Radio Opole » Kraj i świat
2023-02-07, 17:40 Autor: PAP

Bydgoszcz/ Aktor Leonard Pietraszak spoczął na Cmentarzu Starofarnym (opis, wideo)

Na Cmentarzu Starofarnym w Bydgoszczy we wtorek spoczął wybitny aktor teatralny i filmowy, honorowy obywatel miasta, Leonard Pietraszak. Urna z prochami artysty została złożona w grobie jego matki, Janiny Pietraszak.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się w katedrze świętych Marcina i Mikołaja mszą pod przewodnictwem proboszcza ks. prałata Stanisława Kotowskiego.


"Talenty od Boga otrzymane pomnażał. Wszyscy byliśmy tego świadkami" - powiedział ks. Kotowski. "Talenty, które też sprawiły, iż może niejeden zastanowił się nad swoim życiem, nad sobą. Z pewnością aktorstwo wzbudza w człowieku ogromną szansę, szansę wydobywania dobra i pomnażania tego dobra nie tylko w sobie, ale też w innych ludziach. Miłował nade wszystko swoje miasto i choć - jak sam mówił - porwał go wielki świat, to jednak bydgoszczaninem był zawsze, bydgoszczaninem się czuł. Bydgoszcz odwzajemniała tę miłość, umieszczając jego autograf w alei zasłużonych, czy choćby nadając honorowe obywatelstwo miasta" - mówił.


W katedrze Pietraszaka pożegnał prezes ZASP Krzysztof Szuster. Podkreślił, że zmarły zapisał się w pamięci widzów wieloma interesującymi rolami, będąc aktorem teatrów Dramatycznego i Polskiego w Poznaniu oraz warszawskich - Klasycznego, Komedii i Ateneum. Przypomniał, że pierwsze kroki na deskach teatralnych postawił, będąc jeszcze na trzecim roku szkoły filmowej w Teatrze Powszechnym w Łodzi.


Szef ZASP zwrócił uwagę, że Pietraszak znakomicie grał i miał nienaganną dykcję, niespotykany urok i tzw. wyraziste oko.


"Wiele wypowiadanych przez niego kwestii przeszło do naszego codziennego życia - słynne +ucho od śledzia+, czy +Murzyn, Murzyn z psem! w +Vabanku+. Miał wielki dar od Boga, że w nawet najmniejszym epizodzie, w najmniejszej roli teatralnej był od razu rozpoznawalny. Czasem bardzo udawało się zapamiętać jego krótkie mgnienie na ekranie niż kolegów grających główne i pierwszoplanowe role" - mówił Szuster.


Prezes ZASP podkreślił, że Pietraszakowi należało się miejsce w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach, ale on wybrał miasto, z którego pochodził - Bydgoszcz.


Na Cmentarzu Starofarnym aktora pożegnał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.


"Lepiej uśmiechać się do wspomnień - mówił Leonard, potwierdzając, że jest spełnionym człowiekiem. Takiego go znałem, takim go zapamiętam. Zawsze uśmiechnięty, bardzo życzliwy, pełen wewnętrznego spokoju i blasku, z iskrą w oku, która zdradzała, że to człowiek z niezwykłą pasją, człowiek wielkiego formatu. Życzliwy, otwarty, chętnie służył pomocą, radą, wsparciem. Z ogromnym wyczuciem, wrażliwością podchodził do drugiego człowieka. Kochał życie, przyrodę, teatr, sztukę i muzykę, malarstwo" - powiedział nad grobem Buski.


Prezydent miasta zaznaczył, że wie, jak Pietraszak kochał Bydgoszcz, w czasie rozmów wspomniał wiele szczegółów z młodości, ale interesował się tym, co w mieście dzieje się na co dzień.


"Leonard naprawdę wiedział, co jest w życiu ważne i zawsze czułem jego ogromne wsparcie. Z chęcią do nas powracał. Często podkreślał silny związek z naszym miastem, bo jak napisał w swoje biografii +w Bydgoszczy wszystko się zaczęło+. Miłość Leonarda do naszego miasta była odwzajemniona. Bydgoszcz uhonorowała go w 2012 r. uwiecznieniem podpisu w Bydgoskiej Alei Autografów na ul. Długiej, w 2018 r. odebrał tytuł honorowego obywatela naszego miasta i zasadził drzewo w Alei Dębów Honorowych. (...) Wraz ze swoja małżonka Wandą przekazał Bydgoszczy, pod opiekę Muzeum Okręgowego, nieoceniony dar - gromadzoną przez wiele lat galerię obrazów Jana Stanisławskiego i jego uczniów" - wspominał Bruski.


Leonarda Pietraszaka wspominali też przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska i wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Ostrowski.


Wdowa po artyście Wanda Majer-Pietraszak podziękowała "za serdeczność władz i mieszkańców Bydgoszczy, pięknych ludzi pięknego miasta, rodzinnego miasta Lolka".


"Dziękuję za odwzajemnioną przez państwa miłość mojego męża i zaszczycenie go tytułem honorowego obywatela Bydgoszczy. Dziękuję, że staraniem władz będzie mógł spoczął obok ukochanej matki na Cmentarzu Starofarnym. Dziękuję za pożegnanie w katedrze, ale żegnając naszego Pietraszaka wiem, że pozostanie w państwa pamięci on sam i jego postaci sceniczne i filmowe" - powiedziała Majer-Pietraszak. "Artysta jest spełniony, gdy go cenimy, gdy nas wzrusza, rozbawi. Często każe nam głębiej sięgnąć po odruch serca wobec innych, porusza umysł zaraża empatią. Leonard Pietraszak był moim mężem, ale artystą Leonardem Pietraszakiem dzielę się bez wahania, bo on należy do wszystkich" - dodała.


Leonard Pietraszak urodził się 6 listopada 1936 r. w Bydgoszczy, zmarł 1 lutego 2023 r. w Warszawie. Aktor w swoim w swoim dorobku miał wiele kreacji teatralnych i filmowych. Popularność przyniosły mu role m.in. doktora Karola Stelmacha w "Czterdziestolatku", Krzysztofa Dowgirda w "Czarnych chmurach", pułkownika Waredy w "Karierze Nikodema Dyzmy" i Gustawa Kramera w kultowych filmach "Vabank" i "Vabank II".


W 2012 r. odsłonił swój podpis w Bydgoskiej Alei Autografów, a w 2018 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela Bydgoszczy. W 2021 r. wraz z żoną Wandą przekazał Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy kolekcję obrazów Jana Stanisławskiego i jego uczniów.


Materiał wideo dostępny na https://wideo.pap.pl/videos/66146/ oraz na PAP.PL https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1532423%2Caktor-leonard-pietraszak-spoczal-na-cmentarzu-starofarnym-wideo.html (PAP)


autor: Jerzy Rausz


rau/ aszw/


Kraj i świat

2023-03-20, godz. 14:10 Lewica domaga się wyjaśnień premiera, kiedy do Polski trafią pieniądze z KPO Pieniędzy z Unii Europejskiej nie ma, a Polacy biedują; kiedy do Polski trafią pieniądze z funduszy europejskich - pytali w poniedziałek premiera Mateusza… » więcej 2023-03-20, godz. 14:10 Somalia/ 43 tysiące osób zmarło w 2022 z głodu, połowa z nich to dzieci 43 tysiące mieszkańców Somalii zmarło w ubiegłym roku z powodu wywołanego suszą głodu. Połowa z nich to dzieci - głosi opublikowany w poniedziałek wspólny… » więcej 2023-03-20, godz. 14:10 Müller: szczegóły dot. świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami przedstawimy w najbliższym czasie Pracujemy nad świadczeniem wspierającym dla osób z niepełnosprawnościami i to rozwiązanie będziemy przedstawiać w najbliższym czasie szczegółowo - zapowiedział… » więcej 2023-03-20, godz. 14:10 Rzecznik rządu o sytuacji na Warszawskim Węźle Kolejowym: nie było żadnego zagrożenia w ruchu pasażerskim W poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller pytany o paraliż kolejowy do którego doszło w ubiegłym tygodniu i sytuacje, gdy pociągi wjechały na złe tory… » więcej 2023-03-20, godz. 14:00 Francja/ AFP: w południowo-wschodniej części kraju połowa stacji benzynowych nie ma paliwa Połowa stacji benzynowych w departamencie Delta Rodanu (w południowo-wschodniej części kraju) została w poniedziałek dotknięta brakami paliwa - poinformowała… » więcej 2023-03-20, godz. 14:00 Łódź/ Prof. Gliński: pamięć o losie, jaki Niemcy zgotowali Polakom w czasie wojny, jest naszym obowiązkiem Pamięć o losie, jaki Niemcy zgotowali Polakom w czasie II wojny światowej, jest naszym obowiązkiem - podkreślił wicepremier, minister kultury prof. Piotr… » więcej 2023-03-20, godz. 13:50 Müller o deklaracji Niemiec ws. ewentualnego zatrzymania Putina: trudniej wypełnić deklarację o szybkim dostarczeniu… Łatwo wygłaszać deklarację, że prezydent Rosji Władimir Putin zostanie zatrzymany, jeśli pojawi się w Niemczech; dużo trudniej jest wypełniać deklarację… » więcej 2023-03-20, godz. 13:50 P.Müller: Donald Tusk i PO uciekają od tematu reparacji; klasa polityczna powinna być w tej sprawie jednomyślna PO i jej lider Donald Tusk uciekają od tematu reparacji; uważam, że klasa polityczna powinna być w tej sprawie jednomyślna, bo to jest bardzo ważne wspólne… » więcej 2023-03-20, godz. 13:50 Ukraina/ MSZ: liczymy, że Chiny wywrą wpływ na Moskwę, by zmusić ją do przerwania wojny Ukraina ma nadzieję, że Chiny użyją wpływu, jaki mają na Moskwę, by zmusić ją do przerwania agresywnej wojny przeciwko Ukrainie - oświadczył w poniedziałek… » więcej 2023-03-20, godz. 13:50 Organizatorzy oscaraowej gali znów pod ostrzałem. Tym razem krytykują ich tancerze z Azji Przed tygodniem indyjskie kino święciło jeden z największych sukcesów w swojej historii. Piosenka „Naatu Naatu” z filmu „RRR” została nagrodzona… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »