


mas/ jann/


Kraj i świat

2023-03-30, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: czwartek ciepły - nawet do 17 stopni, ale również pochmurny i wietrzny W czwartek ma być ciepło. Niemal w całym kraju termometry wskażą powyżej 10 st. C, a na Dolnym Śląsku nawet 17 stopni. Będzie wiało, a w centrum i na… » więcej 2023-03-30, godz. 06:20 80 lat temu "Jędrusie" uwolnili 180 więźniów w Mielcu W nocy z 29 na 30 marca 1943 r. oddział partyzancki 'Jędrusie” rozbił areszt w Mielcu i uwolnił 180 osób. Ważny był efekt psychologiczny, że w środku… » więcej 2023-03-30, godz. 06:20 Prognoza pogody na 30 i 31 marca Jak informuje IMGW Europa południowa jest pod wpływem wyżów. Nad pozostałym obszarem kontynentu dominują niże z układami frontów atmosferycznych. Nad… » więcej 2023-03-30, godz. 06:20 Łódzkie/ Koniec utrudnienia na A1 na odcinku Kamieńsk – Piotrków Trybunalski Zakończyły się utrudnienia na autostradzie A1 na odcinku Kamieńsk - Piotrków Trybunalski, gdzie w miejscu trwającego zdarzenia drogowego pojazd ciężarowy… » więcej 2023-03-30, godz. 06:20 MŚ piłkarzy ręcznych - Szwecja zadowolona z zysku Szwecja, która razem z Polską była organizatorem mistrzostw świata mężczyzn w piłce ręcznej w dniach 11-29 stycznia, podała wstępne wyniki finansowe… » więcej 2023-03-30, godz. 06:20 Prof. Szyłło: na endometriozę choruje w Polsce co 10. kobieta (wywiad) Cierpienia nie powinno się kwitować stwierdzeniem 'taka twoja uroda', dlatego chcemy uświadamiać, jak poważną chorobą jest endometrioza, na którą choruje… » więcej 2023-03-30, godz. 06:10 Prezydent podpisze w czwartek ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej W czwartek w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach prezydent RP Andrzej Duda podpisze ustawę o Krajowej Sieci Onkologicznej, zakładającą… » więcej 2023-03-30, godz. 06:10 Autorka książek o ks. F. Blachnickim: miał wizję żywego Kościoła i potrafił ją przekazać z entuzjazmem Ks. Franciszek Blachnicki miał wizję żywego Kościoła i potrafił ją przekazać z entuzjazmem; swoją postawą stwarzał przestrzeń wolności, co w czasach… » więcej 2023-03-30, godz. 06:00 Raport: aplikacje i serwisy internetowe najmniej bezpieczne dla danych osobowych Ponad 50 proc. Polaków największe zagrożenie dla bezpieczeństwa danych osobowych widzi w aplikacjach, serwisach internetowych, mediach społecznościowych… » więcej 2023-03-30, godz. 06:00 Włochy/ Prasa: papież w szpitalu, pod znakiem zapytania Wielki Tydzień pod jego przewodnictwem Pod znakiem zapytania stanęła msza pod przewodnictwem papieża Franciszka w Niedzielę Palmową 2 kwietnia w związku z jego hospitalizacją z powodu infekcji… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »